Neda Armaner ( 1920)
ilahiyatçı akademisyen


Profesör Doktor Neda Armaner


Türkiye’nin ilk kadın ilahiyat profesörü11 Mart 1920 tarihinde İstanbul Samatya'da doğdu. İlköğrenimini 1927 yılında İstanbul'da, orta öğrenimini 1932 yılında Konya Öğretmen Okulu'nda tamamladı. Ankara Kız Lisesi’nden mezun oldu.

Yüksek öğrenimine 1937 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başladı. Bu fakültede 2 yıl ön-lisans düzeyinde hukuk eğitimi aldıktan sonra 1949 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamladı. Bu fakültenin ilk mezunlarından biri oldu.

1953-1959 yılları arasında Edirne Kız Öğretmen Okulu ve Edirne Lisesi’nde öğretmenlik yaptı.

1960 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde asistan olarak akademik hayata başladı. "İnanç ve Hareket Bütünlüğü Bakımından Din Terbiyesi" isimli asistanlık teziyle 1963 yılında din psikolojisi alanında Türkiye’de ilk ‘bilim doktoru’ unvanını aldı.

Bu yıldan itibaren Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde doktor asistan olarak çalışmaya başladı. Uzun bir süre Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Psikoloji ve Din Psikolojisi Bölümü’nde Hilmi Ziya Ülken'in asistanlığını yaptı.

"Psikopatoloji’de Dini Belirtiler" isimli doçentlik teziyle 1972 yılında doçent unvanını aldı. 1982 yılında profesör unvanını aldı.

Dönemin rektörü tarafından davet edilerek 1983 yılında Samsun’daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün kurucu müdürlüğünü yaptı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’ndeki bu görevini sürdürürken 1987 yılında yaş sınırından emekliye ayrıldı.

İngilizce ve Fransızca biliyor. Hiç evlenmedi.

Bir süre İzmir’de yaşadıktan sonra Gebze Darıca Huzurevi'nde kaldı.

16 Şubat 2022 tarihinde Kocaeli'nin Darıca ilçesinde vefat etti. Darıca Eski Mezarlığında toprağa verildi.
ESERLERİ:

1.İslam Dininden Ayrılan Cereyanlar NURCULUK
DİN BİLGİSİ İkinci Devre I - II
HİTABET VE DİNİ İRŞAT ÜZERİNE
İnanç ve Hareket Bütünlüğü Bakımından Din Terbiyesi
PSİKOPATOLOJİ'DE DİNİ BELİRTİLER
İlköğretmen Okulları Ders Kitapları DİN BİLGİSİ- İKİNCİ DEVRE Sınıf 2
İlköğretmen Okulları Ders Kitapları DİN BİLGİSİ- İKİNCİ DEVRE Sınıf 1
Din Psikolojisine Giriş Cilt I
AİLE

* Büyük dedesi Hacı Üzeyir Paşa (Kırım ve Yunan Savaşları)'na katılmış, Yüksek Askeri Şura Üyesi olup kabri Fatih Camii Hazinesindedir.

* Büyük babası tarih ve dil alanında pek çok esere sahip Ali Seydi Bey'dir.

* Annesi ve babası Faika-Sadi Armaner uzun yıllar öğretmenlik ve memuriyet görevlerinde bulunmuştur.
VEFAT-HABER

Neda Armaner vefat etti
16 Şubat 2022

Türkiye’nin ilk ilahiyat kadın Profesörü Neda Armaner vefat etti.

Darıca Yalı Mahallesi’nde oturan 102 yaşında vefat eden Prof. Dr. Armaner Kavala Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Darıca eski mezarlığında toprağa verildi.

1920 yılında doğan ve 102 yaşında hayata gözlerini yuman Neda Armaner, Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık etmiş bir isimdi. Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği ile özdeşleşen Neda Armaner’i 2 gün önce de ÇYDD Gebze Şube Başkanı Nurcan Çınar ve yöneticileri ziyaret etmişti.

Hayatını eğitime ve çağdaş yaşama adayan Neda Armaner, Gebze’ye de sıklıkla gelen bir isim. Sohbetlerinde Atatürk’ü 2 kez gördüğünü de aktaran Neda Armaner, bir süredir sağlık sorunları yaşıyordu.

HABER

Yaşlılar haftası ve 97 yaşındaki İlahiyat Profesörü!
gebze gazetesi 24 Mart 2017

Yaşlılar Haftası dolayısıyla çeşitli etkinliklere katıldım. Yaşlıları Koruma Derneği yönetiminin davetiyle Darıca’da Türkiye’nin ilk İlahiyat profesörlerinden olan ve çok sayıda makalesi, kitabı bulunan Prof.Dr. Neda Armaner’i Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile birlikte ziyaret ettik.

Yaşlılar Haftası dolayısıyla çeşitli etkinliklere katıldım. Yaşlıları koruma derneği yönetiminin davetiyle Darıca’da Türkiye’nin ilk İlahiyat profesörlerinden olan ve çok sayıda makalesi, kitabı bulunan Prof.Dr. Neda Armaner’i Darıca Kaymakamı Ömer Karaman ve Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak ile birlikte ziyaret ettik.

Neda Armaner, 1920 yılı doğumlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin adeta canlı şahidi. Hafızası yerinde, 95 yıl önce yaşadıklarını bile bugün gibi hatırlayan, Türkiye’nin ilk kadın İlahiyat profesörü. Kaymakam sayın Karaman kendisine yazdığı kitabı hediye etti. Belediye Başkanı sayın Karabacak işse çiçek vererek hal ve hatırını sordu. Darıca Yaşlılar derneği ise kendini yalnız bırakamadılar. Anlamlı ve güzel bir sohbet oldu.

NEDA ARMANER İLE BELGESEL ÇEKİMİ

Neda Armaner, ziyarette çok önemli bilgiler verdi. Atatürk’ü iki kez gördüğünü, kendi isteğiyle annesinin arzusu üzerine İlahiyat fakültesini bitirdiğini açıklayarak uzun yaşama sırrını da Devri Alem kameralarına şu şekilde anlattı. Neda Armaner’in anlattıklarını dikkatle okuyalım. Sağlıklı ve uzun yaşamak istiyorsak, Armaner tavsiyesi olarak kendimize uygulayalım: ”Ne olursa olsun hiçbir şeyi stres etmeden, bütün sıkıntılardan iyi şeyler çıkararak yaşamak, hiçbir şeyi dert etmemek, rahat uyku uyumak en önemlisi de kesinlikle sofradan doymadan kalkmak ve abur cubur yememek.”

Kısaca Neda Hoca bunları anlatıyor. Gerçekten önemli şeyler. Keşke bunu uygulayabilsek.

KÜTÜPHANESİNİ GEZDİRDİ

İlerlemiş yaşına rağmen Tripleks villasının teras katından 4 kat aşağıya inerek kütüphanesini Devri Alem kameralarına açığ kitaplarla ilgili bize bilgiler verdi. Dedesinin Girit’te devlet yöneticisi olduğunu, Abdülhamit Han döneminde görev yaptığını, annesinin Şam’da dünyaya geldiğini, Girit’ten Darıca’ya gelene akrabalarının tavsiyesi üzerine kitaplarından kazandığı telif parasıyla Darıca sahilinde eki bu evi satın adlığını söyleyen Armaner, babasının Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk Türkçe sözlüğü yazdığını ve babasının Cumhuriyetin ilk yıllarında Trabzon milletvekilli olduğunu söyledi. babasının yazdığı Kamusi Osmani adında ki Türkçe sözlüğün bizlere hediye eden Neda hanım, gençlere ve tüm vatandaşlara Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetinin bilmesini, birlik ve beraberlik içerisinde ülkeye sahip çıkılmasını istedi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)