Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Zafer Çağlayan ( 1957)

Ekonomi Eski Bakanı


Ankara Eski Milletvekili1957 yılında Muş’ta doğdu. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1979 yılında mezun oldu. İş hayatına 1980 yılında başladı. Akel Alüminyum A.Ş ve Çağlayanlar Alüminyum Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

1987 yılında Ankara Sanayi Odası seçimlerinde Oda Meclisi Üyeliği’ne seçildi. 1989 yılında ASO Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 1991’den itibaren de iki dönem, 4 yıl süreyle ASO Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı.

Kasım 1995 tarihinde yapılan seçimlerde Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Başkanlığını yaptığı Ankara Sanayi Odası 1997 yılında KOBİ’lerle ilgili çalışma ve önerilerinden dolayı en başarılı kuruluş seçildi.

1996-1998 ve 2002-2005 yılları arasında TOBB Başkan Vekili olarak da görev yaptı. Sanayi ve Ticaret Bakanı ve bilahare Ekonomi Bakanı oldu. 25 Aralık 2013 tarihinde görevinden ayrıldı. Evli ve iki çocuk babası.
HABER

Boykotu engelleyemeyiz
21 Aralık 2011

Hükümet olarak, Fransız mallarına karşı hiçbir zaman boykot konusunda tek bir kelime söylemeyiz. Fransa’dan Türkiye’ye gelmiş, ülkeye güvenmiş yatırımcıların başımızın üzerinde yeri var ama şimdi bu tip hareketlerin Türk halkının en hassas olduğu konulardan birini kaşıyarak kendi mallarına karşı koyacağı bir boykotu da engelleyemeyiz. Türk halkı duyarlıdır. Sarkozy, bir katliam arıyorsan dön kendi tarihine bak. Bu konuda Türkiye’nin alnı açık ve başı diktir.
HABER

Yeniden İpekyolu
17 Şubat 2012

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve beraberindeki DEİK Kurulu, Türkiye Gürcistan Azeri İş Forumu'nda bir araya geldi. 3 kardeş ülkenin ticari işbirliğinin artırılmasına dikkat çeken Çağlayan "İpekyolu'nu canlandırırsak Türkiye kazanır" dedi

Ekonomi Bakanlığı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) işbirliğinde gerçekleşen Türk-Azerbaycan-Gürcistan İş Forumu dün Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te gerçekleştirildi. İş Forumu'nda konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, üç ülkenin de tarihi İpek yolu üzerinde yer aldığını belirterek, "İpek Yolu, Pekin'le Londra'yı birbirine bağlıyor. Böylesine bereketli topraklar üzerinde bulunuyorsak neden daha büyük adımlar atmayalım. Daha büyük projeler için çalışmalar ve anlaşmalar yapmamız gerekiyor. Dünya ticaretinden büyük pay kapan komşu ülkelere ticaret konusu bizler için de avantaja çevrilebilir. Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye büyüme oranları ile dünya tarafından kıskanılıyor. 3 ülke arasında ortak ticaret alanı oluşturulması için temelleri attık. Bundan sonra süreç daha hızlı ilerleyecek" dedi.

TÜRKLER GÖÇMEN KUŞ GİBİ

Komşu ülkeler arasındaki ticaretin önemine dikkat çeken Çağlayan, şöyle devam etti: "Bu konuda Amerika ve Meksika en belirgin örnek. Bir araştırmaya göre dünya ticaretinin yüzde 25'i, yani 18 trilyon dolarlık ticaret, komşu ülkeler arasında gerçekleşiyor. Artık dünyada hızlı ticaret, anında tedarik konuları çok önemli. Bu süreçte engellerin kaldırılması gerekir. İnşallah en kısa zaman içerisinde nasıl Gürcistan'a Türkiye Cumhuriyeti kimliğimizle giriş yapabiliyorsak, Azerbaycan'a da Kars'tan Ardahan'a geçer gibi gideceğiz." Gürcistan ve Azerbaycan'da faaliyet gösteren Türk iş adamlarının sorunlarını dinleyen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Her iki ülke bakanı ile görüştüm. Sizlerin daha rahat ticaret yapması için elimizden geleni yapıyoruz. Gürcistan'ın Ekonomi Bakanı Vera Kobalia'ya da 'Ülkenizdeki Türk yatırımcılar göçmen kuşlar gibidir. Göçmen kuşları ürkütmeyin. Çok sıkarsanız kaçarlar' dedim. Bundan sonra sizin sorunlarınızla daha yakından ilgileneceklerine dair söz aldık. Zaten Vera önümüzdeki ay İstanbul'a gelip Türk iş adamlarına ülkesindeki yatırım fırsatlarını anlatacak" diye konuştu.

'Üç deniz' projesi

Çağlayan, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ve beraberindeki heyetle de görüştü. "Tek millet, iki devlet" vurgusunu yineleyen Çağlayan, şunları söyledi: 'Bu tür üçlü iş forumu ilk kez gerçekleşiyor. Bu toplantılar daimi olacak. Her yıl bir ülkede yapılacak. Umut ediyorum ki, bu 3 ülke arasında 3 deniz projesi oluşturulacak. Karadeniz, Hazar Denizi, Akdeniz... Yani dünyanın bu kadar önemli bir dar boğazdan geçtiği bir sürede, bu 3 ülke olarak tüm dünyaya mesaj veriyoruz. Birliğimizi beraberliğimizi, güçlü bir serbest ticaret alanı oluşturarak, gerek Karadeniz'de gerek Hazar Denizi'ndeki tüm ekonomik imkanlar Türkiye vasıtasıyla Akdeniz'e aktarılacak.'HABER

Türkiye otomobilini yapacak arkadaş
ntv 4 Ocak 2013

Yerli otomobili özel sektör yapamazsa devlet devreye girecek.

İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında yerli otomobil soruları yanıtlayan Çağlayan, "Babayiğit bu sene çıkar inşallah. Çıkar ama ağır kalıyorlar. Burada göbek bağı var. Lisans veren firmalara göbek bağlamış durumdalar. Doğal olarak bu da firmaların yerli otomobil yatırımlarını engelliyor. Acaba olur mu diye bir korku var. Ama korkunun ecele faydası yok. Biz, hiçbir kuruma 'Gel paranı batır' demiyoruz. Ama özel sektör yaptı yaptı, yapmadı biz yaparız. Türkiye otomobilini yapacak arkadaş. Dileriz özel sektör yapsın ama onun olmadığı yerde devlet olarak devreye gireriz" diye konuştu.
HABER

Yıllarca Kürt olduğumu söyleyemedim
Zaman 3 Mart 2013

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İmralı sürecine ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Çağlayan, yıllarca Kürt olduğunu söyleyemediğini, Türkiye'nin önemli bir noktadan geçtiğini ifade etti.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com