Gaffar Okkan ( 1952)- (24.1.2001)
Şehit Diyarbakır Emniyet Müdürü1952 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu memleketinde tamamladıktan sonra Ankara Polis Enstitüsü'ne girdi. 1970 yılında görevine başladı. Ege Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. İzmir, Eskişehir, Urfa ve 1993'de Mehmet Ağar'ın Emniyet Genel Müdürlüğü döneminde Kars'ta görev yaptı.

Kars Emniyet Müdürü iken, yıllarca PKK ve Hizbullah terörünün ve aşırı göçün ağır sonuçlarını yaşadığı Diyarbakır'a emniyet müdürü olarak atandı. Hüseyin Velioğlu'nun İstanbul Beykoz'daki villasına yapılan baskında büyük rolü vardı.

Diyarbakırspor Eğitim Vakfı’nın kuruluş çalışmalarını yürüttü. 30 Eylül 2000 tarihinde Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti tarafından Diyarbakır’da huzur ve güveni sağladığı için ´Yılın Bürokratı´ seçilmişti.

Diyarbakırspor Kulübü Başkanı olarak sporla yakından ilgilendi. Halkla içiçe yaşadı.

24 Ocak 2001 tarihinde Diyarbakır’da pusu kurularak şehit edildi. Okkan’la birlikte 5 polis memuru da şehit edildi.

Evli ve iki çocuk babasıydı.HAKKINDA YAZILANLAR

Gaffar Okkan'ın ardından

Gaffar Okkan'ın Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne atanması, şehirde bir çok yeniliğin yaşanmasına yol açtı.

İki küçük otomobil aldı Gaffar Okkan. Mavi-beyaza boyattı. İkişer kadın polis görevlendirdi. Bir otomobil kaybolan çocukları toplayıp ailelerine teslim etti, diğeri de yürümekte zorlanan yaşlılara yardım etti. Havaalanındaki kadın polisler yaşlı yolcuların bilet işlemlerini yaptı, uçağa kadar götürdü. Havaalanına tekerlekli sandalye aldırdı.

Okkan'ın ilklerinden biri de şehrin kritik noktalarına kurdurduğu kameralardı. Gece yarılarına kadar makam odasındaki dev ekranda sokakları gözlerdi.

Hizbullah'ın çökertilmesinde çok önemli bir rol oynadı. Kadın polisler Diyarbakır'da ilk kez onun emriyle sokağa çıktı ve trafiği yönetti.

Okkan'ın son Emniyet Müdürleri Kararnamesi'nde ismi İstanbul için geçmişti. Hükümet içinden Diyarbakır'da büyük başarı gösteren Okkan'ın İstanbul'a atanması için yoğun baskı gelmişti. Ancak İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, ‘‘Diyarbakır'da başarılı işler yapıyor, onlara devam etsin’’ demişti. Okkan'ın adı daha önce Ankara Emniyet Müdürlüğü için de geçmişti.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)