Kemal Bağlum
hukukçu, gazeteci1923 yılında Ankara’da doğdu. Gazi İlkokulu ve Ankara Gazi Lisesi’nde okudu (1939-1945). Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu (1951). 1946 yılında gazeteciliğe başladı. Ulus, Zafer, Vatan ve Hürriyet gazetelerinde çalıştı. Vatan gazetesi Ankara temsilcisi oldu. Kıbrıs Halkın Sesi gazetesi (1946-1961) ve Assciated Pres Ajansı (1956-1958) Ankara muhabirliği yaptı. Ankara Gazeteciler Cemiyeti üyesiydi. Gönül Çamlıca Bağlum ile evlendi. Gülsüm Bağlum’un babası. İngilizce bilirdi.

2010 yılında Ankara'da vefat etti. Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.


ESERLERİ:

1.Anıpolitik 1945-1960
Kemal Bağlum
Bilgi Yayınevi / Tarih Anı İnceleme Dizisi

"Anıpolitik", gazeteci Kemal Bağlum'un 1945-1960 arasında yaşadığı, tanık olduğu, bir kısmı o yıllarda yazılamamış ilginç olaylardan oluşuyor. "Bazı olaylar, bizim gazetecilik namusumuza bırakıldığından yazamamıştık. Bunlar bugün bile geçerliliğini koruyor. Yazılmasında yarar var" diyor Bağlum. "Kitapta anılan kişilerin pek çoğu bugün yaşamıyor." Ancak o yılların genç gazetecilerinin çoğu, şimdi yine aynı görevle önemli gazetelerde çalışıyorlar. Onlar da kitapta anlatılan olayların tanığı...
Hem ülkemizin siyasal tarihini, hem de basının işlevini irdeleyen bir yapıt:
"Anıpolitik"...

2.Yılın Kitabı (1956)

3.Beşbin Yılda Nereden Nereye: Ankara
Ankara 1992, 194 sf.
VEFAT-HABER

GAZETECİ BAĞLUM, SON YOLCUĞUNA UĞURLANDI
7 Aralık 2010

(A.A) - Eski gazeteci ve yazar Kemal Bağlum, (87) toprağa verildi. Bağlum için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Kocatepe Camisi'nde kılınan cenaze namazına Bağlum'un ailesi, eski TBMM Başkanı İsmet Sezgin, eski Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, eski Anayasa Mahkemesi başkanvekili Güven Dinçer, RTÜK üyesi Korkmaz Alemdar ile üyesi bulunduğu Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanvekili Savaş Kıratlı, Emin Çölaşan, Hulki Cevizoğlu ve çok sayıda gazeteci katıldı. Kemal Bağlum, düzenlenen törenin ardından, Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)