Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Salih Mirzabeyoğlu ( 1950)

şair, yazar, düşünür10 Mayıs 1950 tarihinde Erzincan'da doğdu. Eskişehir'de Fatih İlkokulu (1962), Mehmetçik Ortaokulu'nu (1965) bitirdi (1968). Yazı ve şiirleri lise yıllarında Babıali'de Sabah gazetesinde yayınlanmaya başladı (1965). 1968 yılında Atatürk Lisesi'ni bitirdi. Akıncılar Derneği içinde etkin oldu. Daha sonra yayıncılık ve yazarlıkla uğraştı. Gölge (1975-78) ve Akıncı Güç (1979) dergilerini çıkarttı. Necip Fazıl Kısakürek yönetimindeki Büyük Doğu-Rapor (1979-80) seçkisinde yazılar yazdı. İbda Yayınları tarafından yayınlanan külliyatını oluşturdu.

16 Mayıs 2018 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Eyüp Sultan Kabristanı'na defnedildi.

ESERLERİ:

1. Bütün Fikrin Gerekliliği -İktidar Siyaset Hareket- /Fikir (2.Basım)
2. Aydınlık Savaşçıları -Moro Destanı- /Destan
3. İdeolocya ve İhtilâl -Kavganın İçinden- /Fikir (2.Basım)
4. Yaşamayı Deneme /Roman
5. Önsöz /Şiir
6. Tarihten Bir Yaprak /Fikir
7. Kültür Davamız -Temel Meseleler- /Fikir (3.Basım)
8. Damlaya Damlaya -Yılanlı Kuyudan Notlar- /Fikir (2.Basım)
9. Anafor /Şiir
10. Necip Fazıl'la Başbaşa -İntıbâ ve İlhâm- /Fikir (2.Basım)
11. Müjdelerin Müjdesi /Hikayeler
12. İslâma Muhatap Anlayış -Teorik Dil Alanı- /Fikir (2.Basım)
13. Kayan Yıldız Sırrı -Şâh Eser Şâheser- /Şiir (4.Basım)
14. İstikbâl İslâmındır -Denenmemiş Tek Nizam- /Fikir (3.Basım)
15. Gölgeler -Yaşadigimız Günler- /Roman (2.Basım)
16. İbda Diyalektiği -Kurtuluş Yolu- /Fikir (3.Basım)
17. Dil ve Anlayış -Dil ve Diyalektik- /Fikir (2.Basım)
18. Kökler -Necip Fazıl'dan Esseyyid Abdülhakîm Arvasî'ye- /Menakıb (2.Basım)
19. Marifetname -Süzgeç ve Şekil- /Fikir
20. Kavgam l -Necip Fazıl- /Fikir (2.Basım)
21. Kavgam ll -Necip Fazıl- /Fikir (2.Basım)
22. İktisat ve Ahlâk -İktisada Giriş- /Fikir
23. Hikemiyat -Tefekkür ve Hikmet- /Fikir
24. Şiir ve Sanat Hikemiyati -Estetik ve Ahlâk- /Fikir
25. Hukuk Edebiyatı -Nizam ve İdare Ruhu- /Fikir
26. İşkence -Hukuk ve Hûk- /Gözlem
27. Tilki Günlüğü l -Ufuk ile Hafiye- /Ruhî Roman
28. Tilki Günlüğü ll -Ufuk ile Hafiye- /Ruhî Roman
29. Tilki Günlüğü lll -Ufuk ile Hafiye- /Ruhî Roman
30. Tilki Günlüğü lV -Ufuk ile Hafiye- /Ruhî Roman
31. Tilki Günlüğü V -Ufuk ile Hafiye- /Ruhî Roman
32. Tilki Günlüğü Vl -Ufuk ile Hafiye- /Ruhî Roman
33. Hakikat-i Ferdiyye -Çöle İnen Nur- /Fikir
34. Sahâbîlerin Rolü ve Mânâsı -Peygamber Halkası- /Fikir
35. Başyücelik Devleti -Yeni Dünya Düzeni- /Fikir
36. Yağmurcu -Gerçekliğin Peşinde- /Fikir
37. Üç Işik -Sohbet Konferans- /Fikir
38. Adımlar -1984'den 1996'ya- /Fikir
39. Parakutâ' -Para'nın Romanı- /Fikir
40. Hırka-i Tecrîd -Risâle-i Üçışık- /FikirHAKKINDA YAZILANLAR

Said AYKUT’un kaleminden Mirzabeyoğlu

Hayatı, Üstad'ı tanıdıktan sonra bir avuç ateş!...Temel hedefi "zıtlar arası muvazenenin üstün nizamı olan İslam'ı hakim kılmak!...Kuşkusuz bu davada oldugunu iddia eden pek çok kişi var. Ama Mirzabeyoğlu'nun usûlü farklı. Bir kere en üstte "ehli Sünnet" kimliği var. Ve tabii "Evliya Kelamı" ...Şeriat, -külli istikametlendiricilik vasfı ile iç içe- yamukluk nerede olursa olsun düzelten, öpülesi kılıçtır onda!...
Mirzabeyoğlu'nun hayatı, fikir ve eylemin içiçe geçtigi bir yumak... Şöyle; önce en doğrusunu tasarlayış ve eksiksiz bir şekilde belirtiş... Sonra, hareket... Ve hareket içinde güzelliği ve cevvalliği artan fikir... Artık eylem ve fikir öyle sıkı sarılır ki birbirine, öylesine meczolur ki; "bu adam ne diyorsa yapar" yahut "ne yapıyorsa mutlaka düşünmüştür" dersiniz Mirzabeyoğlu için. Onun sisteminde, tasavvufun derin kelimelerinden bir "kıyam ve inkılap"usulü, bir diger tabirle, bu işin ideolojisi üretilmiştir. şunun da bilinmesi elzemdir ki: O, direnmek için direnmez. Güce sahip olduktan sonra,ne yapacağını ve nasıl yapacağını da belirtir.

Kitaplarında; Platon'a, Hegel'e ve Sartre'a rastlayabilirsiniz. Fakat, asla kuru ve kabuledici tarzda degil!... Mevzû edilen fikrin can damarını yakalayıp, mümkün olan en büyük faydayı teminden sonra, posayı kenara atıştır onunki. Ve Batı tefekkürünü incelerken, İslam tasavvufunun derin ölçüleri vardir elinde!... Üslubu kimi zaman giyotin kadar keskin, kimi zamansa "bulut" gibi; yağmur dolu ve yumuşacık... Asla kuru örgütçü değil...

Şair, lakin şiir anlayışı farklı; şiiri "sır avcılığı" onun. Kitapları "ortalama" değil; iyi bir zihin eğitimi almış insanlara bile ağır gelebiliyor. Yalnız bu "ağırlık" şişirme olmayıp; bilakis, ele aldığı mevzuların derinliğinden kaynaklanıyor. Nasıl "ağır" olmasın ki? Toplumu, tarihi, varlığı ve insan ruhunu ele almakla kalmayıp; teferruatı da belirterek, hepsinin "ana prensipler" le ilişkisini işaretliyor. Dolayısıyla sürekli bir "gel-git" var eserlerinde. Üstelik üslubu, gerektiğinde çok açık... "Normal" ve "sıradan" biri değil...

Kızgın bir dahi!... Bu yüzden hakkında birbirinden farklı sözler duyabilirsiniz: "Çok sert", "Çok yumuşak ve merhametli", "Şiiri sır gibi", Destan şairi mi ne; çekinmese 'kesin boyunlarini' diyecek. "Sözleri muğlak, genel kitle için faydasız", "Cümleleri slogan gibi gayet açık", "Bak,bak; Hegel'i nasıl da kullanıyor" "Bu adam derviş yahu,her yerde menkibe", "Adamın, ölüm kalım endişesi yok herhal", "Güce karşı ne kadar da ihtirasli", "Şuna bak, nefs cihadından bahsediyor!", "bu sayılar da neyin nesi?" ...Uzayıp gidiyor... Bu cümleler kurgulama değil; sevenlerinin veya muhaliflerinin de duyup bildiği üzere, onun hakkında -bilhassa entellektüel ilgi sahibi çevrelerde-yapılan değerlendirmelerden aynen naklettiğimiz birkaçı.
Herkes kendi aynasından bakar ya!..SALİH MİRZABEYOĞLU VE İBDA
Said Aykut
TAKDİM

Said Aykut, İBDA külliyatıyla geçtiğimiz yıllarda tanışmış bir isim. Akademik eğitiminin bir bölümünü Arab ülkelerinde tamamladıktan sonra yurda dönen, bir yandan akademisyenliğini sürdürürken diğer yandan entelektüel etkinliklerini bir araştirmaci, filolog, tercüman ve müellif olarak yürüten bir fikir işçisi. Aykut, özellikle Arab dili ve kültürüne vukufiyetiyle sahasinda temayüz etmiş ve bu dilden çok sayida tercüme eseri yayinlanmiş olmasi yaninda; kendisine ilgi alanı olarak seçtiği İslam ve Batı tefekkürünün tarihî mimarları, Doğu ve Batının siyaset öncüleri, Arab ülkelerindeki son dönem fikir hareketleri, ayrıca, modern veya klasik Batı dilleri üzerinde de hayranlık uyandırıcı bir birikimin sahibi. Ona getirilebilecek tenkid de bu noktada belki: Çapsızlıklarını müthiş bir pazarlama ve üslûb gözbağcılığıyla örten "reklamcı" entelektüeller vasatında, bu değerli birikimini pazarlayabileceği bir üslûb gayretkeşliğine tevessül etmeden, ilim çilehanesindeki "mütevazi" üslûbunu koruması. Gerçi onun seçkinliği de burada galiba: . Said Aykut, aşağıda okuyacağınız yazıyı, aslında "ortalama" bir Arabın anlayabileceği form özellikleri dahilinde "Arabça" olarak kaleme aldı.

AKADEMYA

Salih Mirzabeyoğlu; şair ve mütefekkir!.. Necip Fazıl'dan devraldığı "Büyük Doğu" fikir sistemini, "İbda" keyfiyetiyle yaşatan "genç adam"... Üstad, onun âleminde, varlık ve fikir dünyasına açılan "ana pencere"...
İbda fikir sisteminin mimarı olan Mirzabeyoğlu, 1950 doğumlu. Hayatı, Üstad'ı tanıdığından beri, bir avuç ateş!.. Temel hedefi, "zıtlar arası muvazene sistemi" olan İslam'ı hâkim kılmak!.. Kuşkusuz, bu dâvâda oldugunu iddia eden pek çok kişi var. Ama Mirzabeyoglu'nun usulü farkli. Bir kere, en üstte "Ehli Sünnet" kimligi var. Ve tabiî "Evliyâ kelâmi"... Şeriat, -küllî istikametlendiricilik vasfiyla içiçe- yamukluk nerede olursa olsun düzelten, öpülesi kılıçtır onda!..

İbda Fikir Sistemi ise, varlığı ve hayatı teferruatıyla ele alan bir usûl aslında. Usûl diyoruz; zira kökler, ana kaynaklar, âlim ve velîlerin sözleri, tüm bunlar kütüphanelere dizili kitaplarda "mestûr" lâkin, neye nasıl varılacağı ve nisbetlerinin ne olduğu o derece mühim ki, "usûlsüz" dalış yapmak, "boğulmakla eşanlamlı" olup çıkıvermez mi!..

Mirzabeyoğlu'nun hayatı, fikir ve eylemin birbiriyle içiçe geçtiği bir yumak... Şöyle; önce en doğrusunu tasarlayış ve eksiksiz bir şekilde belirtiş... Sonra, hareket!.. Ve hareket içinde güzelligi ve cevvalligi artan fikir... Artik, eylem ve fikir, öyle siki sarilir ki birbirine, öylesine mezcolur ki; "bu adam ne diyorsa yapar" yahut "ne yapiyorsa mutlaka söylemiş ve düşünmüştür" dersiniz Mirzabeyoğlu için.

Onun sisteminde, tasavvufun derin kelimelerinden bir "kıyam ve inkılâb" usûlü, bir diğer tâbirle, bu işin ideolojisi üretilmiştir. Şunun da bilinmesi elzemdir ki: O, direnmek için direnmez. Güce sahip olduktan sonra, ne yapacağını ve nasıl yapacağını da belirtir. Hem de, TEFERRUATIYLA belirtilen bir alternatif!..

Kitaplarında; Platon'a, Hegel'e ve Sartre'a rastlayabilirsiniz. Fakat, asla kuru ve kabul edip geçici tarzda değil!.. Mevzû edilen fikrin candamarını yakalayıp, mümkün olan en büyük faydayı teminden sonra posayı kenara atıştır onunki. Ve Batı tefekkürünü incelerken, İslam tasavvufunun derin ölçüleri vardır elinde!..

Üslûbu, kimi zaman "giyotin" kadar keskin, kimi zamansa "bulut" gibi; yağmur dolu ve yumuşacık... Asla, "kuru örgütçü" değil!.. Şair, lâkin şiir anlayışı farklı; şiiri "sır avcılığı" onun.
Kitapları "ortalama" değil; iyi bir zihin eğitimi görmüş insanlara bile ağır gelebiliyor. Yalnız bu "ağırlık", şişirme olmayıp; bilakis, ele aldığı mevzuların derinliğinden kaynaklanıyor. Nasıl "ağır" olmasın ki? Toplumu, tarihi, varlığı ve insan ruhunu ele almakla kalmayıp; teferruatı da belirterek, hepsinin tek tek "ana prensiplerle" ilişkisini işaretliyor. Dolayısıyla, sürekli bir "gel-git" var eserlerinde. Üstelik üslûbu, gerektiğinde çok açık...

"Normal" ve "sıradan" biri değil... Kızgın bir dâhî!.. Bu yüzden, hakkında birbirinden farklı sözler duyabilirsiniz: "Çok sert", "Çok yumuşak ve merhametli", "Şiiri sır gibi", "Destan şairi mi ne; çekinmese 'kesin boyunlarını' diyecek!", "Sözleri muğlak, genel kitle için faydasız", "Cümleleri slogan gibi, gayet açık!", "Bak, bak; Hegel'i nasıl da kullanıyor!", "Bu adam derviş yahu; her yerde menkıbe", "Adamın ölüm-kalım endişesi yok herhâl", "Güce karşı ne kadar da ihtiraslı!", "Şuna bak; nefs cihadından bahsediyor!", "Bu sayılar da neyin nesi?"... Uzayıp gidiyor. Bu cümleler, kurgulama değil; sevenlerinin veya muhaliflerinin de duyup bildiği üzere, onun hakkında -bilhassa entelektüel ilgi sahibi çevrede- yapılan değerlendirmelerden aynen naklettiğimiz birkaçı. Herkes kendi aynasından bakar ya!..
Onun düşüncesinde, sonu gelmez bir hareket -ve dinamizm- var. Sürekli canlilik! Ve Ibda Sistemi, teferruat konusunda hâlâ oluşum içinde; devam ediyor. Çünkü, mimari yaşiyor. Şayet ögrencileri de gerekli cehdi gösterebilirse, bu gelenek, sürekli yenilenen ve özünü paslanmaktan koruyan bir "mektep" olmaya devam edecek!..

Hemen söyleyelim; fikirleri öyle yaygın, "moda" kavramlarla pek uyuşmaz. Zira, şu -sönüp giden- ısmarlama akımların yaşattığı gibi, kullanılıp atılan "zamana uymayı" değil; Mutlak'ın peşinde, öteleri hedefler. Alternatifini sunarak, çağı değiştirmek ister!..

Edebî eserlerinde, kaosla düzenin birbirine yaslandığı görülür. Uzaktan bakan için Tilki Günlüğü, gerçek bir kar fırtınasıdır. Oysa, usûlünü bilme cehdine girenlerin ellerinden düşüremedigi bir "kâinat kitabı" olur ki; işte o ân okuyucu, o uğultulu fırtınadaki her kar tanesinin, birbirinden farklı bir desen taşıdığını görür. Kimileri için "rüya tâbiri", kimileri için "içte kopan" fırtınalar, kimileri için "lûgat kitabı", kimileri içinse "sihir"... Bu kitabı anlamak için -galiba en başta-, "yazandan önce yazdırana bakmak" ilkesi geçerli!..

İbda Sisteminde "akıl", hakkı yenemez bir âlet. Ama yalnızca âlet!.. "Kalp" ve "sır idrâkı" ise, asıl. Sonsuza açılan penceresini, böylece muhatabına gösterir İbda!..

Kısaca; hayat ve kâinat, nerede ne kadar karmaşık veya zor anlaşılır bir renge bürünmüşse, İbda Sistemi de işte orada "zor anlaşılır" bir üslûba sahip. Ve yine nerede bir mânâyı bedihî olarak anlıyorsanız, işte orada "bedihî" olarak anlaşılır İbda. Muhteşem bir Kaos ve Muhteşem bir Düzen!..GÖRÜŞLERİ

BÖLÜCÜLÜĞE KARŞI TAVIR

Bütün Yönleriyle Kürt Meselesi
Salih Mirzabeyoğlu
Akademya’ya Doğru

ZENDPRESS- Derginizin bir sayısında Yavuz Sultan Selim'in mirasını sürdüreceğinizi söylüyorsunuz, bir yandan da Kürt meselesine sahib çıkmaya çalışıyorsunuz?.. Oysa Yavuz, Dersim'li Kürtleri kesip asan birisi değil miydi?.. Yine aynı Osmanlı 1830'lardan başlayarak Kürt prensliklerini (Bedirhan, Bâban vesaire) tasfiye etti?

SALİH MİRZABEYOĞLU- Yavuz Sultan Selim'in mirasının sürdürüleceğini haykıran dergi Taraf isimli dergidir... İbda Fikriyatı'nı, kendi hususiyetine ve oluş mizacına göre yürüten bir cephe... Adresi böylece belirtmemin sebebi, fikri benimsediğim, fakat ifâdecisi ben olmadığım bakımındandır; yâni dergiyi ben çıkarmıyorum... Benimsiyorum, çünkü dergide belirtildiği üzere Yavuz Sultan Selim, İslâm birliği davasının sahibi adamdır; bu davanın büyük aksiyoncusu, remz şahsiyetidir... Bu davanın önüne kim çıktıysa, bertaraf etmiş ve etmeye çalışmış bir kahramandır; kendi kardeşinden tutun da, Şiî sapıklarına ve Mısır seferine kadar hep bu gaye ile tepelemiştir... Daha önce de belirttiğim gibi, Osmanlı bir kavim değil, kavimlerin harman olduğu bir "ümmet" devletidir; İslâm'ın hakikatini temsil eden Sünni Kürtler de, bu davada Yavuz Sultan Selim'e özellikle yardım etmişlerdir... Aslında doğrudan doğruya şunu söylemem gerekirdi: Öldürmenin kendi başına "iyi-kötü" değerlendirmesi olamaz... Yeri gelir, Üstad'ımın söylediği gibi, "mikroba merhamet, hastaya merhametsizliğe varır!"... Yavuz'un tepelediği, Şiî Kürtlerdir; şimdi kontrgerillanın Hizbullah diye meşreblerinde örgütlendikleri ve düzen adına PKK'ya karşı çıkan zümre... Söz PKK'dan açılmışken, "sözde Kürt'ün meselesine sahip çıkıyor ama, hep Kürtleri öldürüyor" desek?.. Üstelik Yavuz Sultan Selim ve Ulu Hakan Abdülhamit Han, Kemalist rejim adına kalem yürütenlerin "Kürtlere yüz verdi, Kürtçülük şuuru bunlarla uyandı!" diye buğz ettikleri iki isimdir... Aynen, "Kürtlere yüz verdiler!" derler; "Kürt diye diye, bu Türkleri ayrı kavim zannettirdiler!"... Altını çizdiğim bu husus, "Kürt meselesine sahip çıkmaya çalışıyorsunuz" ifâdenizin çeşitli yanlışlıklarından birini de göstermiş oluyor!.. Sorunuzun son faslına gelince... Yavuz Sultan Selim'den sonra Osmanlı genellemesine atlayarak 1830'lardaki tasfiyelerden bahsetmenizi, hâdiselerin muhasebesi yönünden bir zaaf olarak görürüm: "İyi adamın kelek oğlu" hesabı, oğulun vasfı babanın mümtaz şahsiyet olduğu hakkındaki hükmü bertaraf etmez... Osmanlılar, ümmet olarak -ki Kürtler de buna dahildir- İslâm'ı temsil ettikleri kadar yükselmiş, temsil liyakatini kaybettikleri nisbette de gerilemiş ve çökmüşlerdir... Dikkat ediliyorsa, sözü geçen tasfiyelerin şartları üzerinde değil de, muhakeme usûlünüz üzerindeyim... Başka bir yönden: Meselâ, Anadolu birliğinin sağlanması safhasında, bir sürü Türk beylikleri de tasfiye edilmiştir... PKK'nın, "gayeye o türlü değil de, bu türlü ulaşılır" diye, metod ayrılığından dolayı -hem de Kürtçü olmasına rağmen- tasfiye etmeye çalıştığı Kürt örgütleri?.. Demek oluyor ki, haklılık-haksızlık değerlendirmesi ayrı şeydir, gücün haklı kullanılıp kullanılmaması ayrı şeydir, bayrağın gücü olanda kalmasının tabiîliği ayrı şeydir, herkesin kendi yönünden haklı olup da gücün tayin edici rol oynaması ayrı şeydir!.. Gelelim, verdiğiniz tarih (1830) dönemine:
- "19. yüzyılın başlarında problem hâline gelenlerden Vidin'de Pazvantoğlu, Rumeli'nde Tirsinikli oğlu İsmail Ağa ve Dramalı Mahmut Paşa, Yanya'da Tepedelenli Ali Paşa, Tırhala'da Tıfılboz, Manisa'da Kara Osmanoğlu, İzmir'de Kâtibzâde, Yozgat'ta Çapanoğlu, Sivas'ta Kadıkıran, Trabzon'da Tuzcuoğlu, Muş'ta Emin Paşa, Ravanduz'da Mehmed Paşa, Cizre'de Bedirhanîler, Süleymaniye'de Babanlar vb. olmak üzere sayısız mütegallibe ve derebeyi sayılabilir. Bu bölünmeyi, dağılmayı durduran, imparatorlukta otoriteyi ve devlet nizâmını hâkim kılmak için amansız bir çabaya girişen Sultan 2. Mahmud olmuştur."
Altını çizdiğim bu husus, ısrarla Osmanlı ile Kürt'ü karşı karşıya gösterme çabasının sakatlığını gösterir; dikkat edilirse, -haklılık, haksızlık davası bir yana-, devlet ve devlet içi çeşitli bölgelere âit meseleler karşılaşması var... Aynı eserden:
- "Çıkarları ve şahsî nüfuzları kırılan mahalli Bey ve ağalar, bu kez İbrahim Paşa ile devlete karşı anlaşmaya giriştiler, ne var ki, yıllardan beri yerli beylerin, ağaların, şeyhlerin nüfuz ve otorite kavgasında oyuncak olan, fakat gerçek selâmetin devletin yüce hâkimiyetinde olduğunu sezen halk, bu yaklaşmalara seyirci kaldı. Halktan gerçek desteğini bulamayan mütegallibenin bu teşebbüsleri de bir sonuç vermedi. 1848 ve 1850 yıllarında yapılan harekât sonunda Cizre'den Bedirhanî, Süleymaniye'den Baban ve Hakkari'den de Nuri Bey'in despotluklarına son verilerek Osmanlı devlet nüfuzu İran hududuna kadar yayılmış oldu."
İsmet Parmaksızoğlu'nun resmi görüş doğrultusunda yazılmış "Tarih boyunca Kürt Türkleri ve Türkmenler" isimli kitabından altını çizdiğim husus, Bedirhaniler ve Babanların 1830 değil de 1848-1850 yıllarında tasfiye edildiklerini gösteriyor ki, bildiğiniz gibi 1839 Tanzimat Fermanı, hâlen solun ilericilik adına şakşakladığı bir hâdisedir... M. Salih San tarafından yazılan "Doğu Anadolu ve Muş'un İzâhlı Kronolojik Tarihi" isimli kitabtan:
- "1839 yılında Büyük Mustafa Reşit Paşa, Gülhane Hattı Humayunu ile Tanzimat devrini açtı. Tanzimat idaresi kurallarına göre, beyliklerin kaldırılması lâzımdı. Bu arada Muş'taki bağımsız Beylerbeyi Alâaddin Paşa'nın evlâtlarının da saltanatına son verilecekti."

Aynı eserde, Alâaddin Paşaların tasfiyesinin civar aşiretler tarafından memnuniyetle karşılandığı da belirtiliyor... Henüz gerçek anlamda Kürtlerin tarihi yazılmamış olduğu için, bazı olayların ve gerçeklerin saptırılması, Kemalist görüş çerçevesinde bir takım -Osmanlılar için de olduğu gibi- uydurma yorumlar bir yana, Alâaddin Paşalardan bahsetmemin sebebi, Mirzabey'ler ile akraba, bir şecere kopyasına nazaran da aynı kökten olmaları... Bu husus size iki bakımdan çok şey söylemeli... Birincisi; İslâm davasının kavgacısı olmam bir yana, sizin ölçünüzle de "meseleye sahib çıkmaya çalışıyorsunuz" sözünün muhatabı değilim... İkincisi; hak ve hakikat kaygısını her türlü şoven duygudan üstün tutmam ki, değerlendirmelerime ayrıca kıymet katsa gerek... Bu hususlar göz önünde tutulursa, Kürt aşiretlerin birbirlerini tasfiye hareketleri yanında, sözünü ettiğiniz tasfiyelerin bir Osmanlı karşıtlığı olarak kullanmada sözünün bile edilemeyeceği gerçeğini belirtmemin, tartışma götürmeyeceği açıktır!..BÜYÜK DOĞU OKULU

"İdeali aramayla toprağa bağlanma arasındaki bir berzahta kıvranan insanoğlunun "oluş" ıstırabını, İslâmın hakkikatine nisbetle heykelleştiren adam!.." S.M.

İBDA OKULU

"Nasıl ki doyurulmayan açlık bir müddet sonra, açlık hissinin iptali ve neticede Ölüm (sonsuz başlangıç)e yol açıyorsa, okuma ve fikretme davası için de aynı şey (Bilinmeyen)ler sözkonusu. Açlık bir yana, hiç olmazsa böyle olabilmenin özencinde olsa gençler. İnsan olma özenci." S.M.

BASYÜCELİK DEVLETİ

"İslâm dünya (Felek)sının bugün derece derece benimsemesi, benimsetmesi ve kavgasını yapması gereken husus, Birleşmiş Milletler Teşkilâtı’nı reddetmek; bizim için de buna ek olarak Avrupa Ortak Pazarı’na girilmesine şiddetle karşı çıkmaktır... Bunun, başkasının “ol!” dediği şey (Bilinmeyen)e sadece “olmam!” demekten ibaret aciz bir tavır belirtmemesi için tek tezi de, bizim “Başyücelik Devleti” modelimizdir; yani, Büyük Doğu-İbda anlayışının otoritesini bennimsemek ve hâkim kılmak!.." S.M.

KÜLTÜR-İRFAN

"Hikmet planındaki düşünce, hakkikatin sürekli hizmetine adanmış olan bir hizmet türüdür." S.M.

SANAT-EDEBİYAT

"Eğer, şuur seviyesinin her değişiminde gerçeklik seviyesinin de değişmesi ve sanatın görünümlerinin “sıradan varoluş”a nisbetle daha yüksek bir varoluşa karşılık olmasını gözönünde tutarsanız, sanatçı, hamurunu veya çamurunu istediği yerden alabilir, bütün kıymet, ona üflediği ruh ve nefeste..." S.M.

KADIN-AŞK-AİLE

"Kadın ve Erkek “insan”ın temsilcileri olarak, kadın ve erkek olma keyfiyetinin istidadına sahib olarak, bunun gerektirdiği vücut biçimiyle dünya (Felek)ya gelir; ve, KADIN ve ERKEK OLUNUR." S.M.

DEVLET VE TOPLUM

"İslâm'da devlet, hakkk'ın fertlere biçtiği hakkları dağıtmak bakımından kölelerin en zayıfı, yine hakkk'ın fert üzerindeki hakklarını toplamak bakımından da ağaların en kuvvetlisidir." S.M.

FELSEFE

"düşüncenin, insanlara, yaşamaya başlarken de, Ölüm (sonsuz başlangıç)e doğru giderken de söyleyecekleri vardır." S.M.

MİTOLOJİ-DİNLER TARİHİ

"...hangi soydan olursa olsun her türlü hadise, kaba inkar ve kaba kabule düşmeden ve en hassas imbiklerden süzülmek şartiyle, sadece Şeriat içinde gerçek yerini, değerini ve hakkikatini bulur..." S.M.

İLİM VE FEN

"Madde mevzuunda yalnız tasavvurlar var; yani tarifler, tek kelime(kelam)yle işaretler. Bir süre tariflerine uygun olarak var sayılıyorlar, ardından bir önceki kavramı yere çalan bir buluş geliyor. Madde mi değişmiş oluyor, yoksa gerçekliği mi zayıflıyor?" S.M.

DIŞ POLİTİKA

"Açıkça söylemek gerekirse biz, Amerika ve Batı'nın güçlü devletleri karşısında iktisadî, Asskeri ve tabiî ki siyasî mahkumiyetleri olan her ülke gibi, onların kararlarında sadece figüran roller alma durumundayız..." S.M.

SİYASET

"Bütün faaliyetler, iktidarı hedef alması ve kenndini sosyal-siyasi bütün içinde izah edebilmesi ile mânâ kazannır." S.M.

EHL-İ SÜNNET

"Güya İslâm adına çırpıştırılmış fikirlerden kurulu köpek kulübesi cinsinden uyduruk oluşumlar bir yana, kelime(kelam)nin gerçek anlamıyla insan ve toplum meselelerini kuşatıcı İslâmî bir dünya (Felek) görüşü, ancak "Ehl-i Sünnet" itikadıyla mümkündür; Büyük Doğu-İbda, bu davanın hem tespitçisi ve hem de dünya (Felek)da "İslâm'ı eşya ve hadiselere tatbik" mevzuundaki tek "sistem" terkibidir!.." S.M.

"DOST STRATEJİ"DEN

"Batının demokrasiyi dayatması, herkesin eşit olarak hakklardan istifade edeceği bir dünya (Felek) bütünlüğü için değill, George Orwell'in ünlü eseri "Domuzlar Diktatoryası"nda geçtiği gibi, "hepimiz eşitiz ama, bazılarımız biraz daha eşit" anlayışı çerçevesinde bir düzene boyun eğdirme zorbalığıdır. Birleşmişler Milletler Teşkilatı, bizzat Güvenlik (Security) Konseyi'nin yapısı ile bir "Domuzlar Diktatoryası" olduğunu göstermektedir. Güvenlik (Security) Konseyi'nin "veto hakkkı" olan üyeleri arasında niçin bir tane bile Halk (ULUS)ı müslüman ülke yok?.. Rejimi İslâmî olmadığı halde bile, Halk (ULUS)ı müslüman ülkelerin yeri pabuçluk!.." S.M.


ENGLISH BIOGRAPHY

Salih Mirzabeyoglu was born in Erzincan in 1950, but is originally from Bitlis. His family descends from the Prophet Muhammad (pbuh), and were given special status by the Kurdish tribes as leaders of these tribes. His great-grandfather Musa, his great-grandfather’s brother Nuh and his grandfather Izzet Bey were among the first opponents of Mustafa Kemal. Izzet Bey killed 125 soldiers of Mustafa Kemal in the mountains of Kosor in Kurdistan, and during this struggle was killed. The most famous figure of Kurdish Literature, Cigerxun, even wrote about the heroic life of Salih Mirzabeyoglu’s grandmother, Gulnaz Hanım. Mirzabeyoglu's mother is Turkish.

Salih Mirzabeyoglu first met Necip Fazıl in Eskisehir when he was 15 years old. He studied Law in the University of Istanbul, and in 1975 began to publish his works. In some of the periodicals he published between 1979 and 1980 he wrote his political-ideological perspectives. After the death of Necip Fazıl, he founded IBDA in 1984 and until now, has written about 50 books.

IBDA is a school of thought and action which is also based on “Tasawwuf”. It is based on the wisdom of a Sufi school (tariqat) of Naqshbandiyyah.

Salih Mirzabeyoglu was also the opinion leader of the very well-known “Raiders (Akincilar) Movement” which got involved in a nationwide resistance which had an Islamic character and was against the regime in Turkey from 1975 until the military coup of 1980. Mirzabeyoglu became extremely popular after he started publishing the monthly revolutionary periodical “Golge (Shadow)” in 1975 and the concept “Raider (Akinci)” was mentioned as the common name for members of the Islamic resistance for the first time by Mirzabeyoglu in this publication. Mirzabeyoglu's works, and the fact that a number of his comrades were martyred during their struggle, inspired an unprecedented “revolutionary Islam” all over Turkey, with almost all members of the Islamic resistance appearing after that time calling themselves “Raiders (Akincilar).”

As of 1986, many legal and illegal fronts emerged around the IBDA ideology. Nowadays, according to the police records, there are more than 100 fronts of IBDA which have organized many actions independently from one another and from Mirzabeyoglu. The organization model of IBDA-Fronts has no relation with the other nationalist or socialist organization models. According to the police reports, there are a number of armed groups and about 3,000 militants in Turkey, both in Turkish and in the Kurdish territories. The revolutionary concept of IBDA-Fronts depends on Popular Revolts strategy.

Looking at the world from a political window does not imply being indifferent to wisdom. Going quiet on or turning a blind eye to intellectual issues might well be based on incapacity of reasoning profoundly and particularly, systematically. The system is apparently the key word for the proposal that only IBDA provides in the Islamic world. IBDA does not deal with only action but it also provides its alternative system to replace the which is to be eliminated. What IBDA implicitly proposes to the world is an unprecedented solution, as we mentioned before. Its comprehensive proposal contains all the main ideas and procedures of administrative, judical, economic, cultural, educational and other subsystems in accordance with the supersystem which is available. Contrary to other types of wishful thinking, this magnificient system proposal is on hand in Mirzabeyoglu’s complete works. That is why he was assaulted brutally and was wanted dead several times by using sophisticated means: “electromagnetic weapons, radiation emitters, directed-sound headphones and hallucinogenic agents put in meals,” actions which are still being carried out. That is why, where Salih Mirzabeyoglu is concerned, Western imperialism and Turkish militarism always had assasination plots on process and in store. He was arrested in 1998 and has been in prison since then, having been accused of destroying and replacing the secular regime with an Islamic one.

Salih Mirzabeyoglu is currently in a high security prison of Bolu.

His works are on themes of Islamic wisdom, Western philosophy, Lnguistics, politics, economics, law, fine arts, literature, history, quantum physics, mathematics, and so on. He defines himself as a “water bird” which flies between Western Thought and Islamic Wisdom. When he speaks of his relationship with Necip Fazıl, he says that it is like that of Plato and Socrates.

His main target is to found the State of “Grandsublime”. The main goal of IBDA is to establish an Islamic state in the world starting with Turkey’s territories, and then by targeting the unity of all other Islamic states, hopefully joining them in a federation-like system; more independent in borders, more dependent out of borders in Union. What it proposes is a distinguished type of regime which is exclusive to IBDA: Aristocracy of Literati, in other words, Aristocracy of Intellectuals, who are the most prominent figures of their time. Only the best of society deserve to rule a country, IBDA says. Not like an autocracy, in which all the power is in one person’s hands; not like democracy, where a scholar’s vote is equivalent to that of an ordinary man. He depicts his proposal in his masterpiece, “Basyucelik Devleti – The State of Grandsublime”.

IBDA’s diagnosis for the Islamic world is deviating from the pure principles of its own, which encourage intellectual curiosity, nourishment and growth to sustain, without any interruption. When it was achieved, all triumphs came in history and when it failed, Muslims were defeated in every aspect of life. The modern Western world owes its prevalent developments to following those principles and making use of Islamic thought and the Islamic community's scientific legacy during the Renaissaince, right after the zenith of Islamic civilization. The task that we should accomplish is to take back our original assets, those which were stolen from us, by showing their Islamic roots and origins. Moreover, we should nourish them much more so that they are corresponding to contemporary necessities.


SALIH MIRZABEYOGLU’S WORKS:

1. NECESSITY OF THE WHOLE THOUGHT - Power • Politics • Movement -

2. WARRIORS OF LIGHT - The Epic of Moro -

3. IDEOLOGY AND REVOLUTION - Through the Fight -

4. TRYING TO LIVE - Novel-

5. MUNSHA'AT “Preface • For Eid”

6. A PAGE FROM HISTORY

7. OUR MATTER OF CULTURE - Main Issues -

8. DROP BY DROP “Notes from the Snaky Well”

9. EDDY - Poetry -

10. ALONE WITH NECIP FAZIL - Impression and Inspiration -

11. MOST JOYFUL TIDINGS “Story of Mim Mim”

12. UNDERSTANDING TOWARDS ISLAM - Field of Theoretical Language -

13. MYSTERY OF THE FALLING STAR “Master Piece • Masterpiece”

14. FUTURE BELONGS TO ISLAM - The Only Order Ever Experienced -

15. SHADOWS “Days We Lived”

16. DIALECTIC OF IBDA - The Way of Salvation -

17. LANGUAGE AND UNDERSTANDING - Language and Understanding -

18. THE ROOTS “From Necip Fazil to Abdulhakim Arvasi”

19. THE BOOK OF KNOWLEDGE - Filter and Form -

20. MY STRUGGLE I - Necip Fazil -

21. MY STRUGGLE II - Necip Fazil -

22. ECONOMICS AND ETHICS - Introduction to Economics -

23. HIKAMIYAT - Thinking and Wisdom -

24. HIKAMIYAT OF POETRY AND ART “Aesthetics and Ethics”

25. LITERATURE OF LAW Spirit of Order and Administration

26. TORTURE - Law and Hog -

27. FOX DIARY I Horizon and Detective

28. FOX DIARY II Horizon and Detective

29. FOX DIARY III Horizon and Detective

30. FOX DIARY IV Horizon and Detective

31. FOX DIARY V Horizon and Detective

32. FOX DIARY VI Horizon and Detective

33. THE TRUTH OF INDIVIDUAL - The Nur Descended Upon Desert -

34. ROLE AND MEANING OF THE SAHABAS - Circle of the Prophet -

35. STATE OF HEADSUPREMACY - New World Order -

36. RAINMAKER “In Pursuit of the Truth”

37. THREE LIGHTS “Conversation • Conference”

38. STEPS “From 1984 to 1996”

39. PARAKUTA’ “Novel of the Money”

40. COAT OF SOLITUDE “Treatise of Threelights”

41. GREAT SUFFERERS I “A View at History of Thought”

42. SHIP “World of the Imaginary Figures”

43. TELEGRAM “Mind Control”

44. GREAT SUFFERERS II “A View at History of Thought”

45. ALIF “Painting Is Derived From Redd”

46. GREAT SUFFERERS III “A View at History of Thought”

47. FORQAN “The Lexicon of the Righteous”

48. BARZAKH “To the Root at Which All the Branches Unite”

49. GREAT SUFFERERS IV “A View at History of Thought”

50. NUMERALS "Life - Number - Mathematics"

51. WHAT IS MATTER? "Critique of Matter"

52. FAITH AND CONTEMPLATION "Faith and Two Universes"
HABER

CHP'li Aygün'den sürpriz Mirzabeyoğlu çıkışı
Sondevir 12 Mayıs 2012

Aygün: Mirzabeyoğlu Davası, 28 Şubat'la hesaplaşma konusunda Hükümetin samimiyetsizliği hakkında bilgi vermektedir.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla Bolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan ve kamuoyunda ''Salih Mirzabeyoğlu'' olarak bilinen Salih İzzet Erdiş'in yıllardır tecritte tutulduğunu belirterek, ''Mirzabeyoğlu Davası, 28 Şubat'la hesaplaşma konusunda Hükümetin samimiyetsizliği hakkında bilgi vermektedir'' dedi.

Aygün, Erdiş'in avukatlarıyla birlikte TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''28 Şubat'la hesaplaşmanın yolunun o dönemin doğurduğu mağduriyetleri gidermekten geçtiğini'' söyledi. Aygün, Salih İzzet Erdiş'in yıllardır tecritte tutulduğunu söyledi.

SALİH MİRZABEYOĞLU DAVASI

Aygün, ''Eğer DGM'ler hukuksuz mahkemelerse, 1990'lı yıllarda mağdur olmuş bütün kişilerin sorunlarına çözüm bulunması gerekir. Mirzabeyoğlu da bunlardan biridir. Yıllardır tecritte tutulmaktadır. Hükümet bir taraftan 28 Şubat'la, darbelerle hesaplaştığını iddia ediyor, diğer yandan tecrit, işkence ve çeşitli mağduriyetlerin sürmesi karşısında ses çıkarmıyor. Mirzabeyoğlu Davası, 28 Şubat'la hesaplaşma konusunda Hükümetin samimiyetsizliği hakkında bilgi vermektedir'' diye konuştu.

ZİHİN YÖNLENDİRME İŞKENCESİNE UĞRADI İDDİASI

Erdiş'in avukatı Ali Rıza Yaman da ''Mirzabeyoğlu Davası''nın başladığı tarihin 28 Aralık 1998 olduğuna işaret ederek, ''Salih Mirzabeyoğlu, eşi ve çocuğuyla birlikte o zaman için ilkokula giden diğer çocuğunu almak üzere okula gittiğinde saldırıya uğramıştır. Bu kişilerin polis oldukları Emniyet'te anlaşılmıştır'' diye konuştu. Yaman, Erdiş'in sistematik fiziki işkencelerle geçen bir yargılama sürecinden sonra ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildiğini, çeşitli F Tipi cezaevlerinde tecritte tutulduğunu ve halen ''telegram'' (zihin yönlendirme) adı verilen bir işkenceye maruz bırakıldığını iddia etti.

Yaman, ''Saldırıya uğradığında 41 eseri bulunan Salih Mirzabeyoğlu, olağanüstü bir dönemde, DGM'nin yargılayıp mahkum ettiği bir kişidir. Bu bakımdan dava yeniden görülmelidir. Eğer 28 Şubat'la hesaplaşılacaksa, darbenin sonuçlarından başlanılmalıdır. Mirzabeyoğlu davası, bu sonuçların en önemlileri arasındadır'' dedi.
HABER

Mirzabeyoğlu: Bana yapılan her şey tezgahtı
Sondevir 6 Mayıs 2013

Akit gazetesi, 28 Şubat post modern darbesinin en büyük mağdurlarından Salih Mirzabeyoğlu ile konuştu.

Postmodern darbecilerin brifingli yargısı tarafından idam cezasına çarptırılan, idamın kaldırılmasıyla cezası ömür boyu ağırlaştırılmış hapse dönüştürülen mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu, tutsaklığının 15. yılında Yeni Akit'ten Murat Alan'a konuştu.

"RESMEN BÜYÜK BİR TEZGAH KURDULAR"

Hücre evinde yoğun çatışmalar sonucu yakalandığı iddia edilen Mirzabeyoğlu, "Yazılıp çizilenler yalan. Ben Tuzla'da, evimin yakınındaki okulun önünde gözaltına alındım. Fakat buna rağmen televizyon kanalları gözaltına alınmamı çok farklı bir şekilde verdi. Mesela yanlış hatırlamıyorsam Show TV "Hücre evine baskın" başlığıyla duyurdu gözaltımı. Düşünsenize sanki firari bir kaçaktım da beni kaçarken yakalamışlar. İtibarsızlaştırma ve halkın aldatılmasına dönük yayınlar bununla da bitmedi. Yakalandığımız yeride güzelce kurgulamışlar. Adeta koyun ağılı, hayvan barına benzer bir yerde yakalanmışız gibi gösterdiler haberlerde."

HABER

Mirzabeyoğlu'na CHP sahip çıktı!
10 Temmuz 2014

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, 16 yıldır cezaevinde bulunan Salih Mirzabeyoğlu'nun yeniden yargılanması gerektiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "AKP, 28 Şubat'ın mağduru edebiyatına devam edeceğine, elini taşın altına koysun ve bu işi çözsün. 28 Şubat'ın mağduriyetleri giderilecekse, işte size fırsat. Gelin 28 Şubat ile sözde değil özde hesaplaşın ve en başta Mirzabeyoğlu için yeniden yargılama yolunu açın" dedi.

CHP Cezaevi Komisyonu üyeleri CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Salih Mirzabeyoğlu Davası Takipçileri" platformunun üyeleriyle TBMM'de basın toplantısı düzenledi.
HABER

Salih Mirzabeyoğlu tahliye edildi
22 Temmuz 2014

Kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak bilinen Salih İzzet Erdiş, cezaevinden tahliye edildi.

Kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş, Bolu Cezaevinden tahliye edildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararı üzerine tutuklu bulunduğu Bolu F Tipi Ceza infaz Kurumu Yerleşkesinden çıkan Erdiş, kapıda havai fişeklerle karşılandı.

Cezaevi önünde kendisini bekleyenlerle kucaklaşan Erdiş, gazetecilerin tahliyeye ilişkin görüşünü sorması üzerine "Vatana ve millete hayırlı olsun" dedi.

Erdiş, daha sonra otomobile binerek İstanbul'a hareket etti.
HABER

Mirzabeyoğlu hapse girmeyecek
20 Kasım 2014

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Salih Mirzabeyoğlu'nun cezaevinde isyan ettiği iddiasılla aldığı 3 yıl 4 aylık hapis cezasının infazını durdurdu.

YENİDEN YARGILANACAK

Erdiş'in avukatları, Ergenekon davasında mahkum olan Okan İşgör'ün ifadeleri üzerine, yeniden yargılanma ve infazın durdurulması talebinde bulundu. Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi, talebi kabul etti. Heyetin değişmesi üzerine Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi, bu talepleri reddetti.

İtiraz üzerine dosyaya bakan Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Erdiş'in yeniden yargılanmasına ancak infazının devamına karar verdi.

İNFAZ DURDURULDU

Bu süreçte Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin heyeti bir kez daha değişti. Erdiş'in avukatlarının dilekçelerini ve dosyayı inceleyen yeni heyet tarafından hazırlanan tensip tutanağında, infazın durdurulmasına karar verildi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, İBDA/C davasından hüküm giyen Erdiş'in yeniden yargılanmasına ilişkin talebini kabule değer görerek, tutuklulukta ve infazda geçirdiği süreyi de dikkate alarak, 22 Temmuz'da tahliyesine karar vermişti.
HABER

Mirzabeyoğlu sevenleriyle buluşuyor!

Salih Mirzabeyoğlu Konferansı: Adalet Mutlak’a

Tarih: 29 Kasım 2014
Saat: 17.30
Yer: Haliç Kongre Merkezi

HABER

Mirzabeyoğlu, Erdoğan ile görüştü
Hürriyet 30 Kasım 2014

Mirzabeyoğlu toplantı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Cezaevinde geçirdiği 15 yılın ardından geçtiğimiz Temmuz ayında tahliye olan Salih Mirzabeyoğlu "Adalet Mutlak'a" adlı konferansta konuştu. Mirzabeyoğlu'nun katıldığı konferansa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen konferansa, yoğun ilgi gösteren Mirzabeyoğlu'nun sevenleri, merdivenler dahil olmak üzere salonu hınca hınç doldurdu. Bazı vatandaşlar konferansı ayakta dinlemek zorunda kalırken, salona giremeyen çok sayıda kişi ise Mirzabeyoğlu'nu salon dışına kurulan ekranlardan izleme imkanı buldu.

'YAŞASIN KUMANDAN MİRZABEYOĞLU' SLOGANLARI

'Herkes için Adalet Platformu' ve 'Yeni Devir Hukukçular Derneği' tarafından düzenlenen konferans öncesinde, salona asılan Mirzabeyoğlu ve Necip Fazıl Kısakürek'in resimleri ile 'İstikbal islamındır' yazılı pankartlar dikkat çekti. Konferans, bir saat gecikmeli olarak 18.30 sıralarında Mirzabeyoğlu'nun yaşam hikayesinin anlatıldığı bir sinevizyon gösterisi ile başladı.

Mirzabeyoğlu, isminin anons edilmesiyle birlikte salondakilerin alkışları ve 'Yaşasın kumandan Mirzabeyoğlu', 'Kumandan nerede biz oradayız' sloganları eşliğinde sahneye geldi. Erdiş, kendisini uzun süre ayakta alkışlayan salondakilere elini sallayarak karşılık verdi.

Mirzabeyoğlu, konuşmasına konferansa gösterilen yoğun ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Sevenleriyle uzun bir aradan sonra ilk kez gerçekleşen buluşma nedeniyle heyecanlı olduğunu ifade eden Mirzabeyoğlu, "Dostlar, sevenler, tanışıklar, merak edip gelenler, elbette sevmeyenler de bu buluşmada olabilir. Ancak herkes kendi rızasıyla burada bulunuyor ki, bu da buluşmayı asgari müşterek olarak kabul etmemizi sağlıyor. Bizim tam 15 sene çeşitli yaşadığımız şeyler oldu." diye konuştu.

KONFERANSTA 3 SAAT KONUŞTU

Türkiye'nin yakın tarihinde meydana gelen olaylara değinen Mirzabeyoğlu, konuşmasında adalet, demokrasi, islam, sosyalizm, felsefe bilim ve teknoloji gibi kavramlar üzerinde durdu. Mirzabeyoğlu'nun konferansta yaptığı konuşma yaklaşık 3 saat sürdü. Konuşmanın sonunda ise görevliler, salondakilerin Mirzabeyoğlu'nun yanına yaklaşmaması için el ele tutuşarak bir koridor oluşturdu.

HABER

Mirzabeyoğlu, Mahmud Efendi'yi ziyaret etti
Baran Dergisi 8 Aralık 2014

Salih Mirzabeyoğlu, Mahmud Efendi'yi Beykoz'da bulunan ikâmetgâhında ziyaret etti.

Ziyaret sonrasında Furkan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Saadettin Ustaosmanoğlu bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

"Bugün (08.12.2014) Mütefekkir Salih Mirzabeyoğlu Mahmud Efendi Hazretleri’ni ziyaret etti. Zâhirden çok bâtın nisbeti içinde değerlendirilmesi gereken bu ziyaret, ehlince anlaşılacağı üzere fevkalade olmuştur… Tüm gönüldaşlara ve ehli kalb olanlara duyurulur."
HABER

Mirzabeyoğlu'nun yargılandığı dava yeniden görülmeye başlandı
23 Ekim 2015

İBDA/C davasından hükümlüyken yeniden yargılanma talebi kabul edilerek tahliye edilen, kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Erdiş ile Ustaosmanoğlu'nun yargılanmasına başlandı.
İBDA/C davasından hükümlüyken yeniden yargılanma talebi kabul edilerek tahliye edilen, kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş ile Saadettin Ustaosmanoğlu'nun yargılanmasına başlandı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yeniden yargılamanın ilk duruşmasına, hükümlüler Salih Mirzabeyoğlu ve Saadettin Ustaosmanoğlu katılmazken, bu hükümlüleri avukatları temsil etti.

Duruşmaya tanık olarak çağrılan, bir dönem Mirzabeyoğlu'nun yargılandığı eski 6. No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi (DGM) Başkanı emekli Hakim Sedat Karagül ile gazeteci Murat Keklikçi de duruşmada hazır bulundu. Aynı mahkemenin Karagül'ün ayrılmasının ardından başkanlığını yapan emekli Hakim Metin Çetinbaş'ın da, beyanından oluşan bir dilekçeyi mahkemeye gönderdiği, tutanağa geçirildi.
HABER

Salih Mirzabeyoğlu beraat etti
2 Mart 2016

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, İBDA/C davasından hükümlüyken talebi üzerine yeniden yargılanmasına karar verilerek tahliye edilen, kamuoyunda "Salih Mirzabeyoğlu" olarak tanınan Salih İzzet Erdiş ile Sadettin Ustaosmanoğlu'nun beraatine karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan karar duruşmasına, sanıklar Salih İzzet Erdiş ve Sadettin Ustaosmanoğlu katılmadı. Duruşmada tarafları avukatları temsil etti.

Duruşmada, cumhuriyet savcısı Ali Kaya, esas hakkındaki mütalaasının hazır olduğunu beyan ederek, mütalaayı okudu. Mütalaanın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Salih İzzet Erdiş ve Sadettin Ustaosmanoğlu'nun beraatine karar verdi.
HABER

Salih Mirzabeyoğlu'nun beyin ölümü gerçekleşti
7 Mayıs 2018

Geçirdiği beyin kanamasının ardından Yalova'da hastaneye kaldırılan Salih Mirzabeyoğlu'nun beyin ölümü gerçekleşti.

Avukatı Hasan Ölçer, hürriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "“Beyin ölümü gerçekleşti, diğer vücut fonksiyonları ise çalışıyor. Şu an Yalova Devlet Hastanesinde" dedi.

Mirzabeyoğlu cuma gecesi hastaneye gelerek “Kendimi iyi hissetmiyorum” demiş, beyin kanaması geçirdiğinin saptanmasının ardından acilen ameliyata alınmıştı.
HABER

Salih Mirzabeyoğlu vefat etti
Hürriyet 16 Mayıs 2018

Salih Mirzabeyoğlu, 68 yaşında hayatını kaybetti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçirdiği beyin kanamasının ardından tedavi edildiği Yalova Devlet Hastanesi'nde 7 Mayıs'ta beyin ölümü gerçekleşen, daha sonra İstanbul'daki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakledilen Erdiş'in, yaşam destek ünitesine bağlı süren organ fonksiyonları da durdu.
VEFAT-HABER

Salih Mirzabeyoğlu'nun cenazesi toprağa verildi
Hürriyet 18 Mayıs 2018

Salih Mirzabeyoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

Fatih Camisi'nde ikindi vakti düzenlenen cenaze törenine, çok sayıda kişi katıldı. Mirzabeyoğlu'nun yakınları burada taziyeleri kabul etti.

Mirzabeyoğlu'nun cenazesi, Sadettin Ustaosmanoğlu'nun kıldırdığı cenaze namazının ardından, özel vasiyeti üzerine Eyüp Sultan mezarlığında Necip Fazıl Kısakürek'in yanına defnedildi. Beyin ölümü 7 Mayıs'ta gerçekleşen Mirzabeyoğlu, önceki gün hayatını kaybetmişti.YAYIN

Akıncı Güç dergisi tıpkıbasımı yayınlandı
9 Kasım 2018

12 Eylül 1980 öncesi döneminin gençlik dergilerinden Akıncı Güç dergisinin tıpkıbasımı yayınlandı.

Akıncı Güç dergisi, 1979 yılında Salih Mirzabeyoğlu yönetiminde 9 sayı yayınlandı. dergi döneme ışık tutması açısından araştırmacılar için önemli bir kaynak niteliğinde.

Akıncı Güç dergisinin tıpkıbasımı, Baran dergisi tarafından gerçekleştirildi.

Akıncı Güç Dergisi Tıpkıbasım
Yayınevi: Baran Dergisi
Yayın Yönetmeni-Başyazar: Salih Mirzabeyoğlu
Kategori: Dergi
Basım Tarihi: 1979
Sayı: 9 Dergi
Dil: Türkçe


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com