Murat Karayalçın ( 1943)
Başbakan Eski Yardımcısı


Dışişleri Eski Bakanı


SHP Genel Eski Başkanı


Ankara Büyükşehir Eski Belediye Başkanı1943 yılında Samsun'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve ortaokulu'nda, lise öğrenimini Ankara Gazi Lisesi'nde yaptı.

ODTÜ'de bir yıl İngilizce hazırlık okulunda eğitim gördü. Sonra girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Maliye Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisans çalışmasını İngiltere'de kalkınma üzerine yaptı.

Türkiye'ye döndükten sonra Devlet Planlama Teşkilatı'nda uzman olarak çalıştı. 1978-1979 yıllarında CHP hükümetinde Köy Işleri ve Kooperatifler Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüttü.

Kent-Koop'un kurucuları arasında yer aldı. Kent-Koop'ta sırasıyla mali sekreterlik, genel sekreterlik ve 1981 yılından 1991 yılı Mayıs ayına kadar da genel başkanlık görevlerini üstlendi.

1986-87 yıllarında Uluslararası İskan Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Uluslararası Kooperatifler Birliği'nin Yürütme Kurulu Üyesi ve kısa adı TÜRKKENT olan Türkiye Kent Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanlığında bulundu.

1986 Kasımı'nda İngiltere Veliahtı Prens Charles'dan Dünya Konut Yılı Ödülü'nü aldı. Aynı yıl Nokta dergisi tarafından yılın işadamı seçildi.

1987 ve 1991 yılında Türkiye'nin dış tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle TÜTAV ödülüne layık görüldü. Ayrıca 1993 yılında Fransız hükümeti tarafından Türk-Fransız ilişkilerine katkılarından dolayı Ulusal Seviyede Lejyon Donör Nişanı verildi.

Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin adayı olarak girdiği 26 Mart 1989 yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.

SHP Genel Başkanlığı ve Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptı.

İyi derecede İngilizce biliyor. Evli ve bir çocuk babası.
HAKKINDA YAZILANLAR

CHP'den ayrıldı
Hürriyet 13 Nisan 2001

CHP'nin ağır topları birer birer partiden kopuyor. Bu kez de feshedilen SHP'nin eski genel başkanlarından Murat Karayalçın, CHP'den istifa etti. Karayalçın, yazılı açıklamasında, üzgün olduğunu vurgulayarak, ‘‘Ayrılmamın öncelikli nedeni, parti hukukuna ve parti içi demokrasiye aykırı yapılan uygulamalardır’’ dedi. Karayalçın, parti yönetiminin, ülkenin ve toplumun gereksinimleriyle örtüşmeyen siyasetinin de istifasındaki bir başka gerekçe olduğunu belirtti.
HABER

Murat Karayalçın CHP İstanbul İl Başkanı oluyor
14 Kasım 2014

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, istifasını aldığı Oğuz Kaan Salıcı’nın yerine getireceği ismi belirledi; CHP’nin yeni İstanbul İl Başkanı, sırasıyla eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın olacak.

İSTANBUL’A AĞBİ FORMULÜ

Bir süredir Oğuz Kaan Salıcı’nın il başkanlığı performansından memnun olmadığı bilinen Kılıçdaroğlu, Karayalçın tercihiyle İstanbul İl Örgütü için genel seçimler öncesinde “Ağbi” formulünü denemiş olacak. Koltuğunu Karayalçın’a devredecek olan Salıcı’nın hedefinde ise milletvekili olmak var.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)