Bülend Özaydınlı ( 1949)
F. Bülend Özaydınlı
Koç Holding A.Ş.Tofaş Grubu Başkanı
Doğum 1949, Eskişehir
Öğrenim Beyrut Amerikan Üniversitesi, 1971 İzmir Maarif Koleji, 1967 Amerika ve İngiltere'de birçok eğitim programı
Lisan İngilizce
2000 - Koç Holding A.Ş. Tofaş Grubu Başkanı
1990 - 2000 Migros Türk T.A.Ş.Genel Müdür
1987 - 1990 Maret A.Ş.Genel Müdür Yardımcısı
1972 - 1987 OyakGenel Müdür Yardımcısı
1976 - 1980 Motorlu Araçlar Tic. A.ŞBölge Müdürü
Birçok şirkette yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı yapmıştır ve yapmaktadır.
X

BÜLEND ÖZAYDINLI'NIN ÖZGEÇMİŞİ

Açıklamaya göre, 1972 yılında iş hayatına başladığı Oyak'ta 1987 yılına kadar değişik üst düzey yöneticilik görevlerinde kalan ve Oyak'tan ayrıldığında 8 yıldır İştiraklerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve birçok şirketin Yönetim Kurulu üyeliği görevini sürdüren Bülend Özaydınlı, Koç Topluluğuna 1987 yılında katıldı.

Maret Genel Müdür Yardımcılığı sonrası 10 yıl süre ile Migros Genel Müdürlüğü görevini sürdüren ve 2000 yılında Koç Fiat (Tofaş) Grubu Başkanlığına atanan Özaydınlı, 2001 yılında bu görevinin yanında Üst Yönetici (CEO) Vekilliğine de atandı.

2002 yılı başından beri Koç Holding Üst Yöneticiliğini (CEO) yürütmekte olan Özaydınlı, Koç Holding, Arçelik, Tofaş, Ford Otosan, Koç Finansal Hizmetler, Migros, Tüpraş ve Türk Traktör şirketleri ile Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurullarında görev yaptı.
X

HABER
Koç Holding'te CEO değişiyor...
Milliyet 6 MART 2007

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülend Özaydınlı'nın 1 Mayıs 2007 tarihinden itibaren görevinden ayrılacağı, yerine Bülent Bulgurlu'nun atanacağı bildirildi.

Koç Holdingden yapılan açıklamada, 20 yıldır Koç Topluluğu şirketlerinde üst düzey yöneticilik yapmış olan Bülend Özaydınlı'nın 1 Mayıs 2007 tarihinden geçerli olmak üzere görevinden kendi isteğiyle ayrılacağı belirtildi.

Açıklamada, Koç Holding Yönetim Kurulunun, boşalan Koç Holding Üst Yöneticiliği (CEO) görevine Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Dr. Bülent Bulgurlu'nun atanmasına karar verildiği kaydedildi.

ÖZEL YAŞMINA ZAMAN AYIRMAK İÇİN

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Bülend Özaydınlı'nın, görevden ayrılma nedeni olarak, öngörülen stratejik hedeflere varmış olmasını ve özel yaşamına zaman ayırmak istemesini gösterdiği belirtildi.

Bülend Özaydınlı'nın son 5 yıldır başarıyla sürdürdüğü Üst Yöneticilik (CEO) görevinden ayrılma nedeni olarak öngörülen stratejik hedeflere varılmış olmasını ve özel yaşamına zaman ayırmak istemesini gösterdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Görevde bulunduğu dönem zarfında Koç Holding, stratejik hedefleri doğrultusunda odaklandığı sektörlerdeki büyümesini sürdürmüş ve ulaştığı büyüklük itibariyle dünyanın sayılı şirketlerinden biri konumuna gelmiştir. Bülend Özaydınlı'nın Üst Yönetici (CEO) olarak liderliği ve vizyonu Koç Holdingin bu başarısında önemli rol oynamıştır.

Bülend Özaydınlı'nın görevi süresince gösterdiği özverili hizmetlerini ve topluluğumuza katkılarını daima takdirle anacağız. Kendisine bundan sonraki yaşamında sağlık, başarı ve mutluluklar diliyoruz." Koç Holding Yönetim Kurulunun, boşalan Koç Holding Üst Yöneticiliği (CEO) görevine Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Dr. Bülent Bulgurlu'nun atanmasına karar verdiği ifade edilen açıklamada, "28 yılı aşkın süredir Koç Topluluğu bünyesinde genel müdürlük ve grup başkanlığı dahil pek çok üst düzey yöneticilik pozisyonunda çalışmış olan Bulgurlu'ya yeni görevinde başarılar diliyoruz" denildi.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)