Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Gerhard Schröder ( 7.4.1944)

Almanya Eski Başbakanı7 Nisan 1944 tarihinde Mossendorf adlı bir köyde doğdu. Bir kaç gün sonra, yüzünü görmediği babası Fritz Schröder, Alman ordusunun Romanya'dan çekilişi sırasında yaşamını yitirdi. Annesi Erika, temizlikçilik yaparak, iki çocuğunun geçimini sağladı.

Erika, 1947 yılında 3 çocuklu bir işçiyle ikinci evliliğini yaptı. Schröder'in 3 tane de üvey kardeşi oldu. Üvey babası tüberküloz tedavisi için sık sık sanatoryumda yattığı için, evde aile reisi rolünü Schröder üstlendi. Komşu kentlerdeki okullara gidip, zor şartlar altında öğrenimini sürdürdü. 14 yaşında çeşitli dükkanlarda satıcı olarak çalışmaya başladı. Bu arada genç yaşlarda amatör futbol liglerinde iyi bir orta saha oyuncusu olarak top koşturdu.

1966 ile 1971 arasında Göttingen Üniversitesi'nde Hukuk okudu. 1978 yılında ilk avukatlık bürosunu açtı. Savunmasını yaptığı kişiler arasında terör örgütü Kızıl Ordu Fraksiyonu'ndan (RAF) Horst Mahler de var. Partisine danışıp bu davayı üstlendi. Başarılı olamadı. Geçmişindeki bu ilginç dava, seçimlerde rakipleri tarafından propoganda malzemesi yapılmadı.

Dileği gerçek oldu

Almanya Sosyal Demokrat Partisi'ne (SPD) 1963'te girdi. 1978-1980 arasında SPD gençlik örgütü JUSO'da iki dönem Genel Başkanlık görevini yürüttü. 1986'da Parti Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1986-1990 yılları arasında Bonn'da federal parlamentoda bir dönem milletvekilliği yaptı. Bu yıllarda, Bonn'daki Başbakanlık binasının demirliklerine tutunup, "Bir gün buraya Başbakan olmak istiyorum" diye bağırdığı anlatılır.

Daha sonra Aşağı Saksonya Eyaleti'ne döndü. 1990'da eyalet seçimini kazandı. Bu eyaletin başbakanı olarak Yeşiller'le koalisyon kurdu. SPD, 1994'te eyaletteki seçimde tek başına iktidar oldu.

1998 martında yapılan Aşağı Saksonya seçiminde, SPD yüzde 48 oranında oyla çok iyi bir sonuç aldı. Parti onu hemen genel seçimler için Başbakan adayı ilan etti. 27 Eylül 1998 tarihinde genel seçimleri kazandı. SPD, Yeşiller ile koalisyon hükümeti kurdu.

Türkiye'yi destekledi

Schröder, iç ve dış politikadaki tutarlı politikalar izledi. Türkiye'nin Avrupa Birliği adaylığının en ateşli savunucularından biri oldu. 1999 Aralık'ında Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan Avrupa Birliği Zirvesi'nde Türkiye'ye AB adayı statüsü verldi. bu karar, Schröder gibi düşünen bazı üye ülke devlet başkanlarının yürüttükleri olumlu kampanya sonucu verildi.


HABER

Almanya Eski Başbakanı artık Bodrumlu
22 Mart "013

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gümüşlük beldesinde ev alan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ilçeyi gezmeye başladı.

Bodrum’da ev aldıktan sonra ilçeyi tanımak için gezilere başlayan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ilk olarak Bodrum kalesini dolaştı. Kaleyi karış karış gezen Schröder, daha sonra deniz müzesini ziyaret ederek müze hakkında bilgi aldı. Yapım aşamasında olan tarihi kiliseyi inceleyen Schröder, barlar sokağını gezdi. Schröder, son olarak Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret etti.

Sıcak tavırları dikkatlerden kaçmayan Gerhard Schröder gazetecilerinde sorularını yanıtladı. Bodrum’da ev aldığını açıklayan Schröder, şöyle konuştu: “Bundan sonra ben Bodrum’a çok sık gidip geleceğim. Gümüşlük beldesinde bir ev aldım. Nisan ve Mayıs aylarını Bodrum’da geçirmeyi düşünüyorum. Evim şu an tadilatta. Tadilat biter bitmez Bodrum’a tekrar geleceğim. Ben artık Bodrum’a yerleştim sayılır.”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da, "Sayın başbakanımızın Bodrum'a yerleşmesinden dolayı çok mutluluk duydum. Bodrum’un tanıtımı açısından da çok iyi oldu”dedi.

Bu akşam Almanya’ya dönecek olan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'in Mayıs ayında tekrar geleceği öğrenildi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com