Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Ahmet Türk

Mardin Eski Belediye Başkanı


Kapatılan DTP Genel Başkanı


Demokratik Toplum Kongresi Eski Eş Başkanı2 Temmuz 1942 tarihinde Mardin'de doğdu. Sino ve Medine evladı. Kanco aşiretine mensup. Lise mezunu. Siyasi hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk’ün öldürülmesi ile başladı. İlk defa milletvekilliği'ne XV. TBMM Döneminde (1974) CHP’den Mardin milletvekilli olarak seçildi. Bilahare SHP’den Mardin milletvekili seçildi. Bir ara TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı oldu. 1989 yılında Paris’teki Kürt Konferansı’na katıldığı gerekçesiyle SHP’den ihraç edildi. 1990'da HEP'nin kurucu üyesi oldu. DEP milletvekilliği ve genel başkanlığının ardından, HADEP ve DEHAP yönetiminde aktif roller üstlendi.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Mardin Bağımsız Milletvekili olarak meclise girdi. DTP'nin kurulmasından sonra genel başkan seçildi. DTP'ye katıldı. 2007 tarihinde yapılan kongrede, genel başkanlığa seçildi. DTP Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca, milletvekilliği düşürüldü. PKK talimatlarıyla kurulan Demokratik Toplum Kongresi’nin başkanlığını yaptı. Evli ve 8 çocuk babası.English Biography

Democratic Society Party (DTP)
Chair: Ahmet Türk - Born in Mardin in 1942. He joined the Republican People’s Party
(CHP) in 1974, and then was elected parliamentarian. Türk was a founding member of the People’s Labor Party (HEP). After the founding of the Democratic Society Party (DTP), he became co-chair of the party and then in June 2006 at the DTP congress, took the party helm alone. In the congress of 2007, he was re-elected chair. In the July 2007 general elections, he won a seat in Parliament as an independent deputy.
HAKKINDA YAZILANLAR

PORTRE

AHMET TÜRK - Kasr-ı Kanco’nun ağası, 3. kez siyasette şansını deneyecek
HABİB GÜLER
Zaman 10.11.2005

Güneydoğu’nun ünlü aşireti, Kanco ailesinin lideri Ahmet Türk, Demokratik Toplum Partisi’nin (TDP) eşbaşkanı olarak yeniden siyaset sahnesinde.

10 yaşında babası Hacı Sinan’ı kaybeden Ahmet Türk’ün aktif politik hayatı, milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk’ün öldürülmesi ile başladı. 1974 yılında CHP’ye katıldı, daha sonra milletvekili seçildi. Devam eden yıllarda çeşitli sol partilerde görev aldı. 1989 yılında Paris’teki Kürt konferansına katıldığı gerekçesiyle milletvekili bulunduğu SHP’den ihraç edildi. O günlerde Halkın Emeği Partisi’ni kurarak başladığı etnik siyaset çizgisi, bugün DTP’yle yeni bir boyut kazandı.

HEP kuruculuğu ile DEP milletvekilliği ve genel başkanlığının ardından, HADEP ve DEHAP yönetiminde de aktif roller üstlenen Ahmet Türk, Abdullah Öcalan’la da zaman zaman görüşmeler yaptı. Bu konudaki bir anısını şöyle anlatıyor: “Biz rahmetli Özal’ın mesajını götürmek üzere Öcalan’la görüştük. Özal, bize ‘Akan kanın durması için çaba içinde olmanız gerekir.’ deyince, kendisine ateşkesin sürmesi için Bekaa’ya gitmeyi düşündüğümüzü söyledik. ‘Elbette’ dedi.”

Etnik partilerin başarı sağlayamaması üzerine DEHAP’la yollarını ayıran Türk, son birkaç yılını dedesi Hüseyin Kanco tarafından 1905 yılında restore edilen Mardin’in Derik ilçesindeki ünlü Kasr-ı Kanco’da geçiriyordu. Bu ihtişamlı yapıya kale veya şato da demek mümkün. Hüseyin Kanco, Hamidiye alayına bağlı bir Kürt komutan olarak biliniyor. Bölge Suriye sınırına 40 kilometre uzaklıkta olduğu için Kanco aşireti o dönemde Arap akınlarıyla gelen talana karşı mücadele etmiş. Saldırılardan korunmak amacıyla kale ev tarzında inşa edilmiş olan Kasr-ı Kanco, hâlâ ihtişamlı görüntüsünü koruyor.

63 yaşındaki Ahmet Türk, doğduğu ve büyüdüğü Kasr-ı Kanco’yu “Nefes aldığım yer.” olarak tanımlıyor. Burada kendini çocuklarına ve torunlarına adayan Ahmet Türk, boş vakitlerinde 30 bin dönümlük pamuk ve mısır tarlalarını geziyor, kitap okuyor. En büyük zevki ise satranç oynamak. Türk, eski DEP’li arkadaşlarının ısrarları sonucu yeniden Ankara’ya döndü ve siyasette 3. kez şansını denemeye karar verdi. Oysa birkaç ay öncesine kadar Zana ve arkadaşlarının kuracağı partiden umutsuzdu. Milliyet’ten Hasan Cemal’e verdiği röportajda, etnik partilerden şöyle bahsemişti: “Bugüne kadar kurduğumuz bütün partilerde, inandırıcılık eksiği vardı. Parti içi hukuk, parti içi demokrasi açısından olumlu bir şey söylemek güçtü. Bu yüzden Türk aydınlarına da güven veremedik. Çünkü ipler perde arkasında başkalarının elinde diye düşünülürdü. Bu nedenle muhataplarımız tarafından pek ciddiye alınmazdık. Şimdi yeni bir anlayış geliştirmek zorundayız. Vesayetle, vekâletle siyaset üretemeyiz artık.”
HABER

DTP'de '3 başlı yönetim' dönemi başladı
Habib Güler
Zaman 9 Kasım 2007

Demokratik Toplum Partisi (DTP), 2. olağanüstü kongresini yaptı. Tek aday olan Nurettin Demirtaş, genel başkan seçildi. Parti Meclisi'ne (PM) giren Mardin Milletvekili Emine Ayna, fiilen 'eşbaşkanlık' görevinde bulunacak.

DTP'nin TBMM grup başkanlığını ise Mardin Milletvekili Ahmet Türk sürdürecek.
Ahmet Türk (TBMM DTP Grup Başkanı): Soy ismi, Cumhuriyet'e bağlılığın göstergesi

Güneydoğu'nun ünlü aşireti, Kanco ailesinin lideri Ahmet Türk, HEP'in genel başkanlığını ve sonrasındaki birçok etnik partinin yöneticiliğini yaptı. Siyaset sahnesine milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk'ün öldürülmesinin ardından 1974'te girdi. 1980 darbesi öncesinde CHP'den iki dönem milletvekilliği yaptı. 1989 yılında Paris'teki Kürt Konferansına katıldığı gerekçesiyle milletvekili bulunduğu SHP'den ihraç edildi. Ahmet Türk, Hamidiye alayına bağlı bir Kürt komutan olarak bilinen Hüseyin Kanco'nun torunu. Kanco, Cumhuriyet'in ilanından sonra da ülkeye bağlılığını vurgulamak için soyadını 'Türk' yapmış, kızının adını da 'Türkiye' koymuştu. Ahmet Türk, Kanco'nun kızı Türkiye'nin üvey oğlu.
TÜRKİYE’NİN BARIŞI YAKALAYACAĞINA İNANIYORUZ

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararını değerlendirdi. Açıklamayı yarın yapacaklarını belirten Türk, “Yasaklandığım için mücadelemiz bitmeyecek” diye konuştu.

Kararı hepimiz izledik gördük. Tabii ki Türkiye, başından beri söyledik, sancılı bir süreci yaşıyor. Elbette ki demokratik siyasetin önünü kapatmak bir umutsuzluğu derinleştirir. Bu gerçektir. Ama biz buna rağmen Türkiye bir gün barışını yakalayacağına inanıyoruz. Bizim özlememiz bu sancılı sürecin uzamaması, herkesin yeniden düşünmesi.

Siyasi yasaklı hale gelen DTP'lilerin listesi
* Abdulkadir Fırat
# Abdullah İsnaç
# Ahmet Ay
# Ahmet Ertak
# Ahmet Türk
# Ali Bozan
# Ayhan Ayaz
# Aydın Budak
# Ayhan Karabulut
# Aysel Tuğluk
# Bedri Fırat
# Cemal Kuhak
# Deniz Yeşilyurt
# Ferhan Türk
# Fettah Dadaş
# Hacı Üzen
# Halit Kahraman
# Hatice Adıbelle
# Hüseyin Bektaşoğlu
# Hüseyin Kalkan
# Hilmi Aydoğdu
# İzzet Belge
# Kemal Aktaş
# İbrahim Sunkur
# Leyla Zana
# Mehmet Veysi Dilekçi
# Metin Tekçe
# Murat Avcı
# Murat Taş
# Musa Farisoğulları
# Necdet Atalayı
# Nurettin Demirtaş
# Selim Sadak

Bu isimler 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu yöneticisi denetçisi olamayacak. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekillikleri düşürülürken, parti tüzel kişiliğinin de sona ermesine karar verildi.

HAKKINDA YAZILANLAR

Ahmet Türk’ten Gün Sazak’a üstseçkin bir Türkiye fotoğrafı
Mahmut Çetin

Kasr-ı Kanco, Mardin’in Derik ilçesinde kale ev tarzında inşa edilmiş ihtişamlı bir yapı… Suriye sınırına 40 kilometre uzaklıkta. Ahmet Türk, doğduğu ve büyüdüğü Kasr-ı Kanco’yu “nefes aldığım yer” diye tarif ediyor. Burada çocukları ve torunlarıyla ilgileniyor. Ahmet Türk, boş vakitlerinde 30 bin dönümlük pamuk ve mısır tarlalarını geziyor. En büyük zevki satranç oynamak. Hayat da bir nevi satranç oyunu… İnsan bazen şah olur, bazen mat.

Ahmet Türk’ün izahına göre ne kendisi toprak ağası, ne de toprakları abartılacak kadar fazla. Toprak Reformu’ndan yana olduğunu bile açıklar. Türk kendi durumunu şöyle anlatır: “Ağalık ayrı bir şeydir. Bizim ilk sorunumuz ağalarla çıkmıştı. Bu yüzden kan davasına geçtik.”

Kan davasına geçmek! Ve bunu, bunca kariyere rağmen hala savunabilmek. Anlaşılacak şey değil.

Kültür tasarımında Yaşar Kemal nasıl ‘iyi eşkıyalar’ın romancısı, Yılmaz Güney ‘iyi eşkıyalar’ın sinemadaki idolüyse, Ahmet Türk de kötü feodalite içinde ‘iyi ağalar’ın meclisteki temsilcisidir. Bu tasarımda Ahmet Kaya nerde kaldı diyeceksiniz, o maraba çocuğu olarak İstanbul’a kendini atmış. “Karagümrük uyusun, Fatih uyusun. Atatürk Bulvarında rüyalar büyüsün.” Ahmet Kaya yoksulluk yuvalarının adamıdır. Gecekondu bile değildir Ahmet Kaya. Ahmet Kaya ile Ahmet Türk’ün ortak paydası Mercedes’tir. Seçkin Kürtlerin Mercedes’le imtihanı bitmez… Ahmet Kaya gibi Ahmet Türk’ün adı da kaçak Mercedes olayına karışır.

Yılmaz Güney’le Ahmet Türk’ün ortak paydası ise kumardır. İkisi de deli kumar oynar ve sıkı içerler.

Konumuz kötü feodalite iyi aşiret… Sosyolojik facia niteliğindeki şu ifadeler Ahmet Türk’e ait: “Aşiret düzeni ile feodal düzeni karıştırmayın. Benim köyümde bir aşiret odası var. Gelen misafirler en iyi şekilde ağırlanır. Biz geleneklere uygun davranan bir aileyiz. 7-8 köy akraba. İnsanlarım var. Her zaman beni desteklerler.”

Kasr-ı Kanco Ahmet Türk’ün dedesi Hüseyin Kanco tarafından 1905 yılında restore edilir. Bu ihtişamlı yapıya, şato demek daha doğru. Dedesi Hüseyin Kanco, Hamidiye alayına bağlı bir Kürt komutan olarak biliniyor.

Kasr-ı Kanco-PKK ilişkisi

Ahmet Türk, aşiretinden PKK’ya katılımın diğer aşiretlerden farklı olmadığını 7-8 kişinin katıldığını söyler. Bunlardan en açık örnek Ahmet Türk’ün yeğeni Beşir Türk’tür. Beşir Türk, PKK militanı olarak, güvenlik kuvvetleri ile çatışırken ölmüştür. PKK itirafçılarından İsmail Poyraz, Kasr-ı Kanco’nun PKK’lıların irtibat merkezlerinden biri olduğunu iddia eder.

Çeşme’deki yazlık ve üstseçkin komşular

Ahmet Türk yaz tatillerini İzmir’in Çeşme ilçesindeki yazlığında geçiyor. Yazlık, Parlamenterler Sitesi diye anılan Günkent Sitesi’nde. Türk’ün komşuları arasında TBMM Eski Başkanı Ak Parti Milletvekili Köksal Toptan, BDP’li Sırrı Sakık ve CHP’li Birgen Keleş var. Tabii komşuların hepsi birbirinden ilginç… Mesela profesör Ruşen Keleş’in eşi CHP’li Birgen Keleş… Teşkilat-ı Mahsusa şeflerinden (Çerkes) Eşref Sencer Kuşçubaşı’nın yeğenidir! Zaten Kuşçubaşı’nın eşi de Kürtçülüğü ilk tasarlayan isyancı Bedirhanlar’ın kızıdır.

Türk’ün bacanağı Mehmet Toprak MHP’den liste başı

Ahmet Türk, Mehmet Toprak’la bacanak. Toprak, MHP Adana ve Adıyaman il yönetimlerinde görev yapmış bir isim. Toprak, Ahmet Türk’ten tamamen farklı bir eğilim içinde, “20 yıldır ülkücüyüm. Vatan ve bayrak konusunda babam olsa taviz vermem.” Toprak, 2007 genel seçimlerinde MHP’den Adıyaman milletvekili adayı olur. Liste başıdır, iyi oy alır, ama seçilemez. Ahmet Türk’le aralarında ilişkisini şöyle anlatıyor: “Eşimin ismi Ayşe, Ahmet Bey’in eşinin ismi de Mülkiye. Eşlerimiz birbiriyle öz kardeş. 1978’de eşimle evlendiğimde Ahmet Türk CHP’den milletvekiliydi. O Mardinli bir aşiret lideri. Bense Bezik aşireti reisinin oğluyum. Aramızda bir kan bağı yok. Fikirlerimiz de ayrı. Ancak eşlerimiz birbiriyle kardeş.”

Ahmet Türk ve Mehmet Toprak’ın kayınpederleri Mehmet Emin İzol

Ahmet Türk ve Mehmet Toprak, Şanlıurfa’daki İzol aşiretinden evlenirler. Kayınpederleri o zamanlar İzol aşireti lideri olan Mehmet Emin İzol’dur. Mehmet Emin İzol, yoğun çatışma atmosferi içinde Alparslan Türkeş’e yakın durur. Toprak, “Kayınpederim Türkeş’e Şanlıurfa’da 10 bin oy kazandırmıştı” der.

Davul bile dengi dengine… Aşiret reislerinin çocukları birbiriyle evleniyor. Aralarına reayanın karışmamasına dikkat ediyorlar.

Mehmet Emin İzol, Ak Parti kurucusu ve Şanlıurfa Milletvekili Zülfikar İzol’ün babası. Ahmet Türk’le İzol aşiretinin bir başka bağlantısı daha var. Ahmet Türk’ün kızı Devran Türk, Zülfikar İzol’ün oğlu Mirhan İzol ile evlenir. Düğün dillere destan olur. Düğünde bana en ilginç gelen nokta davulcu ihalesidir. Düğünün davulcu ihalesi için iki ekip rekabet yapar. Kazanan ekip diğerine 500 bin TL vererek ihaleyi kazanır. Dolarların havada uçuştuğu düğünde, davulcular doları valizlerle taşır.

Düğün deyince aklıma bu sefer Zülfikar İzol’ün öbür oğlu Mehmet Bozan İzol’un düğünü geliyor. Mehmet Bozan İzol, MHP Eski Milletvekili Süleyman Sazak’ın kızı Ayşegül Sazak’la evlenir. Ayşegül Sazak, Süleyman Servet Sazak’ın kızı aynı zamanda MHP’li Gün Sazak’ın torunu. Nikah şahitliğini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin yapar. Başbakan Erdoğan, onlara da meşhur üç çocuk tavsiyesinde bulunuyor.

Hatime

MHP’li Mehmet Toprak’la BDP’li Ahmet Türk bacanak. MHP’li Sazak’ın kızıyla BDP’li Ahmet Türk’ün kızı birbirinin eltisi. Onların kayınpederi Zülfikar İzol Ak Parti kurucusu ve iki dönem Şanlıurfa milletvekili. Ahmet Türk’ün Çeşme’deki komşusu CHP Milletvekili Birgen Keleş, Kuşçubaşı’nın yeğeni. Kuşçubaşı’nın eşi Bedirhanlar’dan… Sazak’la İzol’un nikah şahidi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan…

Yukarıdan beri ismi geçen insanları arda arda sıralayınca güzel bir Türkiye manzarası çıkıyor ortaya. Bu fotoğrafta utanacak, sıkılacak bir şey yok. Bu fotoğraf bizim gerçeğimiz. Fotoğrafı bozan tek şey, terör! Türkiye bunun üstünden bu fotoğrafı yorumlayarak çıkabilecek herhalde…
HAKKINDA YAZILANLAR

Ahmet Türk, Yezidi aşiretlerinin ileri gelenlerindendir
Mahmut Çetin
sondevir 11/09/2012

Geçen hafta sondevir.com’da ‘PKK'dan Yezidileştirme projesi’ adlı bir araştırma yayınlandı. Araştırma ilginçti! Araştırmada Apo’nun İslam fetihlerini suçlayan, Yezidileri öven görüşleri aktarılıyordu. Yazıda Ahmet Türk’ün de Yezidi kökenli olduğu da ileri sürülüyordu.

Bu iddiaya çok şaşırdım. Çünkü 2011 genel seçimlerinde Ahmet Türk’ün Adıyaman’da yaptığı konuşmayı hatırladım. Konuşmasında Said-i Nursi’nin Kürtlerin gururu olduğunu dile getiren Türk, “Başbakan şunu iyi bilsin, Kürtler dünyanın en dindar halkıdır. Büyük alimler yetiştirmiş bir halktır. Said-i Nursi hazretleri Kürtlerin gururudur” demişti. Özel hayatında İslam’ın hiçbir yönüne yaklaşmayan Türk’ün bu açıklamasının politik olduğu biliniyordu. Geçtiğimiz günlerde Türk’ün eş başkanı olduğu Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Diyarbakır’da bir konferans düzenledi.

Ahmet Türk DTK’nın İslam Konferansı’nın açılışını yaptı

DTK İnanç Komisyonu tarafından organize edilen 1. Kürdistan İslam Konferansı Diyarbakır’da yapıldı. Konferansa, DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, DTK Daimi Meclis Üyesi Altan Tan, Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, DİAYDER Başkanı Zahit Çiftkuran ve Şeyh Muhammed Seyri Can, Hafız İsa, Hafız Selahaddin ile birlikte çok sayıda hafız, şeyh ve din adamı katıldı.

Konferansta konuşan DTK Eş Başkanı Ahmet Türk Kürt halkının esir durumda olduğu söyleyerek, “Allah mazlumların yanındadır. Biz çalışırsak bunu başarabiliriz ve tüm Kürtler olarak özgürlüğümüze kavuşabiliriz” diye devam etti.

Ahmet Türk’le ilgili bilgileri bir taraftan araştırırken, diğer yandan Kürt Hareketi içindeki Yezidi damlarını anlamaya çalışıyorum. Bilinenden başlayıp bilinmeyene doğru gidiyorum. Denklemler böyle çözülür.

Gözüme ilk takılan DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan…

DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan yezidi kökenli

Tuncer Bakırhan 1989’dan itibaren, HEP çizgisindeki partilerin değişik kademelerinde görev aldı. DEHAP genel başkanlığı yaptı. Bu sırada, hakkında davalar açılan partiyi feshedip, ekibiyle birlikte DTP çatısı altına girdi. Sonraki kongresinde genel başkanlık yarışını kazanamadı. Tuncer Bakırhan kendini şöyle anlatıyor: “Ailem Urfa Viranşehir’den göçmüş. Aslen Yezidi bir aileye mensubum. 1800’lerde bazı sorunlardan Kars’a göç etmişler. Bu göçle birlikte inançları da genele uymuş ve bir değişim geçirmiş. Ben kendimi Müslüman olmuş Yezidi bir ailenin çocuğu olarak görüyorum.”

Bakırhan, Kürt siyasi hareketinin içinde Yezidiliğin yeri nedir? Sorusunu da şöyle cevaplandırıyor “Bireyin etkin kimliği ve inancı çok etkili olmuyor. Birikimi, aktif hareketliliği, emeğe dayalı bir çaba önemli. Bende öyle oldu. Yezidilik, benim bildiğim, bir yere gelmem için önemli bir kimlik değil. Dedemden beri gelen bir değişim bu. Ama Kürt siyasi hareketinde Yezidiler başından beri varlar ve halen de aktif şekilde içindeler. Onların Yezidi olmaktan çok kendilerini Kürt olarak görmelerinden kaynaklanan bir durum bu.”

Yezidi Derneği Başkanı Veysi Bulut

2005 yılında Zeytinburnu Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Göç Sempozyumu’nun danışmanları arasında idim. Sempozyuma özellikle davet ettiğimiz isimlerden biri Beşiri Yezidileri Derneği Başkanı Veysi Bulut idi. Bulut sempozyumda “Bir Göç Hikayesi : Türkiye’de Azınlık Olmak / Yerli Olmak” adlı bildirisini sundu. Bulut, ilk defa bir Yezidinin kendi kimliği ile bir resmi toplantıya çağrıldığını açıklamıştı. Ben özellikle insanların gerçek kimliğini açıklaması taraftarıyım. Kripto kimlikler ne kimliğini saklayan azınlık mensubuna ne de millet bütününe bir fayda sağlıyor. Açıklık herkes için güzel.

‘Evet Ben Selanikliyim’ kitabın yazarı Ilgaz Zorlu

‘Evet Ben Selanikliyim’ kitabın yazarı Ilgaz Zorlu’nun kriptoluktan vazgeçerek gerçek kimliğine yani Yahudiliğe yönelmesi de benim için doğru bir davranış idi. Bu yüzden Zorlu ile tanıştım. Tarih ve Düşünce dergisinde önemli bir söyleşi yaptım kendisiyle. O gün bugündür dostluğumuz devam ediyor.

Ape Musa da Yezidi kökenli, Bedirhan Bey de

Hayatını Kürtçü bölücülüğe adayan Musa Anter de annesinin İslamiyet’i sonradan kabul eden Yezidi Binyatki aşiretinden Husene’nin kızıdır. Baba tarafından Temikan aşiretine mensuptur.

Musa Anter’in kayınpederi Abdurrahim Zapsu seyyiddir. Zapsu’nun eşi Bedirhan’dır.

Bedirhanlar’la ilgili ilk bilgilerden birine Şeref Han’ın Şerefname’sinde rastlarız. Şeref Han, Bedirhanlar’ın Yezidi kökenli ‘khaldi’ olduğunu söyler.

Bedirhanlar’dan Mehmet Salih Bedirhan ‘Defter-i Amalim’ adlı hatıratında Bedirhan Bey’in evlilikleriyle ilgili şu bilgileri verir: “Esasen Bedirhan Bey, 16 kadın almış. Bunlardan yalnız Hamit Bey’in validesi, amcası kızı olup menkühadır. Diğerleri de keafetten bilhasbi, emare Yezidiler üzerine yürüdükçe ve onları mağlup ettikçe, aldığı sebaladan istifraş eylediği müsteşrifeleridir. Kürdistan’daki bütün Yezidi aşayirinden denecek kadar derece de müstefrişeleri vardır. Bunların her birisi hala aşiret münasebetlerini görüyor. Bu evlatlarına da sirayet etmiştir.”

Bedirhanlar’la ilgili bilgiler bitmez… ANAP’ın Van Eski Milletvekili Şerif Bedirhanoğlu ilk aklıma gelenlerden. Mesela şimdiki Hakkari Belediye Başkanı bir Bedirhan’dır: Fadıl Bedirhanoğlu… Güneydoğu İşadamları Derneği Başkanı da bir Bedirhan: Şah İsmail Bedirhan. Kürt Bedirhan ve şii Şah İsmail isimlerinin aynı bedende buluşması Kürt hareketinin aydın yabancılaşmasıyla ulaştığı senkretizmin bir sonucu. Farklı, birbirine zıt unsurlar ana düşman Türk devletine ve kimliğine karşı ortak bir zeminde sentezleniyor. Senkretizm yani bağdaştırma!

Avrupa Parlamentosu’nun Yezidi Üyesi Feleknas Uca

Metin Uca bir televizyon sunucusu… Şeyh Said ailesinin damadı Hakkarili Yılmaz Erdoğan’ın kuzeni. Avrupa Parlamentosu Üyesi Feleknas Uca ile soyadı benzerliği taşıyor. Feleknas Uca 1976 yılında Celle (Niedersachsen)'de doğdu. Aslen Türkiye'nin Güneydoğu bölgesinden. Yezidi dinine mensup.

Hatime: Ziya Gökalp’ten Kasrı Kanco’lu Ahmet Türk’e mesaj var!

Köşe yazarı olunca insan bir başka oluyor! Elini attığı yerden belge fışkırıyor. Benim için de öyle oldu… Öğle namazının farzını kılıyorum. Aklıma Şevket Eygi Bey’in daha önce Milli Gazete’de yayınladığı Ziya Gökalp şiirleri geliyor. Ramazan geçse de dini şiirler okumak istiyorum. Ama Gökalp’in ‘Minareler Süngü’ şiirinden özellikle uzak duruyorum. Sadece oruç ve namaz şiiri değil, bir destan okuyorum Gökalp’ten: ‘Şaki İbrahim Destanı’

Gözlerime inanamıyorum. Ziya Gökalp 100 yıl öncesinden bugüne mesaj veriyor. Ahmet Türk’ün dedesinin kimliğini açıklıyor bizlere…

Ahmet Türk köken olarak Bizol aşiretine mensup. Aşiret sonradan aşireti simgeleyen malikane Kasrı Kanco’dan hareketle Kanco adıyla anılır. Ziya Gökalp’in ‘Şaki İbrahim Destanı’nın beşinci üçlüğü şöyledir:
“Berho-Ağa iki alay yazarak/
Padişah’tan aldı ferman ve bayrak/
Hain Kanco oldu ona sancaktar.”


Gökalp’in şiirini Şevket Beysanoğlu notlarla açıklamış. ‘Hain Kanco’yu 8 numaralı dip notla şerh etmiş: “Öz adı Hüseyin’dir. Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı Atlı Köyü’nde Kasrı Kanco denilen savunma tertibatlı kocaman kagir bir köşkte otururdu. Buralardaki Yezidi aşiretlerinin ileri gelenlerindendir.”

Diyarbakır’da İslam Konferansı düzenleyen Ahmet Türk’ün dedesinin dinini Ziya Gökalp’ten ve Şevket Beysanoğlu’ndan öğreniyoruz: “Yezidi aşiretlerinin ileri gelenlerindendir.”
HABER

“Dedelerimizin, babalarımızın elinde Ezidilerin kanı var”
17 Ekim 2012

Ahmet Türk, Yezidi Konferasının açılışını yaptı

Dünyadaki Ezidilerin kültür ve dil sorunlarının tartışılacağı konferans, Diyarbakır'da başladı. Suriye, Ermenistan, Irak ve Avrupa'nın değişik ülkelerinde yaşayan Ezidileri buluşturan konferansta konuşan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, sözlerine Ezidilerden özür dileyerek başladı. “Dedelerimizin, babalarımızın elinde Ezidilerin kanı var” diyen Ahmet Türk, geçmişte Ezidilerin Kürtlere öldürtüldüğünü ileri sürerek, alınlarında kara bir leke bulunduğunu söyledi.

Ezidilerin dünyadaki ruhani lideri Mir Tahsin Seid de, yaptığı kısa konuşmada, Kürtlere birlik çağrısı yaptı: "Ezidileri şu ülke, bu ülke ayırmak yanlıştır. Hepimiz birlikte olduğumuz sürece güçlüyüz."HABER

Öcalan ile görüşme
Milliyet 3 Ocak 2013

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ve BDP Batman milletvekili Ayla Akat Ata'nın bugün İmralı adasında Abdullah Öcalan ile görüştükleri ve Ada'dan döndükleri belirtildi. BDP'nin Türk ve Akat ile görüştükten sonra bir değerlendirme yapacağı ve görüşmeye ilişkin açıklama yapılıp yapılmayacağına sonra karar vereceği belirtildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İmralı'da Abdullah Öcalan ile görüşmelerin sürdüğünü açıklamasından sonra gündeme gelen BDP'nin İmralı ziyareti bugün gerçekleşti. Dün Ankara'dan İstanbul'a geçen DTK Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk ile BDP'nin avukat olan Batman Milletvekili Ayla Akat'ın bugün İstanbul'dan İmralı adasına gittikleri ve Abdullah Öcalan ile görüşüp adadan döndüklere bilirtildi. Gün boyu yaşanan bu gelişme ile ilgili hiç bir BDP yetkilisi açıklama yapmezken, adadan dönen Türk ve Akat ile BDP'nin görüşeceği ve görüşmeye ilişkin açıklama yapılıp yapılmayacağına sonra karar verileceği belirtildi. BDP ve PKK'nın Avrupa sorumluları Başbakan'ın açıklamalarından sonra İmralı'dan gelecek olan haber ve açıklamaların kendilerini bağlayacağını açıklamışlardı.
HABER

Türk: Umarım Barzani bunun farkına varır
Hürriyet 12 Kasım 2013

MARDİN Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Diyarbakır’a gelmesinin Kürtler arasında tartışmalara neden olacağını savundu.

Barzani’nin Kürt halkına vereceği mesajın önemli olduğunu belirten Türk, "Tabi ki, birileri önümüzdeki seçimler için bu şekilde davranmış olabilir, Diyarbakır’a davet etmiş olabilir, bu ihtimali de tabiki halk tartışıyor. Ama umut ediyorum ki Sayın Barzani bunun farkına varır ve böyle bir şeyin içine girmez" dedi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise Barzani’yi ağırlamaktan onur duyacağını söyledi.
HABER

Ahmet Türk: Mardin'den aday olacağım
10 Aralık 2013

Mardin Bağımsız Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Ahmet Türk, Mardin'den BDP'nin desteği ile Büyükşehir Belediye Başkan adayı olacağını söyledi.

Mardin Milletvekili Ahmet Türk, bunun demokratik yarış olduğunu söyleyerek ön seçime katılmasıyla ilgili şunları söyledi:

"Yarışın içindeyiz, arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Kararımı verdim, şimdi aday adayı olarak seçime katılacağım. Ön seçime katılacağım. Siyasi yasağım olduğu için bağımsız gireceğim ama sonuçta burada ön seçim var. Sonuçta halkın iradesinin ortaya çıkması açısından bizim için önemlidir. Bende diğer arkadaşlarımız gibi buradaki delegasyonun ve halkın vereceği karara kendimi bırakacağım. Büyükşehir için 11'e yakın aday ile yarışacağız."

HABER

Pensilvanya’da süreç randevusu
Faruk BALIKÇI
Hürriyet 21 Şubat 2014

DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün 9 ay önce Cemaat’in talebiyle Fethullah Gülen ile görüşerek, ‘çözüm süreci, Cemaat’in üstleneceği olası roller ve Türkiye’nin genel siyasi iklimi konusunda değerlendirmede bulunduğu öğrenildi.
Pensilvanya’daki görüşmede, Cemaat ile ilişkilendirilen KCK operasyonları ile ilgili BDP ve DTK’nın rahatsızlığının iletildiği öne sürüldü.

HABER

Ahmet Türk'ten Devlet Bahçeli'ye teşekkür
Odatv.com 23 Şubat 2017

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Ahmet Türk'ün Devlet Bahçeli ile görüştüğünü açıkladı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, CNN TÜRK yayınında Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün Genel Başkan Devlet Bahçeli’yi telefonla arayarak görüştüğünü açıkladı.

Yalçın, Başbakan Binali Yıldırım’ın grup toplantısındaki bozkurt işaretini ‘hoş bir jest’ olarak nitelediklerini ancak ‘hayır’ cephesinde yer alanların neden bu kararı verdiklerine dikkat edilmesi ve kutuplaşmaya yol açmayacak şekilde davranılması gerektiğini söyledi. Yalçın, “Bu hareket hoş bir jesttir özel bir sonuç çıkarmaya gerek yok” dedi.
HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin'de belediye başkanları görevden alındı
19 Ağustos 2019

İçişleri Bakanlığı, 3 belediye başkanının görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Görevden alınan belediye başkanlarının yerine illerin valileri kayyım olarak atandı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan başka bir açıklamada ise "Diyarbakır, Mardin ve Van illeri başta olmak üzere toplam 29 ilde PKK/KCK terör örgütüne yönelik 418 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yakalamaya dönük operasyonlar devam etmektedir" denildi.


Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com