Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   mahmut çetin yazıları
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Yunus Emre Yücebaş

fikir üreticisi, yazar, köşe yazarı, editör, satranççıKişi

Yunus Emre Ömer Yücebaş, daha bilindik ve resmi adıyla Yunus Emre Yücebaş. Düşünür, edebiyatçı, köşe yazarı, editör ve satranççı. Çeşitli ortamlarda Müellif Yunus mahlasını da kullandı. 1995 senesinde İstanbul Fatih'te dünyaya geldi. Babası dönemin Vakit Gazetesi'nde bölge temsilcisi, annesi ise dizmen ve mürebbiye idi. Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Eski Dekanlarından Prof. Dr. Gültekin Yıldız babaannesinin kardeşi, Ressam Binnur Yücebaş ise halasıdır.

Yaşamı

Fatih'te doğan daha sonra çocukluk yılları Kadıköy'de geçen yazar, aslında maddi olarak çok da kötü bir ailede dünyaya gelmedi. Kadıköy'de lise çağına kadar süren yaşamı rahat bir düzeyde idi. Ancak, özellikle lise döneminden sonra çok ciddi maddi sorunlarla savaşmaya başlayan yazar, bu sorunları uzun yıllar boyunca üzerinden atamadı. Defalarca evsiz kaldı. Bozulan maddi durumu içinde yaşama tutunmaya çalıştı. Girdiği mavi yaka işlerin hiçbirisinde başarılı olamadı. Bir dönem, Kadıköy'deki varsıl yaşamdan bir pay olarak gelen bir miras ile biraz olsun rahatlar gibi olsa da bu defa başka sorunlara kapı aralandı ve tekrar aşırı yoksul günler onun için geri geldi. Uzun yıllar başarısızlıklar, talihsizlikler yakasını bırakmayan yazar, ekonomik çöküşün haricinde çeşitli mahkeme süreçleri ile de sıkça uğraşmak zorunda kaldı. Sonunda beraat etse de bazı konulardan yargılandı. Yaşadığı çetin ve sıkıntılı hayat sebebi ile üniversiteye birkaç sene geç başlayan yazar, 2017 senesinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, 2018'de İstanbul Üniversitesi Felsefe, 2019'da İstanbul Üniversitesi Süs Bitkileri Yetiştiriciliği, 2020'de İstanbul Üniversitesi Seramik Cam ve Çinicilik gibi birden çok bölümü kazandı. Bunlardan felsefeye eğilim göstererek; İstanbul Üniversitesi bünyesinde beş seneyi aşkın felsefe ve mantık dersleri aldı. AÖF bünyesinde edebiyat eğitimleri de aldı.

Yazın Yaşamı

Yazı işleri ve yaşamı da onun için tahsil yaşamı kadar zorlu oldu. Üniversite yıllarında edebiyat dünyasına adım atan yazar, ilk kitabını yayınlamak için çok ciddi bir araştırma yaptı Yayınevlerinin istediği yüklü ücretler ve taleplerle baş etmekte zorlandı. Uzun bir süre yayınevi araştırması yapan genç aday, o yıllarda en ideal yayınevinin Sosyal Yayınları'nın devamı olan Babıali Caddesi üzerinde konumlanan Cinius Yayınları olduğuna kanaat getirdi. Buradan 2018 senesinde çıkardığı ilk kitabı Aheste Beste, ücretsiz olarak yayınlandı. Eserde, metinlerin hacimleri daraldıkça manaların mahiyette yoğunlaştığını öne sürmek adına "yelpaze yöntemi" ismini taktığı bir metot geliştirdi. Ancak, dönemin kapital ve gündeme dönük konjonktüründe bu yenilikçi yaklaşımı pek ilgi görmedi. Yoluna devam etti, 2020'de aynı yayınevinden Platon'un Görüşü ve Kitap Notları, 2021'de Yeryüzü ve İnsanı Anlama Yolculuğu gibi düşünsel yapıtları yayınlandı. Bunları 2022'de şiir dalında çıkan Mütenevvi Neoklasik Esintiler eseri izledi. Bu zaman zarfında çok ciddi atılımlar ve faaliyetlerde bulundu. Birçok edebiyat yarışmasına katıldı, ancak bunlarda başarılı bulunmadı. Çok sıkıntılı günler geçirdi. Kitaplar vesilesi ile gönüllü olarak çeşitli bürokratların, profesörlerin kitap asistanlığını yürüttü. 2022 senesinde Uyanış Yayınevi Fuar Grubu'na dahil olarak, çok sayıda kitap fuarına katıldı. Çeşitli eserlere dair son okuma editörlüğü yaptı. Bu arada, İzmir merkezli Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği ile Felsefeciler Derneği'ne de katıldı. Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği'nin editör kurulunda bir süre görev aldı. Her iki kuruluştan da zamanla ayrıldı. Kitaplar vesilesi ile döneminin önde gelen birçok akademisyeni, düşünürü, edebiyatçısı, gazetecisi ve sanatçısı ile yakın ilişkiler kurdu. Bunlardan bir kısmı ile de yollarını ayırdı. 2022 ile 2023 yıllarında, yazı işlerinden para kazanmakta zorlandığı için medya sektörü olmasından hareketle, ek gelir amaçlı sinema sektörüne yöneldi. İhtisas hedefi olmadan, amatör olarak çeşitli dizi ve film projelerinin setlerinde çalıştı. Ancak, belli bir istikrar olmaması dolasıyla bu konuda da dikiş tutturamadı. 2023 senesinde Edebiyatçı Muhsin Salman'ın danışmanlığında çıkan evsizlik yıllarını anlattığı Burjuva Çevresinden Evsizlerin Dünyasına kitabı Uyanış Yayınevi tarafından yayınlandı. Eserde meydana gelen bazı sorunlar sebebi ile yayınevi ile ihtilafa düştü. Böylece, Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği ile Felsefeciler Derneği'nin ardından Uyanış Yayınevi ile olan ilişkisini de sonlandırdı. Daha sonra, Enver Kavuk'un Almina Yayınevi ile Ateş Yayınları'nın gruplarına girdi. 2024 senesinde Sosyolog Doç. Dr. Derya Berrak Yentür'ün son okuma ve analizini yaptığı, yorum kattığı Zamanın Felsefesi eseri yayınlandı. Bu dönemde, farklı yayınevlerine verdiği çeşitli eser dosyaları veto edildi. Ayrıca, çeşitli kuruluşlara yaptığı seminer düzenleme başvuruları da ideoloji, sermaye gibi konjonktürel engellere takıldığı için kabul almadı.

Yazılı Basın Yaşamı

2022 senesinde, Bayram Yılmazkaya, Selçuk Özdağ gibi dönemin bürokrat ve milletvekillerinin yoğun olarak bulunduğu 3S Haber gazetesine köşe yazarı olarak girdi. İki sene boyunca, kültür-sanat departmanında köşe yazıları kaleme aldı. Gazetede, en çok köşe yazısı kaleme alabilen yazar haline geldi. Her hafta edebiyat, felsefe, satranç gibi kültürel konular hakkında yazılar yazdığı bu süreçte yazıları üzerinden zaman zaman edebiyat dünyasındaki editör, gazeteci ve yazarlarla da polemiklere girdi.

Satranç Faaliyetleri

Ortaokulda okul birincisi olmasından kalan bir miras olan satranç sevgisini yetişkin gençlik yıllarında lisans alarak resmiyete döktü. Yerel ve uluslararası birçok turnuvaya istikrarlı olarak katıldı. 2022 senesinde düzenlenen Uluslararası Beyoğlu Satranç Turnuvası'nda 3. olup derece aldı.

Yayınlanan Eserleri

Aforizma: Aheste Beste (2018)
Anı: Burjuva Çevresinden Evsizlerin Dünyasına (2023)
Araştırma: Platon'un Görüşü ve Kitap Notları (2020)
Deneme: Yeryüzü ve İnsanı Anlama Yolculuğu (2021), Zamanın Felsefesi (2024)
Şiir: Mütenevvi Neoklasik Esintiler (2022)

Ödülleri

Uluslararası Beyoğlu Satranç Turnuvası Üçüncülük Kupası ve Madalyası (2022)
Altın Kalem Ödülü'nü Geri Çevirdi (2023)
Altın Melek Edebiyat Ödülü'nü Geri Çevirdi (2023)
Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   Trabzon'un Kültürel Yüzü
   Lozan Delegeleri
   İdlib şehitleri
   BULGARİSTAN TÜRK YAZARLARININ BULGARCA ESERLERİ
   Afrika Kitaplığı
   Rusya'daki en etkili 100 Müslüman listesi
   Teröre karşı 1071 akademisyen
   Irak’ta Türkmen Partiler
   Millî Birlik Komitesi Üyeleri
   KKTC Başbakanları

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com