Nadir Nadi Abalıoğlu ( 23.6.1908)- (20.8.1991)
Cumhuriyet Gazetesi Eski Başyazarı23 Haziran 1908 tarihinde Muğla'ya bağlı Fethiye ilçesinin Kaya Köyü'nde doğdu. Kaya Köyü, o yıllarda Fethiye'nin yazlığıdır. Babası Yunus Nadi Abalıoğlu, aslen Fethiye'nin Seydiler köyündendir. Abdülhamit Han döneminin siyasi sürgünüyken Fethiye'de Nazıma Hanım'la evlenir. Bir yıl sonra da Nadir Nadi doğar. 23 Temmuz 1908'de İkinci Meştiyet gelir ve İttihatçı Yunus Nadi sürgünden kurtulup İstanbul'a döner.

Nadir Nadi, ilkokulu İstanbul'da, Nişantaşı'ndaki Yeni Mektep'te okudu. Orta öğrenimine Galatasaray Lisesi'nin ilk kısmında başladı. Ancak birinci yılın sonunda babası Yunus Nadi'nin Kurtuluş Savaşı'nda Ankara'da Mustafa Kemal'in yanında yer almasıyla Ankara Lisesi ilk kısmında öğrenimini sürdürdü. Sakarya Savaşı'ndan sonra yine İstanbul'a döndü. İkinci kez yazıldığı Galatasaray Lisesi'ni 1930'da bitirdi. Yükseköğrenim için Avusturya'ya gitti. Viyana'da Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne girdi. Üç yıl okuduktan sonra o zamanki siyasi kargaşa yüzünden İsviçre'ye geçmek zorunda kaldı. Lozan Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'ne yazıldı ve 1935 yılında bitirdi.

1938 yılından başlayarak daha önce okuduğu Galatasaray Lisesi'nde üç yıl Yurttaşlık Bilgisi ve Sosyoloji dersleri öğretmenliği yaptı. 1941 yılında eşi Berin Hanım’la evlendi.

Babası Yunus Nadi'nin 1945'te ölmesinden sonra Cumhuriyet gazetesinin yönetimini üstlendi. Bu arada deneme türündeki yazılarından oluşan ilk kitabı Sokakta Gürültü Var'ı 1943 yılında yayınladı.

Çok partili demokratik hayata geçişin ilk iktidar değişikliği yılı olan 1950'de, Demokrat Parti listesinden bağımsız Muğla Milletvekili seçildi. 1954 yılında yine bağımsız olarak İstanbul Milletvekili seçildi. Parlemantoya girişinden bir süre sonra Avrupa Konseyi'ne bağımsız Türk delegesi olarak seçilip 6 yıl bu görevde bulundu.

1962 yılında ortaklarıyla anlaşmazlığa düşerek, Cumhuriyet'teki yazılarına bir süre ara verdi. 9 Haziran 1964 tarihinde 27 Mayıs'ın lideri Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından kontenjan senatörlüğüne seçildi. Böylece ikinci kez parlamentoya girdi. Ancak senatörlük süresi daha dolmadan, 3 Nisan 1970'te görevinden ayrılarak Cumhuriyet gazetesine döndü.

12 Mart 1971 müdahalesinden sonra, 11 Temmuz 1971 tarihinde gazetenin yönetiminden ikinci kez ayrıldı. Gazetenin durumu gittikçe kötüleşti. Bu durumu gören bir kısım ortaklar, kendisini yeniden gazetenin yönetimine çağırdılar. Arkadaşlarıyla birlikte 12 Temmuz 1972'de yine yönetim görevine döndü ve son günlerine kadar bu görevini sürdürdü.

Babasının ısrarıyla müzikle yakından ilgilendi. Amatör olarak keman çaldı.

20 Ağustos 1991 tarihinde öldü.


ESERLERİ:
1.Sokakta Gürültü Var
2.Uyarılar
3.Perde Aralığından
4.27 Mayıs'tan 12 Mart'a
5.Sil Baştan
6.İki Sovyet Rusya-İki Polonya
7.Olur Şey Değil
8.Ben Atatürkçü Değilim
9.Dostum Mozart.
AİLE-AYRINTI

Nadir Nadi'nin eşi Berin Hanım, Celal Sahir Erozan'ın kızıdır. Nadir Nadi'nin kızkardeşi Leyla Uşaklıgil, yeğenleri Emine Uşaklıgil, Zeynep Lange, Lale Tokuş, Suzan Nadi ve Ali Nun'dur.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)