Günter Grass ( 16.10.1927)
yazar16 Ekim 1927 tarihinde Almanya Danzig’de doğdu. Çocukluğu ve ilk gençliği Danzig’de geçti. Genç yaşta asker oldu ve esir düştü. 1946 yılından sonra Düsseldorf’a gelerek resim ve heykel çalıştı. Bir süre İtalya’da da bulundu. 1956-60 yıllarında Paris’te yaşadı. Bu dönemde şiir ve oyunlar yazmaya başladı. Paris’te yazdığı Teneke Trampet(Die Blechtrommel,1959) adlı romanıyla dünya edebiyat kamuoyunun dikkatini çekti. Bundan sonra romancı olarak ünlenmesine rağmen şiir yazmaya da devam etti. Resim ve heykel konusunda da çalışmaları olan çok yönlü bir sanatçı. 1960’lı yıllarda sosyal demokratların saflarında politikaya aktif olarak katıldı. Barış hareketlerinde ve insan hakları mücadelesinde de entelektüel tavrın simgesi oldu.

Günter Grass son olarak biten yüzyılın bir muhasebesi niteliğindeki ‘Yüzyılım’ isimli anlatı kitabını yayımladı. Yüzyılım kitabından önce Berlin duvarının yapılmasından Almanya’nın birleşmesine kadar olan süreci ‘Uzak Tarla’ isimli romanında anlattı. Bir çok ödülün sahibidir. Birçok kez aday gösterildiği Nobel Edebiyat Ödülü’nü 1999 yılında aldı.

ESERLERİ:

Kedi ile Fare, Teneke Trampet, Kafadan Doğumlar Gendaş Y.
VEFAT-HABER

Teneke Trampet'in yazarı öldü
13 Nisan 2015

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alman yazar Günter Grass, 87 yaşında hayata veda etti.

Alman Haber Ajansı (DPA), Günter Grass'ın yaşadığı Lübeck kentinde hayatını kaybettiğini bildirdi.

Danzig kentinde 1927'de dünyaya gelen Grass, 1999 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Grass, büyümek istemeyen Oscar isimli çocuğun gözünden İkinci Dünya Savaşı yıllarını anlattığı Teneke Trampet (Die Blechtrommel) romanıyla dünyada büyük ilgi uyandırmış, roman daha sonra sinemaya uyarlanmıştı.

Günter Grass, 2012'de İsrail'in bölgedeki politikalarını eleştirdiği şiiriyle de tartışmalara yol açmıştı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)