Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Murtaza İzzetoğlu

emekli matematik öğretmeniAhıskalı Türklerin Liderlerinden Murtaza İZZETOĞLU, 10 Mayıs 1936 yılında Gürcistan’ın Ahıska İlçesinin, Azgur Kasabası’na bağlı Temlala Köyü’nde doğdu. Babası: İzzet ARİFOĞLU 1892 yılında, annesi Hatice TOROMANKIZI ise 1900 yılında Gürcistan’ın Ahıska ilçesinin, Azgur Kasabası’na bağlı Temlala köyü’nde doğdular. Babası 1971 yılında, annesi ise 1973 yılında Özbekistan’da, Taşkent Vilayeti’ne bağlı, Akkurgan İlçesinin, Alimkent Kasabası’nda vefat ettiler.

Tüm Ahıskalı Türkler gibi, Murtaza İZZETOĞLU ve ailesi de suçsuz olmalarına rağmen, 14-16 Kasım 1944 tarihinde Sovyetler Birliği Lideri İosif Vissariyonoviç Jugaşvili’nin (Stalin’in) emriyle, Gürcistan’ın Ahıska Vilayeti’nin, Ahıska İlçesinin, Temlala köyünden, Özbekistan’a sürgün edildiler.

Ailesi ile birlikte ilk sürgün edildikleri yer olan Özbekistan’ın Semerkand Vilayeti’nde ilkokul, ortaokul, lise ve 1954-1959 yıllarında da Ali Şer Navai adındaki Semerkand Devlet Üniversitesi’nin, Matematik Fakültesi’nde 5 yıl eğitim alan ve Matematik Öğretmeni olarak mezun olan Murtaza İZZETOĞLU, askerliğini Türkmenistan’da yaptı ve önce teğmen, daha sonra ise üstteğmen oldu.

Semerkand Devlet Üniversitesi’nde eğitim aldığı 1954 yılında, Gürcistan’ın Ahıska ilçesinin, Azgur Kasabası’nda 1936 yılında doğan Ahıskalı Türk İtibar Ali Kızı hanımefendi ile evlenen Murtaza İZZETOĞLU, 1959 yılında ailesiyle birlikte Semerkand Vilayeti’nden, Taşkent Vilayeti’ne göç etti ve burada akrabalarının bulunduğu Akkurgan İlçesi’nin, Alimkent Kasabası’na yerleşti.
1959-1990 yılları arasında Taşkent Vilayetinin, Akkurgan İlçesine bağlı Alimkent Kasabası’nda, A.A.Jdanov (Abu Ali İbn-i Sina) adındaki No: 3 no’lu ve E. Telman adındaki No: 4 No’lu 11 yıllık Okullar’da öğrencilere Matematik, Fizik ve Astranomi derslerini 31 yıl okutan Murtaza İZZETOĞLU, ayrıca, Okul Müdür Yardımcısı ve Okul Müdürü görevlerinde de çalıştı. Murtaza İZZETOĞLU aynı zamanda Taşkent Vilayeti, Akkurhan İlçesi, Taştoğan Kışlak Sovyeti milletvekilliğini de yaptı.

Altı çocuğunu: Mehriban, Muhabbet, Meryem, Muhammed, Ahmet ve Mustafa’yı Alimkent Kasabası’ndaki ilkokul, ortaokul, liselerde ve başkent Taşkent’teki, Taşkent Devlet Enstitüleri’nde (5 yıl) ve Yüksek Meslek Okulları’nda (4 yıl) okutan Murtaza İZZETOĞLU’nun okuttuğu öğrencileri arasında, Özbekistan’da ve Eski Sovyetler Birliği’ni oluşturan Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye diğer ülkelerde çalışan yüzlerce üst düzey yönetici ve uzmanlar var.

Murtaza İZZETOĞLU, ayrıca hayatı boyunca Ahıskalı Türklerin haklı davasına sahip çıktı ve hayatı boyunca büyük mücadele vererek, yıllarca Ahıskalı Türk Halkına hizmet etti. Çocukları ve öğrencilerini çok seven Murtaza İZZETOĞLU, her zaman fakirin, yetimin, yaşlı ve hastanın yanında oldu…

1989 yılında Özbekistan’ın Fergana Vilayeti’nde ve daha sonra, 1990 yılında Taşkent Vilayeti’nde Ahıskalı Türklere karşı meydana gelen soykırım olaylarından sonra, Murtaza İZZETOĞLU ve ailesi Ahıskalı Türkler gibi Özbekistan’ın Taşkent Vilayeti’ndan, Ukrayna’ya göç etmek zorunda kaldı. Ukrayna’nın Donetsk Vilayeti’nin, Slavyansk Şehri’ne bağlı, Çervonıy Moloçar Kasabası’na yerleşen Murtaza İZZETOĞLU ve ailesi, 1990–1993 yılları arasında Ukrayna’da yaşayan Ahıskalı Türkler ile birlikte, Ukrayna Ahıska (Meshet) Türkleri “Vatan” ve “Anadolu” Cemiyetlerini kurarak, Ahıskalı Türk Halkımıza büyük hizmetler yaptı ve yıllarca devam eden mücadeleden sonra Türkiye’ye gelmeyi başardı.

Murtaza İZZETOĞLU, 1993–2000 yılları arasında İhlas Holding A.Ş.’de çalıştı. İhlas Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Gazetesi Sahibi Dr. Enver ÖREN’in ve Başdanışmanı Prof.Dr.Nevzat YALÇINTAŞ’ın insani yardımı ve Türkiye’ye göç eden ailesi, çocukları ve Ahıskalı Türklerin gayretleriyle, İstanbul’da ve Türkiye’de 1997 yılından itibaren Ahıskalı Türklerin vakıf, dernek, federasyon, birlik ve diğer sivil toplum kuruluşlarının kurulması ve hizmetlerine iştirak etti ve 1997–2000 yıllarında Türkiye’ye ve İstanbul’a göç eden binlerce Ahıskalı Türk ailelere elinden gelen hizmeti yaptı…

Murtaza İZZETOĞLU, aynı zamanda, 1997 yılında “Ahıska Tarihi ve Bazı Hatıralar”, 1999 yılında “Ahıskalı Evliyalar” ve 2003 yılında ise “Ukrayna’da Ahıska ve Tatar Türkleri” kitablarını yazdı ve yayınlattı. Murtaza İZZETOĞLU, son dört sene ağır hasta ve felç olmasına rağmen, “Ahıskalı Türklerin Kutub Yıldızı” son ve 4. kitabını yazıp bitirdi.

Uluslararası Ahıskalı Türkler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Ukrayna Ahıska (Meshet) Türkleri Anadolu Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Ahıskalılar Vakfı’nın Kurucularından, Emekli Milletvekili ve Matematik Öğretmeni Murtaza İZZETOĞLU, yayınlanan 4 kitabını çocuklarının ve hayırsever dostlarının desteğiyle, Türkiye’de, ABD, Avrupa, Avustralya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na bağlı Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Gürcistan’da yaşayan Ahıskalı Türklere, vakıf, dernek, federasyon, birlik ve T.C.Devlet Büyüklerine ve yurt içi ve yurt dışındaki ilgili makamlara gönderdi.

Dört sene ağır hasta ve felç olan Murtaza İZZETOĞLU, İstanbul’da 20 Ekim 2004 tarihinde Ramazan ayında, sabah namazı vaktinde vefat etti. Murtaza İZZETOĞLU’nun 6 çocuğu ve 13 torunu var. Murtaza İZZETOĞLU’nun iki kardeşi: Ömer ve Muhammed Ukrayna’da vefat ettiler. Murtaza İZZETOĞLU’nun kız kardeşleri: Refika hanım 1948 yılında Özbekistan’da vefat etti. Şüşe (Totoş) hanım 2000 yılında ve Sülbiye hanım 2010 yılında İstanbul’da vefat etti.
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   ÜÇ BÜYÜKLERİN ŞEHİT FUTBOLCULARI
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com