Ana Sayfa Kategoriler Editör İletişim  

   Alfabetik Arama
A B C Ç D
E F G H I
İ J K L M
N O Ö P R
S Ş T U Ü
V Y Z   Ekstra
     müstear isimler
     peygamberler
     Asr-ı Saadet'te Türkler
     basında biyografi.net
     Biyografi Nedir?
     neden biyografi.net
     sizin biyografiniz
     cv nasıl hazırlanır ?
     genel biyografi kitapları
     takma adlar
     editör Linkler 
   Biyografi Tv
   facebook/Biyografi Net
   twitter.com/biyografinet
   Biyografi Atölyesi
   boğazdaki aşiret
   biyograf
   biyografi kitabı
   www.biyografianaliz.net
   biyografimarket.com

   Biyografi Arama

  

isim ara soyadı ara
 
   
   

     Biyografi Market İçerik  
KİTAP BİYOGRAFİ
 Portre Anlatı
 Günlük
 Biyografi Dosya
 Mektup
 Kronoloji
 Kim Kimdir
 Anı-Hatırat
 Otobiyografi
 Biyografi Genel
 Şecere
 Biyografik Araştırma
 Gezi-Seyahat
 Biyografik Roman
 Biyografik Şiir
FOTOĞRAF
 Görsel Kitap
 Biyografik Fotoğraf
 Şehir Fotoğraf
 Tarihi Eser Fotoğraf
  SAHAF KİTAP
  KAYNAKÇA
 Kaynak Tarama-Kupür
 Bibliyografya
 DVD-CD-VCD
 Biyografi Belgesel
 KİTAP GENEL
 Türkçe Dil Öğretimi
 Kaynak-Çeviri

Daha Fazlası BiyografiMarket.com'daFacebook da paylaş Twitter da paylaş Live da paylaş

Süleyman Arif Emre ( 1923)

İstanbul Eski MilletvekiliBESNİ - 1923, Ali, Fatma - Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi - Az Almanca ve Fransızca - Serbest Avukat - II nci Dönem Adıyaman, IV, V, XX nci Dönem İstanbul Milletvekili - Evli, 4 Çocuk.
HABER

Emre: Bayar 'gizli celsede Batılılara söz verdik' dedi
Radikal 15 Temmuz 2012

Celal Bayar Lozan'ın gizli zabıtlarını açıkladı

Meclis'te darbeleri araştırmak için kurulan komisyona, yakın tarihin tanığı olan ünlü isimler katılıyor. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat'a ilişkin önemli bilgiler veriliyor. 28 Şubat 'post-modern' darbesini araştıran alt komisyona katılan Süleyman Arif Emre de öyle. Çarpıcı anekdotlar aktardı. İlginç bilgiler verdi, polemik doğuracak anılar anlattı.

Lideri olduğu Milli Nizam Partisi (MNP) kapatılınca üzüntüden kalp spazmı geçiren Erbakan, sıkıntıdan aşırı kilo almış. İsviçre de bir kliniğe yatırılan Erbakan Türkiye ye 80 kilo olarak dönmüş.

ÖMER ŞAHİN Arşivi

Yeni kuşaklara adı yabancı gelse de 80’li yaşları aşan Süleyman Arif Emre, muhafazakâr siyasetin tanınmış ismidir. Erbakan Hoca’nın en yakın kurmaylarındandı. Milli Görüş’ün ‘hafıza’sı denebilecek bir isim. 1950’li yıllarda Necip Fazıl, Osman Yüksel Serdengeçti gibi isimleri mahkemelerde savundu. Erbakan’ın koltuğu devrettiği ilk isim oldu. Milli Nizam kapatılınca yerine kurulan Milli Selamet Partisi’nin ilk genel başkanlığını yaptı. Emre, 28 Şubat Komisyonu’na 50 yılı aşan siyasi deneyimleriyle birlikte anılarını da anlattı. MNP, 12 Mart muhtırasının ardından kapatılınca Erbakan Hoca İsviçre’ye gitmişti. Hoca’nın gidiş ve gelişiyle ilgili şehir efsanesi halinde anlatılan bir söylenti vardır. Erbakan Hoca’nın askerlerin bilgisi dahilinde gittiği ve ‘dön’ denilince geldiği anlatılır.

Emre, Erbakan’ın bambaşka bir gerekçeyle İsviçre’ye gittiğini söyledi. Meğer Erbakan, fazla kilolarından kurtulmak için İsviçre’ye gidip bir klinikte ‘obezite’ tedavisi görmüş. Emre, Erbakan’ın İsviçre macerasını şöyle anlattı: “Hoca, 110 kilo, şişmanlamıştı. Milli Nizam kapandı diye kalp spazmı geçirdi. İsviçre’de şişmanlığı şey eden rehabilitasyon merkezi varmış, oraya gönderdiler. Hoca döndüğü zaman 80 kiloydu. Hatta tanımadık biz de.”

Eşref Bitlis: Demirel’e güvenmeyin

Süleyman Arif Emre, 28 Şubat sürecinin mimarı olarak Süleyman Demirel’i gösterirken Demirel’in Erbakan’a karşı askeri dolduruşa getirdiğini anlattı. Uçak kazasında ölen Eşref Bitlis Paşa’nın da Demirel konusunda kendilerini uyardığını aktarıyor: “Demirel, bizim katılmadığımız şûrada veya Milli Güvenlik Kurullarında, devamlı Erbakan’ın ve bizim aleyhimize paşaları dolduruşa getiriyordu. Bunu kafamdan atmıyorum. Eşref Bitlis Paşa benim amcamın oğlunun yakın akrabasıdır. Onun evine gelmişti. Orada dedi ki ‘Arif Bey, Demirel mütemadiyen sizin aleyhinizde askeri kışkırtıyor. Hoca’ya da söyleyin, Demirel’e güvenmeyin’.”

Bayar: Dini unutturacağız

Laikliğin kabulü ve işlevi sürekli tartışma konusu yapılır. Süleyman Arif Emre, Türkiye’deki darbelerin ve parti kapatmaların Lozan’daki gizli celsede Batılılara verilen söze dayandığı iddiasını ortaya attı. Zaman zaman muhafazakâr tarihçilerin de gündeme getirdiği bu iddiayı 3’üncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar açık bir şekilde söylemiş. Emre’ye göre DP iktidarı döneminde Celal Bayar, gençlere, “Söyleyin bakalım gençler, laikliğin bizdeki esas hedefi nedir” sorusunu yöneltiyor. Gençler, “Din-devlet işlerinin ayrılması” gibi klasik cevaplar veriyor. Bayar, gençlere ‘hayır’ diyerek anlatmaya başlıyor: “Biz zor anda, gizli celsede Batılılara söz verdik. Belli bir zaman içinde bu millete bu dini unutturacağız. Bizdeki laikliğin gayesi budur”. Emre, halen hayatta olan Hulusi Özkul isimli Adana milletvekilinin konuşmanın tanığı olduğunu belirttikten sonra Bayar’ın şunları söylediğini de ekledi: “Bu Batılılara verilen gizli sözün bekçiliğini bizde devlet başkanları yapar. Ordu yapar, mahkemeler yapar. Benden sonraki devlet başkanları da aynı görevi yapacaklardır. Batılılara böyle söz verdik, hadi bakalım inkılapçı gençler, böyle bilesiniz, böyle hareket edesiniz.” Süleyman Arif Emre, iddiasını destekleyen bir başka detay daha verdi: “Hukuk Fakültesi’nde 1944 senesinde Lozan seçmeli ders olarak bize okutulmuştu. Nusret Mete isminde bir profosörümüz, o da aynı şekilde, ‘Bizde laikliğin gayesi budur’ demiştir.”

Menderes’i asan hâkimi DP terfi ettirmiş

Emre, ‘DP’nin büyük günahı’ olarak gördüğü bir anıyı da paylaştı. Hüseyin Üzmez, gazeteci Ahmet Emin Yalman’ı vurmuştu. Menderes’in başında olduğu DP, yargı sürecine müdahale ediyor. Bozma kararı veren 1. Ceza Dairesi’nin başına Salim Başol’u atıyor. 27 Mayıs olunca Salim Başol, Menderes ve 2 bakanını asan Yassıada Mahkemesi’nin başına getirilmişti.Siz de biyografi.net'te yer alabilirsiniz
"
İyi ki, biyografi.net var!" biyografi.net
    İngilizce Biyografi
   English Biography

    ünlü kadınlar

   Nasreddin Hoca
  ben de biyografi.net'teyim
  fıkralardan seçmeler   Makaleler
   ÜÇ BÜYÜKLERİN ŞEHİT FUTBOLCULARI
   Biyografik Araştırma Kitapları biyografimarket'te
   24 Haziran 2018 Milletvekili Listesi
   Dünyayı biçimlendiren 40 hikâye
   Tıva Kaynakça
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ DİZİN
   İSLAM SANATI’NIN ÖZELLİKLERİ İÇİNDEKİLER
   AFRİN ŞEHİTLERİ
   KKTC 2018 SEÇİMİ MİLLETVEKİLLERİ
   BİR NESLİN ÖNCÜLERİ DİZİN

  Biyografik Takvim
ocak şubat mart
nisan mayıs haziran
temmuz ağustos eylül
ekim kasım aralık

    Tanıtım

    Tanıtım


   İletişim
BİYOGRAFİ NET YAYINCILIK
Tel: 0542 235 72 49[email protected]

Etimesgut Vergi Dairesi
11512253662
Tasarım: Nihat Çeliker www.webofisi.com  

 

Ana Sayfa İletişim Künye Bu Sayfayı Yazdır Sık Kullanılanlara Ekle E-ticaret
Powered By Webofisi.com