Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Fehmi Gerçeker

yapımcı, yönetmenİstanbul'da doğdu. İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu. 1971’de 'F Yapım' adlı Tv reklam filmi şirketini kurdu. 1980’lerde sinema üzerine lisansüstü eğitim yapmak için New York’a gitti. Ancak eğitimini televizyon üzerine yaptı. Bitirme tezi olarak 'Behind The Camera’yı hazırladı. Bu çalışmayla 1986 yılında 'Yılın Tv Yapımcısı Ödülü'nü aldı.

1990'da New York'da kurduğu kendi yapım firması ile daha çok uluslararası kültürel belgesel filmler, TV programları, eğitici CD-ROM ve DVD'ler üretti.

Bunların arasında Cipango (Columbus'un yaşamı), Geosophy, 1513 Map of Piri Reis, Tolerance Dedicated to Rumi-çeşitli ülkelerde ödüller aldı. Ayrıca 1989'dan beri New York'un çeşitli sahnelerinde tiyatro oyunları yönetti.

Bugüne kadar film çekimi gerçekleştirdiği ülkeler ; Türkiye, ABD, Kanada, Brezilya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Fransa, İngiltere, Finlandiya, Senegal, Mısır ve Küba'dır.

New York'da yaşıyor.
HAKKINDA YAZILANLAR

‘Türk sinema dilini kurabilirsek dünyada yerimizi alırız’
Elif Tunca
Zaman 18 Şubat 2003

Amerika’da yaşayan yönetmen Fehmi Gerçeker, Türk sinemasının kendi dilini oluşturması durumunda dünya sinema sektörü içindeki yerini alacağını söyledi. Gerçeker, bir yılda üretilen film sayısının azalmasını ise iyiye yoruyor ve “Bu, süzme sinemanın habercisi.” diyor.

Çalışmalarını Amerika’da sürdüren yapımcı–yönetmen Fehmi Gerçeker, Türk sinemasının genç yönetmenlerinden umutlu olduğunu söyledi. Eğitim ve kültür filmlerinin ünlü yönetmeni, “Türk sinemasından çok iyi sesler geliyor. Bu seslerle Türk sinema dili kurabilirsek, dünyada yerimizi alacağımıza inanıyorum.” dedi. Gerçeker’e göre, bütün dünyayı saran globalleşme akımının, yerini yavaş yavaş antitezi olan yerelleşmeye bırakması, Türk sineması için de bir fırsat olabilir. Yerel ögeleri özgün bir dille anlatabilen Türk filmleri, dünya sinema endüstrisi içerisinde kendine bir yer edinebilir. Gerçeker, Türk sinemasının kendi içinde yaşadığı değişimlerle bu noktaya geldiğine inanıyor. Bir zamanlar yılda en az 150 film yapılırken bu sayının bugün 10–15 filme düşmüş olması ise ona göre “süzme bir sinema”nın müjdecisi. Hollywood sineması haricinde neredeyse bütün dünyada görülen bu yönelimle, ancak eleğin üstünde kalabilenlerin adı anılacak.

‘Piri Reis’ ve ‘Mevlana’ belgeselleri ile dünyaya açıldı

Gerçeker’in yaşamöyküsü ve bugüne kadar gerçekleştirdiği projeler de söylediklerini doğrular nitelikte. Birçok sanatçı, “Avrupa’ya açılacağım, Amerikalılarla çalışacağım.” şeklinde hedeflerinden söz ederken Fehmi Gerçeker, “Piri Reis”, “Mevlana” gibi çalışmalarıyla çoktan o dünyanın içindeki yerini almış durumda. “Piri Reis” belgeseli; ABD, İspanya, Portekiz ve Brezilya hükümetleri tarafından resmî Tv programı kabul edildi. Aynı belgesel, 1992’de Amerika’nın keşfinin 500. yılı kutlamalarının resmî Tv programı unvanını aldı ve ayrıca TC Kültür Bakanlığı, New York Eğitim Bakanlığı, Indiana ve Columbia üniversiteleri ödülleriyle Brezilya Deniz Kuvvetleri’nin özel kutlama plaketinin de sahibi oldu. Yönetmenin, Mevlana’nın hoşgörü anlayışını işleyen çalışması ise geçtiğimiz yıl, 11 Eylül’ün birinci yıldönümünde, İkiz Kuleler’in yerinde yapılan törende gösterildi. 20 yıldır yaşadığı Amerika’da, Gerçeker’in bazı filmleri de Amerikan hükümeti tarafından lise müfredatına alınmış.

Gerçeker, başarılarının ardında, konularına hem Doğulu hem de Batılı bir bakışla yaklaşabilmesinin etkili olduğunu söylüyor. Bu da onun bir Amerikan oyunu olan “Fool For Love”a da bir Mesnevi uyarlamasına da alışılmış formların dışında bir yorum getirmesini sağlıyor. Yurtdışında yaşıyor olmanın getirdiği imkânları da inkâr etmiyor Gerçeker; en azından daha kolay ve daha çok araştırma yapabiliyor. “Piri Reis” belgeseli için gerekli olan materyalin yüzde doksanına yurtdışındaki kaynaklarla ulaşan yönetmen, “Türkiye’de Piri Reis haritasını bir tek donanmada bulabildim.” diyerek bu farkı anlatıyor. Araştırma imkânı, insanın kendi içine doğru da gelişiyor kuşkusuz. Amerika’da yaşadığı süreçte, Mevlana’yı daha yakından tanıdığını itiraf eden Gerçeker’in bu çalışmalarla yapmak istediği, topluma gerçekten yararlı ve kalıcı işler sunabilmek.

Genç kuşak sinemacılara eğitim veriyor

Genç kuşak sinemacıların yetişmesine katkıda bulunma isteği, yönetmenin Türkiye’de gerçekleştirdiği son çalışmasına da temel olmuş. Türkiye’de geçirdiği kısa zaman dilimlerini de sanatsal üretimlerle değerlendiren Fehmi Gerçeker, daha önce New York ve Brezilya’da yaptığı bir atölye çalışmasını, geçtiğimiz ay İstanbul’da gerçekleştirdi. Değişik iş kollarından 10 kişinin oluşturduğu bir grupla yapılan çalışmalar sonucu, ortaya iki kısa film çıktı. Ancak bununla yetinmeyen ve Gerçeker öncülüğünde New York sinema ekolünün, ‘hata yaparak öğrenme’ yöntemini temel alan ekip, sık sık bir araya gelerek geliştirdikleri projelerle üretimlerini sürdürüyor.

Gerçeker’in üretme çabasından tiyatro da nasibini almış. Yönetmen, New York’ta iki yılda bir olmak üzere bir tiyatro oyunu sahneliyor. Film çalışmalarından arta kalan zamanlarda tiyatroyla ilgilenen yönetmen, belgesel filmlerde yapamadığı oyuncu yönetimini bu şekilde gerçekleştirdiğini söylüyor. Gerçeker, önümüzdeki aylarda da Mesnevi’den aldığı bir bölümü, dans ve sinematografik öğelerle birleştirerek sunacağı bir oyun sahneleyecek. Bunun dışında gerçekleştirmeyi planladığı iki önemli projesi daha var: Senaryosunu Mahinur Ergun’un yazacağı, Fikret Mualla’nın hayatını anlatan bir film ve Mevlana belgeselinin DVD’sini hazırlamak.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com