Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Kadir Topbaş

İstanbul Büyükşehir Eski Belediye Başkanı


mimar1945 yılında Artvin'in Yusufeli ilçesinde doğdu. Üç aylıkken ailesiyle İstanbul'a geldi.

Orta öğrenimine Işık Lisesi'nde başlayıp İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1972 yılında M.Ü. İlahiyat Fakültesi'nden, 1974 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Doktora tezini, İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü'nde "Hidiv Kasrı ve Boğaziçi Sivil Mimarisindeki Yeri" konusunda tamamladı. Uzun yıllar serbest mimar olarak çalıştı.

1994-1998 yılları arasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığını yaptı. Danışmanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olan saray, kasır ve tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına katkıları oldu.

Kültür Bakanlığı İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma ve Anıtlar Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Bir süre aile şirketlerinin yönetiminde bulundu.

1999 yılında Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na seçildi. Bu görevi süresince İstanbul'a model olabilecek 'Güzel Beyoğlu' projesini hayata geçirdi. Mimari projesini kendisinin çizdiği 'Kentsel Dönüşüm ve Sosyal Rehabilitasyon' çalışmaları kapsamında Kasımpaşa'da Kapalı Spor Salonu Kompleksi, Eğitim ve Sosyal Tesislerini hizmete sundu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde AKPARTİ'den aday oldu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde ikinci kez İstanbul Belediye Başkanı seçildi.

TAÇ Vakfı (Tarih ve Çevre Vakfı) mütevelli heyeti ve yönetim kurulu üyesi. Evli ve üç çocuk babası.

22 Eylül 2017 tarihinde belediye başkanlığı görevinden istifa etti.

13 Şubat 2021 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:

Kadir Topbaş'ın Bilgi Üniversitesi ile beraber çıkardığı 'Beyoğlu : Kültürleri Buluşturan Kent', TAÇ Vakfı ile birlikte hazırladığı 'Geçmişten Günümüze Beyoğlu I-II' ve 'Anılarda Beyoğlu' isimli eserleri bulunuyor.
HABER

Topbaş UCLG Başkanı

Topbaş konuyla ilgili şu açıklamayıyaptı: Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı UCLG’nin Mexico City’de yapılan 3. Kongresi’nde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak UCLG Başkanı seçildim.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının temsil edildiği Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı UCLG’nin Mexico City’de yapılan 3. Kongresi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak UCLG Başkanı seçildim.

Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, 2004 yılından bu yana 2 dönem UCLG başkanlığı yaptı. Bende 2007 yılından bu yana dünya kentlerinin Birleşmiş Milletleri sayılan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın eş başkanlığını yürütmekteydim.

Birleşmiş Kentler ve Yerel yönetimler Teşkilatı UCLG’nin Mexico City’de yapılan 3. Kongresi’nde, Avrasya Bölge Teşkilatı’nın oy birliği ile UCLG Başkanlığına aday gösterildim. UCLG’nin altı Bölge Teşkilatı ve bazı Avrupa kentleri destek verdi. Avrasya’dan Kazan Belediye Başkanı İlsur Metshin lehimize yürütülen çalışmalarda başı çekti.
HABER

Topbaş: Kral çıplak, yeni şehir kurmalıyız
26 Ekim 2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deprem konusunda yaptıkları ev yenileme projelerinden sonuç alamadıklarını söyledi. Topbaş, “Kimse gücenmesin ama kral çıplak. Yeni bir şehir kurmak zorundayız” dedi.HABER

Kadir Topbaş ameliyat oldu
13 Şubat 2012

İBB Başkanı Kadir Topbaş ameliyat oldu. Ameliyat sonrası yapılan açıklamada Topbaş'ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, özel bir hastanede ''septal deviasyon'' ve ''endoskopik sinüs'' ameliyatı oldu.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Kadir Topbaş'ın bugün Bahçelievler Medical Park Hastanesi'nde Prof. Dr. Harun Cansız tarafından ameliyat edildiği bildirildi.

Açıklamada, başarılı geçen ameliyat sonrasında hastanede istirahate alınan Başkan Topbaş'ın sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.
HABER

Topbaş ameliyat oldu
9 Nisan 2013

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bel fıtığı ameliyatı oldu.

Önceki akşam İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nde enjeksiyon tedavisi başlayan Topbaş bir saat süren operasyon geçirdi. Lomber Disk Hernis (Bel Fıtığı) ameliyatı olduğu açıklanan Topbaş’ın ameliyatı yaklaşık 1 saat sürdü. Başkan Topbaş, bir süre istirahat ettikten sonra görevinin başında olacak.
HABER

Yol bitti
Hürriyet 25 Nisan 2013

FATİH Sultan Mehmet Köprüsü’nden Bahçeşehir’e uzanan TEM otoyolu üzerinde 20’nin üzerinde büyük gayrimenkul projesi hızla ilerliyor. Yol kenarındaki bu projelerin bitmesiyle bölgeye 100 bin nüfus eklenecek. Daha içteki projelerle bu rakam 500 bin kişiyi bulacak. Kanal İstanbul ve 3. havalimanı projelerinin de bu bölgede gerçekleşeceği düşünüldüğünde akıllara tek bir soru geliyor: ‘TEM’deki bu trafiğin hali ne olacak?’
HABER

İstanbul Büyükşehir Belediyespor düştü
18 Mayıs 2013

Mersin İdman Yurdu ve Orduspor'un ardından kendi sahasında Kasımpaşa'ya 2-1 mağlup olan İstanbul Büyükşehir Belediyespor, PTT 1. Lig'e düşen son takım oldu.

Maçın henüz 2. dakikasında attığı golle 1-0 öne geçen ve ümitlenen lacivert-turunculular, ikinci yarıda yediği 2 golle karşılaşmadan 2-1 mağlup ayrıldı.

Düşme hattındaki rakipleri Akhisar Belediyespor ve Kardemir Karabükspor maçlarını kazandığı için Kasımpaşa karşısında alacağı galibiyette bile kümede kalamayacak İstanbul Büyükşehir Belediyespor, lige yenilgiyle veda etti.

İBB OYUNCULARI ÜZGÜN

Süper Lig'e veda eden İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu oyuncular maç sonunda büyük üzüntü yaşadı.

Maçın bitimiyle birlikte sahada oldukları yere oturan lacivert-turunculu oyuncuların bazıları göz yaşlarını tutamazken, Kasımpaşalı oyuncular meslektaşlarını teselli etmeye çalıştı.

Özellikle kaleci Eduardo uzun süre kale önünde yerde yattı. Kasımpaşa'nın kalecisi Isaksson ve bazı oyuncuları, Eduardo'nun yanına gelerek, bir süre Portekizli kaleciyle konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu oyuncuların hepsi içeri girdikten sonra en son Eduardo soyunma odasına gitti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu taraftarlar, küme düşen takımlarına maç sonunda tribüne çağırdı. Takımları lehine tezahürat yapan taraftarlar, özellikle Eduardo için de bağırarak, Portekizli kaleciye moral vermeye çalıştı. Taraftarlardan bazılarının gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

6. SEZONUNDA VEDA ETTİ

İstanbul Büyükşehir Belediyespor, bu sezon 6. kez mücadele ettiği Süper Lig'de ilk kez küme düştü. Süper Lig'de ilk kez 2007-2008 sezonunda mücadele eden İstanbul ekibi, o yıl ligi düşme hattının 9 puan önünde, 12. sırada bitirdi. Bir sonraki sezon olan 2008-2009'da daha başarılı performans gösteren İstanbul Büyükşehir

Belediyespor ligi 9. sırada tamamladı. Lacivert-turunculu ekip, ligdeki en başarılı dönemlerinden birini yaşadığı 2009-2010 sezonunu 6., 2010-2011'i ise 12. sırada sonlandırdı.

İstanbul Büyükşehir Belediyespor, geçen sezon 34 haftalık Lig Grubu maçlarını 6. sırada bitirerek Spor Toto Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nda mücadele etmeye hak kazandı ve bu grubu da 3. sırada tamamladı. İstanbul temsilcisi, ilk 4 sıradaki Süper Final Şampiyonluk Grubu takımlarının ardından sezonu 7. bitirmiş oldu.

Lacivert-turunculular, bu sezon 36 puanla 16. sırada ligi tamamlayınca, Mersin İdmanyurdu ve Orduspor'un ardından küme düşen üçüncü ve son takım oldu.

HABER

Gezi Parkı için toplantı
1 Haziran 2013

Gezi Parkı'nda yaşanan olaylarla ilgili olarak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı İbrahim Kalın bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı Platformu ve Mimarlar Odası temsilcilerinin bir araya gelecek.

Kalın, az önce Twitter'dan Gezi Parkı olayları ile ilgili kısa bir açıklama yaptı. Kalın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı Platformu ve Mimarlar Odası temsilcileriyle bugün bir araya geleceğini ve ortak çözüm üzerinde çalışacaklarını açıkladı.

Başbakan Yardımcı Bülent Arınç da, 'Burada AVM istemiyoruz' diyenlere biber gazı sıkmak yerine ikna edici çalışmalar yapılmasını faydalı görüyorum" ifadesini kullandı.
HABER

Topbaş: Yaşananlardan dersler çıkarttık!
ntv 1 Haziran 2013

İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, NTV canlı yayınına katıldı. Taksim'de yaşanan olayları değerlendiren Topbaş, 'polisin daha önce çekilmesi gerektiğini' söyledi. Gezi Parkı'nda sökülen ağaçların da geri getirileceğini ifade eden Topbaş, "Yaşananlardan dersler çıkarttık" dedi.

'SÖKÜLEN AĞAÇLAR GERİ GELECEK'
Gezi Parkı'nda 563 ağaç var, bu taşıdığımız 5 ağaç da dahil olmak üzere. Onları da geri getirerek Taksim çevresindeki ağaç sayısını 600'e çıkaracak bir çalışma yapacağız. Bunu açık ve net ifade etmek istiyorum, ağaç eksiltmek değil ağaç sayısını artıracağımızı ifade etmek isterim. Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı ve bu tip konuları maniple edenlere fırsat vermemelerini rica ediyorum."


HABER

Taksim Gezi Parkı Kronolojisi
Akşam 12 Haziran 2013

Türkiye günlerdir Gezi Parkı eylemlerini, olaylarını konuşuyor. Peki Taksim Gezi Parkı olayları nasıl başladı, nasıl yayıldı?

27 MAYIS
Taksim'deki Gezi Parkı’nın Asker Ocağı Caddesi’ne bakan duvarın 3 metrelik kısmı Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında yıkıldı. 4-5 ağaç da taşınmak üzere yerinden söküldü. Taksim Dayanışma grubu eyleme başladı, 40-50 kişilik grup çadır kurup parkta sabahladı.


28 MAYIS
Sabah eylemcilerin sayısı arttı. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in de destek verdiği grup, yıkım çalışmalarını durdurdu. Zabıta ve polis müdahalesi geldi. Sembol fotoğraf 'Kırmızılı Kadın' da o gün çekildi. Bu arada parktaki nöbete katılanların sayısı da artmaya başladı.

29 MAYIS
Perşembe günü polis ekipleri eylemcilere müdahale etti. Olaylar sırasında çadırlar yandı.

30 MAYIS
Sabaha karşı 05.00 sularında polis parktaki eylemcilere bir kez daha müdahale etti. Eylemciler akşama kadar nöbet tuttu. Akşam saatlerinde hızla sayı arttı.

31 MAYIS
İstanbul'daki olaylar hız kazandı. Polisin sert müdahalesi sonrası ortalık karıştı. O gün BDP'li Sırrı Süreyya Önder de yaralandı. Eylemler hızla diğer illere de yayıldı. Ankara, İzmir, Mersin, İzmit, Konya, Manisa gibi pek çok kentte gösteriler yapıldı. Aynı gün İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Topçu Kışlası Projesi hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Polisin özellikle Taksim'deki sert müdahalesi büyük tepki topladı. Geceyarısı kameralara yansıyan bir görüntü çok konuşuldu.

1 HAZİRAN
Eylemciler İstanbul’un Anadolu yakasında toplandı ve Boğaziçi Köprüsü üzerinden yürüyüşe geçti. Grubun Beşiktaş’a varmasının ardından polis gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale etti. Kadıköy ve Anadolu yakasının diğer kesimlerinden de birçok protestocu Taksim’e varmak için yürüyüşe başladı. CHP Kadıköy mitingini iptal etti. Yaşanan gerilim ve polis müdahalesi sonrası Taksim açıldı. Eylemciler Gezi Parık ve Taksim'i doldurdu.

Ancak kısa bir sonra olaylar Beşiktaş'ta başladı. Polisten göstericilere müdahale geldi.
Ankara’daki gösteriler 1 Haziran'da da devam etti. Öğlen saatlerinde Güven Park’ta toplanan göstericilere, polis gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Başbakanlığa yürümeye çalışan göstericilere de müdahale geldi.

48 İLDE 90 GÖSTERİ
Göstericiler saat 16:00’dan sonra tekrar toplanmaya başladı. İstanbul gibi Ankara’da da polisin geri çekilmesinin ardından protestocular Kızılay Meydanı’na girmeye başladı. 1 Haziran itibarıyla 48 ilde, 90'nın üzerinde gösteri yapıldığı açıklandı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, 939 kişinin gözaltına alındığını belirtti.

TOPBAŞ AÇIKLADI
O gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş açıklama yaptı, çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

2 HAZİRAN
Gece yarısı maskeli bir grup Beşiktaş Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi önündeki polislere saldırdı, 7 memur yaralandı. 2 Haziran pazar sabahı itibarıyla Taksim'de ortaya iki farklı görüntü çıktı. Ters çevrilmiş, zarar verilmiş polis araçları, canlı yayın araçları, belediye otobüsleri... Bir diğer yanda ise Taksim'i temizleyen eylemciler.

2 Haziran pazar günü başta İstanbul olmak üzere Ankara'dan, İzmir'e, Eskişehir'den Adana, Samsun, Tunceli'ye kadar pek çok ilde eylemler sürdü.

67 İLDE 235 EYLEM
İçişleri Bakanı Muammer Güler, 28 Mayıs'tan 2 Haziran'a kadar 67 ilde 235 eylem yapıldığını, bin 730 kişinin gözaltına alındığını, zararın 20 milyonu bulduğunu belirtti.

Beşiktaş'ta akşam saatlerinde başlayan eylemler de yine sabaha kadar devam etti. Beşiktaş'ta bir iş makinesini ele geçiren eylemciler polisin üzerine sürdü. Beşiktaş'taki olaylar sırasında bir camii de adeta revire döndü.

3 HAZİRAN
Eylemler, Ankara, İstanbul, İzmir gibi pek çok ilde sürdü. Sabah saatlerinde sakin olan Taksim, akşam saatlerinde yeniden doldu. Ankara'da gün boyu eylem ve müdahale vardı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fas ziyareti öncesi ve Fas'ta Gezi Parkı eylemlerine değindi. 'Tencere tava, hep aynı hava' diyen Başbakan, olayların iç ve dış bağlantılı, organize olduğunu belirtti.
Aynı gün Cumhurbaşkanı Gül "Demokrasi demek sadece seçim değildir, mesajlar alınmıştır" dedi. Gül, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu kabul etti.

HATAY'DAN ACI HABER GELDİ
Antalya'da lise öğrencileri eylem yaptı. Gece geç saatlerde ise Hatay'dan acı bir haber geldi. 22 yaşındaki Abdullah Cömert yaşamını yitirdi. İlk açıklamada Cömert'in ateşli silahla başından vurularak öldüğü duyuruldu. Otopside ise ateşli silah izine rastlanmadı.

4 HAZİRAN
4 Haziran'da Başkent Ankara'da yoğun bir trafik yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Vekili Bülent Arınç'ı ve BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önderi'i kabul etti. Arınç, yaptığı açıklamada "O ilk olayda, çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır, haksızdır. O yurttaşlarımdan özür diliyorum". dedi.

CUMHURBAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Türkiye'deki olayların Ortadoğu ülkeleri değil, gelişmiş ülkelerde yaşanan meselelerden olduğunu kaydetti.

TAKSİM'DE ŞÖLEN, DOLMABAHÇE'DE GERİLİM
Akşam Taksim'deki Gezi Parkı'nda adeta şölen havası vardı. Binlerce genç Gezi Parkı'nda toplandı, halaylar çekildi, şarkılar söylendi. Çarşı grubu da kortejle Taksim'e geldi. Geceyarısı Dolmabahçe'de polis müdahalesi vardı.

5 HAZİRAN
İzmir’de eli sopalı timler eylemci gençlere saldırırken görüntülendi. Bunların sivil polis olduğu ortaya çıktı.Eli sopalı timler daha sonra Adana ve Antalya’da görüntülendi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'Demokratik tüm talepleri dinlemeye hazırız' dedi.Çatışmalar ise Gümüşsüyü tarafında yoğunlaştı. Eylemciler adına bir grup Ankara'da Başbakan Yardımcısı Arınç'la görüştü. Sendikalar eylemcilere destek için bir günlük iş bıraktı.

6 HAZİRAN
Bir acı haber de Adana’dan geldi. Göstericilerin peşinden koşan komiser Mustafa Sarı üstgeçitten düşerek yaşamını yitirdi.Gezi Parkı’nda Miraç Kandili kutlandı. Twitter’da olayları tahrik ettikleri iddiasıyla çok sayıda kişi gözaltına alındı. İzmir Büyükşehirin CHP'li, Ankara Büyükşehirin ise AK Parti'li belediye başkanları eyleme destek için iş bırakan sendika üyelerini yevmiye kesme ve işten atmayla tehdit etti. Başbakan Erdoğan ise Tunus’tan gezi parkıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı gün borsada düşüş yaşandı.

7 HAZİRAN
Başbakan Tunus’tan İstanbul’a döndü. Binlerce kişi Başbakan Erdoğan'ı karşıladı. Erdoğan ‘Çevreci kardeşler gelin konuşalım’ dedi. AB ve ABD’den eylemlere sert müdahale edilmesini eleştiren mesajlar geldi.

8 HAZİRAN
GS, BJK VE FB taraftar grupları birleşip Taksim'e yürüdü. AK Parti Ankara ve İstanbul’da miting yapma kararı aldı. Ankara'da ise çatışmalar yaşandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir topbaş 'AVM, otel, rezidans yok, kışla yapılacak' dedi.

9 HAZİRAN
Başbakan Erdoğan Mersin ve Ankara'da toplanan binlerce vatandaşa hitap etti, değerlendirmeler yaptı. Türkiye'nin bir çok yerinde yine eylemler vardı. İstanbul valisi Hüseyin Avni Mutlu sosyal medya üzerinden 'Bin gönül için bin kez özür dilerim' mesajı attı.

10 HAZİRAN
İstanbul'da eylemcilerin sığındığı camiye ilişkin 'eylemciler birayla geldi, bira içti' iddiaları üzerine müftülük soruşturma başlattığı öğrenildi. Akşam saatlerinde Taksim’de çatışmalar yaşandı. Vali Mutlu 'Gezi'ye kesinlikle müdahale edilmeyecek' dedi.

11 HAZİRAN
Sabah Taksim’de çatışmalar başladı. Polis Taksim çevresindeki yasadışı pankart ve flamaları indirmek için alana girince bazı gruplarla çatışmalar yaşandı. Polis aracı molotofla yakıldı. Molotof atan kişiler en çok konuşulan isimler oldu. Polis SDP binasını basıp 70 kişiyi gözaltına aldı. Grup toplantısında Başbakan ‘Kusura bakmayın bu Tayyip Erdoğan değişmez’ dedi.Gece ise polis gezi parkındaki eylemcilere yeniden müdaha etti. Olaylar sabaha kadar sürdü.

12 HAZİRAN
Taksim Gezi Parkı için Başbakan Erdoğan'la görüşen aydınlara, Gezi Parkı için referandum yapılacağı söylendi.

14 HAZİRAN
Başbakan Erdoğan Gezi Parkı için sanatçılarla konuştu.

15 HAZİRAN
Polis Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda bulunan eylemcilere müdahale etti.
HABER

Kadir Topbaş'ın damadına FETÖ'den gözaltı
Yeniçağ 18 Ağustos 2016

Cemaat'e yönelik 100'den fazla adrese operasyon gerçekleştirdi. Baskın yapılan isimler arasında Kadir Topbaş'ın damadı da bulunuyor.

Cemaat'in finans yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında TUSKON ve üye şirketlere operasyon başlatıldı. 187 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Evinde arama yapılan isimler arasında İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı da bulunuyor. 

KADİR TOPBAŞ'IN DAMADI

Hükümete yakın Sabah gazetesi, evinde arama gerçekleştirilen isimler arasında Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı'nın da olduğunu yazdı. Ancak Kavurmacı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı olduğuna değinilmedi.5 ilde 1000 polisle gerçekleştirilen operasyon kapsamında Aydınlı Grup, Eroğlu Holding ve Güllüoğlu Baklavaları'nda da arama yapılıyor. Gözaltı listesinin bir numarasında TUSKON Başkanı Rızanur Meral olduğu belirtiliyor.Cemaat'in iş dünyası yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmada operasyon için düğmeye basıldı. TUSKON ve üye şirketlere dev FETÖ operasyonu başlatıldı.

TUSKON BAŞKANI BAŞ ŞÜPHELİ

Gözaltı listesinin ilk sırasında ise yurtdışında olduğu bilinen  TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral bulunuyor.Operasyon kapsamında şüphelilere yöneltilen suçlama ise 'Terör örgütünün finansmanı', 'Terör örgütüne üye olmak' ve 'terör örgütü kurmak ve yönetmek.
HABER

Kadir Topbaş istifa etti!
Hürriyet 22 Eylül 2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane merkez binasında yaptığı basın toplantısında istifa ettiğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini 2004 yılından bu yana sürdüren Kadir Topbaş, istifa ettiğini açıkladı. Kararını İBB'de düzenlediği basın toplantısında duyuran Topbaş, istifasının nedenini ise açıklamadı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Topbaş yaptığı açıklamada, 'Bugün belediye başkanlığından istifa ettim. Tüm İstanbullulardan görevimden müsaademi istiyorum lütfen gönül koymasınlar. Siyasette kırgınlık olmaz. Kırgınlığım yok. Her zaman partimin yanındayım siyasetin içindeyim' dedi.

İşte Kadir Topbaş'ın açıklamasından satır başları:

Hicri miladın tüm İslam Alemi ve insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Partim ve sayın genel başkanım uygun gördüler ve 2004 yılında İBB başkanlığı görevini bana uygun gördüler. Partimin her kademesindekilerine teşekkür ediyorum. İstanbul gibi müjdelenmiş bir şehire başkanlık yapma onurunu bana yaşattılar.

'ÇOCUKLARIMIZI HIRSIZ GİBİ SEVDİK'

Başkanlığı devralırken emanetin ne olduğunu bilenlerdeniz demiştim. Hep emanet olarak baktım. Çocuklarıma ailemize dostlarımıza vakit ayıramadım. Bunu tüm siyasiler yaşamaktadır. Çocuklarımızı hırsız gibi sevdik. Evimize hırsız gibi gittik. Ama görevlerimizi aksatmamak üzere büyük bir sorumluluk aldık. Hata yapmamaya çalıştık. Hata ile ihanetin birbirine karıştırılmaması gerekir. İhanet edenler asla affedilemez. Onurluyum ve gururluyum.

'İSTİFA ETTİM'

Yüce rabbime hamd ediyorum. Böyle bir şehir bir başka şehir. Türkiye’deki tüm belediye başkanlarının abisi oldum. Bu şehir beni Dünya belediyeler Birliği Başkanı yaptı. İnsanlar çok şeyi affeder adam yerine konmamayı affetmez. İstanbullulara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna fırsat vermem. Ben bugün belediye başkanlığından istifa ettim.


'PARTİMİ BIRAKMIYORUM'

Görevimi bırakıyorum ama partimi bırakmıyorum. Benim gündemimim Türkiye gündeminin küçük bir parçası. 80 milyon olarak Cumhurbaşkanımızın yanında olmak zorundayız. İstanbullulara teşekkür ediyorum. Sayın cumhurbaşkanımıza başbakanımıza bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Tüm İstanbullulardan görevimden müsaademi istiyorum lütfen gönül koymasınlar. Siyasette kırgınlık olmaz. Kırgınlığım yok. Her zaman partimin yanındayım siyasetin içindeyim. Asla birtakım söylentilere fırsat vermek istemem.
VEFAT-HABER

Kadir Topbaş vefat etti
13 Şubat 2021

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş (76), koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 16 Kasım'dan bu yana koronavirüs tedavisi gören Topbaş'ın 4 Aralık'ta durumu ağırlaşmıştı. Topbaş'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı paylaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı, kıymetli yol arkadaşımız Kadir Topbaş'ın vefatını derin bir teessürle öğrendim. Kadir Bey'i, İstanbul'a ve ülkemize kattıklarını unutmayacağız. Kendisine Allah'tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum'' dedi. Öte yandan Kadir Topbaş için yarın İBB'nin Saraçhane Yerleşkesi'nde cenaze töreni düzenlenecek.
Kadir Topbaş, 16 Kasım’da kaldırıldığı özel hastanede entübe edilmişti. Uzun süredir yoğun bakımda olan Kadir Topbaş'ın bugün hayatını kaybettiği öğrenildi. Kadir Topbaş, Fatih Cami'nde yarın öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrasında son yolculuğuna uğurlanacak. Topbaş'ın, Fatih Camii haziresine defnedileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da yarın Kadir Topbaş'ın İstanbul Fatih Camisi’ndeki cenazesine katılacak.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Kadir ağabeyimiz, eski İBB Başkanımız Kadir Topbaş Rahmet-i Rahman'a kavuştu. Cenab-ı Allah mekanını cennet eylesin. Ailesine sabır diliyorum. Başımız sağ olsun" dedi.

Kadir Topbaş'ın saat 15.30 sıralarında hayatını kaybettiği belirtildi.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com