Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Nadire Mater

gazeteci, aktivist1949 yılında Aydın'ın Söke ilçesinde doğdu. Sosyal hizmet uzmanı olarak çalışırken, gazeteciliğe Demokrat gazetesinde başladı. Yerel, yaygın ve uluslararası dergi, gazete ve radyolarda muhabirlik yaptı.

1999'da yayınlanan Mehmedin Kitabı'ndan dolayı açılan davadan 2001'de beraat etti. Mehmedin Kitabı; Almanca, Fince, İngilizce, İtalyanca ve Yunancaya çevrildi, ödüller aldı.

2000'den bu yana IPS İletişim Vakfı'nın yürüttüğü Bağımsız İletişim Ağı (BİA) projeleri ve Bianet haber sitesinde çalışıyor.

ESERLERİ:

Mehmedin Kitabı, 1998
Sokak Güzeldir, 2009
AİLE-AYRINTI

Nadire Mater, Devrimci Yol Yürütme Kurulu Üyesi Tayfun Mater ile evli. Tayfun Mater, Hava Kuvvetleri Eski Komutanı Reşat Mater'in oğlu.
HAKKINDA YAZILANLAR

Vakfın CIA’yla ilgisi yok demişti
Aydınlık
29 Temmuz 2001
SAYI: 732

Mater’e para CIA’dan: 5 kanıt

Mater'in CIA ile "ilgisi olmadığını” söylediği Vakıf, MacArthur Foundation’ın kurucuları John D. ve Catherine T. CIA faaliyetinin göbeğinde yer alıyorlar.

Nadire Mater,“Mehmed’in Kitabı” için kendisine 59 bin dolar ödeyen vakfın CIA’yla ilgisi olmadığını söylüyor: “Bu vakıf anti-militarist, çok kültürlülüğü savunuyor. Ulusal ayrımcılık gözetmiyor. Sol-liberal bir kuruluş.”

Mater’in CIA’yla ilgisinin olmadığını söylediği MacArthur Foundation, CIA faaliyetinin göbeğinde yer alıyor. İşte Aydınlık’ın internetten elde ettiği bilgilere göre kanıtlar:

KURUCULARIN KİMLİĞİ

Nadire Mater'in "solcu" olmasıyla övündüğü John D. and Catherine T. MacArthur Foundation'ın Yönetim Kurulu Üyelerinin sicili, vakfın CIA kuruluşu olduğunu kanıtlamaya yetecek düzeyde.

Jonathan F. Fanton: CIA'da, ilk kurulduğu yıllardan beri görev yapmış. CIA'ye dış politika analizleri üreten The Council of Foreign Relations'ın da üyesi.
Jamie S. Gorelick: ABD Adalet Bakanlığı’nın CIA ile FBI arasında istihbarat alışveriş protokolünden sorumlu biriminin başkanı sıfatıyla CIA Başkanı John M. Deutch ile FBI başkanı Louis J. Freeh arasında koordinasyonu sağlayan kişi.

Prof. Murray Gell-Mann: CIA'nın, Stanford Research Institute'da geliştirdiği uzaktan izlemeyi mümkün kılan,"Initiated Remote Viewing Program" üzerinde çalışan uzman.

Lloyd Axworthy: Vakfın direktörlerinden. Eski Kanada Dışışleri Bakanı. CIA destekli Suharto yönetimine gizli silah satışından terör bağlantıları nedeniyle yasaklı ülkeler listesinde yeralan Sudan'da, petrol kaçakçılığına kadar birçok skandala adı karışmış bir isim.

MATER’İN VAKFI CIA KURULUŞUNUN RESMİ SPONSORU

Nadire Mater’e 59 milyon dolar “Ödül” veren, John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Vakfı, CIA'nın teknik donanımlarının araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütmekle görevlendirilen American Association for the Advancement of Science-AAAS'ın resmi sponsoru.

AL GÜLÜM VER GÜLÜM VAKFI

Nadire Mater'in CIA ile ilgisi yok dediği, John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Vakfı, CIA Video Film Stüdyoları Şefi Mary Jo Toles'un "sanatsal eserlerinin" tamamını satın almış.

BİRLİKTE ANILDIĞI VAKIFLARIN LİSTESİ

John D. and Catherine T. MacArthur Foundation Vakfı, Küba işlerinden, nükleer silahlanmaya kadar birçok konuda CIA faaliyetlerine fon sağlayan kuruluşlar olan Rockefeller Foundation, W. Alton Jones Foundation, Public Welfare Foundation, Samuel Rubin Foundation, Wessel Foundation, the Stewart Mott Charitable Trust, Ploughshares Fund, Rockefeller Family and Associates arasında yer alıyor.

DÜZENLEDİĞİ TOPLANTININ KONUKLARI: CIA’NIN 4 ESKİ BAŞKANI!

Nadire Mater'e parayla kitap yazdıran John D. and Catherine T.
MacArthur Foundation'ın rutin faaliyetlerinden bir tanesinin ilanını birlikte okuyalım. Mater’in vakfının ev sahipliği yaptığı toplantının dört katılımcısının dördü de emekli CIA Başkanları.
Tarih: 23 Mayıs 2001
Yer: New York "National Program Meeting" toplantısı
Ev Sahibi: John D. and Catherine T. MacArthur Foundation
Başlık: "The CIA from Carter to Clinton: What's Changed? What's Next?”
Katılımcılar:
John M. Deutch: CIA Başkanı (1995-96)
Amiral Stansfield Turner: CIA Başkanı (1977-81)
William H. Webster: Partner CIA Başkanı (1987-91)
R. James Woolsey: Partner CIA Başkanı (1993-95)

MATER-KÜRKÇÜ ORTAKLIĞI

Nadire Mater, IPS (Inter Press Service) adlı haber ajansının Türkiye temsilciliği görevini yürütüyor. IPS İletişim Vakfı, Ertuğrul Kürkçü ve Nadire Mater’in Türkiye’deki yerel radyolarda, AB parasıyla hazırlanmış programları yayınlatmak üzere kurdukları Bağımsız İletişim Ağı (BİA) projesini yürütmeyi üstlendi. Vakfın başkanı, Nadire Mater. BİA’nın Proje Koordinatörü, Ertuğrul Kürkçü. Bu proje, Alman Heinrich Böll Vakfı’nın parasıyla Ocak 1997’de başlatıldı. BİA, Türkiye’deki yerel radyolara, üzerinde “Bu program, Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle hazırlanmıştır. Burada dile getirilen görüşler IPS İletişim Vakfı’na aittir”” ibaresi yazılı CD’leri düzenli olarak gönderiyor. CD’ler üç ayrı programdan oluşuyor;“Kadının Penceresi”, “Çocuk Radyosu”, “Tarihte Bugün.” Bu iş için, AB Akdeniz ve Demokrasi (MEDA) Fonu’ndan 770 bin Euro hibe alındığını da Ertuğrul Kürkçü, BİA toplantılarında söyledi.

Üçüncü Dünya ülkelerinden haberler geçmek iddiasındaki IPS'in finansörlerinden biri de “Mehmedin Kitabı”na 59 bin dolar veren John D. And Catherine T. MacArthur Foundation.

TEMSİLCİSİ OLDUĞU IPS’NİN FİNANSÖRLERİ

Nadire Mater’in Türkiye temsilciliğini yaptığı IPS’yi ve IPS İletişim Vakfını finanse eden ülke ve kurumların listesi kabarık.

IPS, sözde “Alternatif Haber Ajansı.”
Yüzden fazla ülkede muhabiri olan servis, topladığı bilgilerle Batılı devletlere, “gelişmekte olan ülkeler hakkında” düzenli rapor hazırlıyor. Görevi bu. IPS’nin Türkiye temsilcisi Nadire Mater imzalı raporlar, etnik sorunlar ve İslamcılıkla ilgili. IPS’yi finanse eden kurumlar ise, Avrupa ve Atlantik ötesi istihbarat örgütleri.
Almanya: Carl Duisberg Gesellschaft.
Almanya: Frederich Ebert Vakfı.
Almanya: Heinrich Böll Vakfı.
Almanya: Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Bakanlığı.
İtalya: Dışişleri Bakanlığı.
Hollanda: Dışişleri Bakanlığı.
İsveç: Kalkınma Ajansı.
Norveç: Kalkınma Ajansı.
Danimarka: Dışişleri Bakanlığı Avrupa komisyonu.
Kanada: Uluslararası Kalkınma Ajansı.
Amerika: Ford Foundation.
Amerika: W.Alton Jones Foundation.
Amerika: John D. and Catherine T. MacArthur Foundation.
AB: Akdeniz ve Demokrasi Fonu (MEDA)
Fransa: Batı kiliselerinin finanse ettiği “One World” kurumuna göre Nadire Mater, Fransızca bilmemesine rağmen, “Sınır Tanımayan Gazeteciler” NGO’sunun Türkiye temsilcisi.
Bu sınır tanımayan gazetecileri de, Direction Generale de Securite Exterieure, yani Fransız istihbarat örgütü yönlendiriyor.
HABER

AİHM'den Nadire Mater'e kötü haber
ntv 16 Temmuz 2013

AİHM önündeki Emin Çölaşan-Nadire Mater maçını Emin Çölaşan kazandı. Emin Çölaşan'ın 2001 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Hürriyet gazetesinde Mater'in "Mehmedin Kitabı" adlı eseri hakkında kaleme aldığı köşe yazılarına karşı Türk mahkemeleri önünde sonuç alamayan Mater, bu nedenle AİHM'de Ankara'ya karşı açtığı "özel hayatın korunması" davasını da kaybetti.

Gazeteci-yazar Nadire Mater, kitabını yazmak için "CIA bağlantılı MacArthur Vakfı'ndan para aldığı"na dair Çölaşan tarafından dile getirilen iddiaların kendisini "hedef gösterdiğini" savunup, "fiziksel ve mesleki bütünlüğünün tehdit altında olduğu" teziyle 2008 yılında AİHM önünde Ankara'dan şikayetçi olmuştu.

Ancak AİHM, Çölaşan'ın yazılarının "toplumsal bir tartışma konusu" ve bir kitapla ilgili olduğunu belirtip Mater'in tezlerini geri çevirdi.

AİHM'nin gerekçeli kararında, Çölaşan'ın iddialarının "somut temellere dayandığı", zira Mater'in adı geçen kitabı yazmak için MacArthur Vakfı'ndan aldığı parayla ilgili olduğu not edildi.

AİHM, Çölaşan'ın yazıları her ne kadar keskin ve alaycı bir ton içerse de Mater'in şahsına yönelik hakaret ve şiddet çağrısı içermediğini, bu nedenle davacının fiziksel bütünlüğünün tehdit altına girdiğine dair bir bulguya rastlanamadığı sonucuna vardı.

Mahkeme bu tespitten yola çıkarak, Türk mahkemelerinin Nadire Mater hakkında aldıkları kararların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'yle uyumlu olduğuna hükmetti.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com