Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Mahathir Muhammed

1926 yılında doğdu. 1981 yılından 2003 yılına kadar Malezya başbakanlığı yaptı. 2003 yılında kendi isteği ile emekli oldu.

HABER

Mahathir veda etti
Yeni Şafak 1 Kasım 2003

Dünyanın seçimle göreve gelen ve en uzun süre bu görevde kalan liderlerinden Mahathir, dün görevinden ayrıldı. Mahatir döneminde Malezya hammadde ihraç eden bir ülkeden yüksek teknolojiye sahip üretici bir ülke haline geldi.

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, 22 yıl iktidarda kaldıktan sonra bugün 77 yaşında emekliye ayrıldı. Muhammed, görevini yardımcısı Abdullah Ahmed Bedevi'ye devretti. Malezya'da ilk kez devirle Ahmed Bedevi, Ulusal Saray'da Mahathir Muhammed ve onlarca hükümet üyesinin katıldığı törende, sembolik başkan Kral Seyid Siracuddin Putra Cemalullah'ın önünde Malezya'nın beşinci başbakanı olarak yemin etti.

Törende Malezya'nın geleneksel giysilerini giyen Ahmed Bedevi, "tüm enerjisiyle bu onurlu görevin yüklediği bütün sorumlulukları yerine getireceği" konusunda söz verdi. 63 yaşındaki Bedevi, daha önce yaptığı açıklamalarda, izlenen politikalarda büyük değişiklikler yapmayacağı taahhüdünü vermişti. Bazı ülkeler ve muhalif gruplar, Ahmed Bedevi yönetiminin Mahathir döneminin sert politikalarını yumuşatmasını ümit ettiklerini belirtiyorlar. Mahathir Muhammed, 16 ay önce görevden çekileceğini açıklamıştı.

İlerleme ve otorite

1981 yılından beri ülkesini yöneten 77 yaşındaki Mahathir Muhammed döneminde Malezya hızlı değişim geçirmiş, ham madde ihraç eden ülke konumundan yüksek teknoloji üreten ve ihraç eden ülke konumuna geçmiş, en zengin ve hızlı gelişen Güneydoğu Asya ülkelerinden biri olmuştu. 1987 yılında kendisine karşı düzenlene siyas saldırılara Malezya'nın sert güvenlik yasalarını kullanarak karşılık veren Muhammed, muhaliflerini yargılanmadan tutuklattı, gazeteleri kapattı. Bu uygulamalara karşı çıkan üst düzey yargıçları görevlerinden aldı.

Malezya'nın Yeni Başbakanı Bedevi

Abdullah Ahmed Bedevi, 26 Kasım 1939'da Malezya'nın kuzey eyaleti Penang'da doğdu. Babası, 1957 yılında İngiliz yönetiminin sona ermesi görüşmelerine katılan Ulusal Birleşik Malay Örgütü'nün (UMNO) kurucusu, siyasi ve dini lider Ahmed Bedevi. Eğitimi İslami ilimler üzerinde yapan Bedevi, babasının ölümü üzerine siyasete atıldı. Mahathir Muhammed'in yardımcılığına getirilmeden önce eğitim, savunma ve dışişleri bakanlıkları yaptı. Bedevi, 1999 yılında Mahathir Muhammed tarafından başbakan yardımcılığına atandı. Bedevi, 1998 Asya krizi sırasında Mahathir Muhammed'le iktidar mücadelesine giren Enver İbrahim'in yerine geçti.

"EMEKLİYE AYRILAN İLK DİKTATÖR BENİM"

Yirmi iki yıl sürdürdüğü görevi boyunca Mahathir Muhammed, küreselleşme, ABD'nin terörle mücadelesi ve din gibi pekçok konuda görüşlerini açık ve doğrudan dile getirmesiyle tanınmıştı. Son olarak, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) zirvesinin açılış konuşmasında söylediği "Dünyayı Yahudiler kontrol ediyor" yolundaki sözleri üzerine ABD'nin neo-muhafazakar şahinleri tarafından eleştirilere maruz kalan Mahathir, iktidarı boyunca yaptığı bir çok çarpıcı konuşması ile dünya gündemine oturmuştu. İşte bu sözlerden bazıları:

* Yahudiler hakkında: "Avrupalılar, 12 milyon Yahudinin 6 milyonunu öldürdü. Ancak şimdi Yahudiler dünyayı kontrol ediyor. Başkalarının kendileri için savaşıp ölmesini sağlıyorlar..."

* ABD politikası hakkında: "Bu sadece terörizme karşı savaş değil. Bu, dünyayı yönetmek için yapılan bir savaş..."


* "Avrupa ırkı" hakkında: "Avrupalılar, kuyrukları dışkıya bulaşmış gıdaklayan tavuklardır..." "Avrupalılar, çok zeki ve cesurlar. Onların meraklarını gidermek zordur. Ne yazık ki oburlar ve zorla başka halkların haklarını ve topraklarını almayı severler..."

* Batı basını hakkında: "Batı basınının, aralarında esmer tenli Müslüman tarafından idare edilenin bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin, işlerini başarıyla idare etmeye muktedir olduğunu öğrenmesi gerektiğini düşünüyoruz..."

* Küreselleşme hakkında: "Çeşitlilik yaşamın çeşnisidir. Ama Hilton otellerinden birinde uyur, McDonald hamburgerlerinden yer, Ford marka araç kullanır ya da alışverişlerinizi Carrefour'dan yaparsanız, bu çeşitlilik hızla yok olur."Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   ÜÇ BÜYÜKLERİN ŞEHİT FUTBOLCULARI
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com