Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z

  Biyografi Arama
   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör

 Linkler 
   Biyografi Analiz
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Albüm
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 Armağan
 HARİTA
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Film
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri
 Eser

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mesut Yılmaz ( 1947)

Eski Başbakan, Anavatan Partisi Eski Genel Başkanı1947 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1972-1974 yılları arasında Almanya’nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans çalışması yaptı. 1975-1983 yılları arasında kimya, tekstil ve ulaştırma sektörlerinde, çeşitli özel şirketlerde yönetici olarak görev aldı. 1983 yılının Mayıs ayında kurulan Anavatan Partisi’nin kurucu üyesi ve genel başkan yardımcısı oldu. Aynı yıl kasım ayında yapılan genel seçimde Rize Milletvekili seçildi. Birinci Özal Hükümetinde enformasyondan sorumlu Devlet Bakanlığına atandı ve Hükümet sözcülüğü yaptı. 1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanı oldu. Bu dönemde Türkiye-Federal Almanya ve Türkiye-Yugoslavya Ekonomi Karma Komisyonları’nın Başkanlığını yürüttü. 29 Kasım 1987 seçimlerinde yeniden Rize Milletvekili seçildi. İkinci Özal Hükümetinde Dışişleri Bakanlığına atandı. Akbulut Hükümetinde üstlendiği bu görevden 20 Şubat 1990 tarihinde istifa etti. 15 Haziran 1991 tarihinde yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresinde Genel Başkanlığa seçildi.

Kurduğu hükümet, 5 Temmuz 1991 tarihinde TBMM Genel Kurulunda güvenoyu aldı. 20 Ekim 1991 günü yapılan genel seçimlerden sonra ana muhalefet partisi lideri oldu. 24 Aralık 1995 günü yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi tarafından oluşturulan 53.Hükümetin Başbakanı olarak görev yaptı. 20 Haziran 1997 tarihinde 55.Hükümeti kurmakla görevlendirildi. 55'nci Hükümet 12 Temmuz 1997 günü TBMM Genel Kurulu'nda güvenoyu aldı. 17 Ocak 1999 tarihinde T.C. Başbakanlığı görevinden ayrıldı.

18 Nisan 1999 günü yapılan genel seçimlerden sonra kurulan 57'nci hükümet'te 13 Temmuz 2000 tarihinden itibaren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 1988 yılından sonra Avrupa Demokrasi Birliği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Almanca ve İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babası. 22 Temmuz 2007 Genel Seçiminde, Rize'den Bağımsız Milletvekili seçildi.
HABER

Mesut Yılmaz'ın annesi son yolculuğuna uğurlandı
14.06.2012

Eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın önceki gün hayatını kaybeden annesi Güzide Yılmaz (87), son yolculuğuna uğurlandı.Teşvikiye Camii'nin avlusunda Mesut Yılmaz, eşi Berna Yılmaz, oğulları Yavuz ve Hasan Yılmaz, kardeşi Turgut ve eşi Claudia Yılmaz'ın da aralarında bulunduğu aile üyeleri, taziyeleri kabul etti. Cenaze törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP milletvekilleri Aydın Ayaydın ve Ensar Öğüt, eski bakanlar Hasan Gemici, Işın Çelebi, Hüsamettin Özkan, Yaşar Okuyan, Güneş Taner, Bahattin Yücel, Yüksel Yalova, Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahim Albayrak, eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, işadamları Mustafa Koç, Yılmaz Ulusoy, Cem Hakko, Erdoğan Demirören'in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Güzide Yılmaz'ın cenazesi, Edirnekapı Sakızağacı Şehitliği'ne defnedildi.
HABER

Mesut Yılmaz’ın oğlu firmasını Yunan adalarına taşıyacak
Hürriyet 10 Temmuz 2013

Ortakları arasında eski başbakan Mesut Yılmaz’ın oğlu Hasan Yılmaz’ın da bulunduğu Comfort Food Services (CFS) İstanbul Yatırım AŞ. rotayı yurtdışına çevirdi.

Türkiye’de Quick China, Nişantaşı Elio ve Elio Sedef yatırımlarını yapan grup, yurtdışına açılacak.

CFS Yatırımcısı Albert Özmizrahi, İstanbul’da Sedef Adası’nda açtıkları Sedef Elio benzeri bir mekanı yurtdışına açmak istediklerini açıkladı. Özmizrahi, “Elio konsepti çok sevildi. Bu deneyim ve tecrübeyi neden yurtdışına taşımayalım diye düşünmeye başladık. Önümüzdeki süreçte Yunanistan veya Fransa’da bir Elio şubesi açmayı istiyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Bu bölgelerin mevsimsel ve maliyet avantajlarından da yararlanabileceğimizi düşüyoruz. Çünkü yurtdışında mekan açmak Türkiye’de açmaktan çok daha kolay” diye konuştu.

3 yıl önce Sedef’e açtı

Sedef Elio’yu üç yıl önce açtıklarını aktaran Özmizrahi, geçen yıl 20 bin kişiyi ağırladıklarını, bu yılki hedeflerinin ise 25 bin olduğunu kaydetti. Albert Özmizrahi, şunları söyledi: “Müşteri hedefini geçen yıla oranla daha yüksek tutmamıza karşın, Gezi Parkı olayları pek çok sektörü olduğu gibi yeme-içme sektörünü de olumsuz etkilerdi. İnsanlar eğlenmek istemiyordu. Ancak mayıs ayını çok iyi geçirdik. Geçen mayıs ayına çok daha iyi iş yaptık. Eylül sonuna kadar hedefimiz ise 25 bin müşteriyi ağırlamak.”

Bilişimde de yatırım yapacaklar

Sedef Adası’nda üç yıldan bu yana hizmet veren Elio Sedef restoran, dört ayrı mutfağı tek bir menüde topladı. Günaydın Et’in etlerini, İskele Balık’ın meze ve balıklarını, Elio’nun İtalyan lezzetlerini, Quick China’nın sushilerini bir arada sunuyor.

Albert Özmizrahi, yeni alanlarda yatırımı da düşündüklerini belirterek, bilişim ve televizyon yapımcılığı alanında da girişimler başlatmayı düşündüklerini önümüzdeki günlerde bunların ayrıntılarını açıklayacaklarını söyledi.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net


    Tanıtım
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler
 
   Makaleler
   MHP Milletvekili Aday Listesi 2015
   Ak Parti Milletvekili Aday Listesi 2015
   CHP Milletvekili Aday Listesi 2015
   HDP Milletvekili Aday Listesi 2015
   Yunan Meclisi’ndeki Türk milletvekilleri
   İngiliz istihbaratının fişlediği yazarlar
   İpek Yolunda Türk Kültür Mirası
   İnternet yazım kısaltmaları
   Şair Padişahlar ve Şiirlerinde Kullandıkları Mahlaslar
   YABANCI KELİMELERE TÜRKÇE KARŞILIK

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım
<"

   İletişim
BİYOGRAFİ NET İLETİŞİM VE YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49


info@biyografi.net
biyografi.net@gmail.com

İkitelli Vergi Dairesi
11452255634
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret Kpss Kitapları
Powered By Webofisi.com