Gürbüz Çapan ( 19.5.1954)
Esenyurt Eski Belediye Başkanı19 Mayıs 1954 tarihinde Kars'ın Çıldır ilçesine bağlı Kakaç köyünde doğdu. Sekiz çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Kendi köyünde okul olmadığı için ilkokulu civardaki üç-dört köyde okudu. Ortaöğrenimini Çıldır ve Kars'ta tamamladı. Diyarbakır Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1983'te Giresun'da pratisyen hekim olarak çalıştı. Sakıncalı olduğu için ihtisas yapamadı. Askerliğini Trabzon'da yaptı. Askerliğin ardından Giresun'da doktorluğa devam etti. Büyükçekmece'de hekimlik yaptı. Bu sırada seçimler için hazırlık vardı. Esenyurt'da Karslılar yoğun olarak yaşıyordu. Hemşehrilerinin öne çıkarmasıyla Esenyurt Belediye Başkanı seçildi.HAKKINDA YAZILANLAR

Çapan’la Konuşma
Esin Dalay
Yeni Yüzyıl 27 Temmuz 1995

* Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan son olarak Ermenistan gezisiyle gündeme geldi. 1989'da SHP'den Esenyurt Belediye Başkanı seçilen Gürbüz Çapan, Esenyurt'ta yaptığı Esenkent projesi ile uzun süre gündemde kalmıştı. SHP'nin başarısızlığa uğradığı 1994'teki yerel seçimlerde ikinci kez belediye başkanı seçilen Gürbüz Çapan'a yöneltilen birçok iddia ve suçlama var: Kars'tan toplu göçün baş sorumlusu olduğu, arazileri zorla gaspettiği, Esenyurt'ta halkı adamlarına dövdürttüğü, kendisine ve kardeşine çıkar sağladığı, diğer partililerin işyeri ya da binalarını yıktırttığı, Esenyurt'u "kurtarılmış bölge" ilan ettiği, PKK'lı olduğu...

* Göçün gerçekten baş sorumlusu musunuz? Şu anda Esenyurt'taki Karslı nüfusu ne kadar?

Evet yıllar önce böyle gösterildim. Ancak ben göçün sonucuyum, sebebi değil. O kadar göç olmasaydı, burada bu kadar Karslı olmasaydı, Karslı biri aday olabilir ve seçilebilir miydi? Bu tamamen saçma ve mantıksız. Sanıyorum şimdi de 20 bin civarında Karslı nüfus vardır. Öyle söylendiği gibi 60-70 bin değil. Bu DEP'lilerin uydurması.

* Esenkent'in ardından yeni bir proje var değil mi?

Evet, Esenkent'in ardından Boğazköyp diye ikinci projemizi uygulamaya sokuyoruz. 5800 konutluk bir proje bu.

* Esenkent'in arazisini Mermerciler'den kamulaştırmıştınız. Boğazköy'ün arazisini kimlerden kamulaştırdınız?

Bunu da Hoşdere köylülerinden kamulaştırdık. Köylüler yerlerini 200 metre parsel yapıp satmaya çalışıyorlardı. Onu engelledim ben. 2100 dönüm yer kamulaştırdık. 780 dönüm kadar bir rekreasyon alanı, yeşil saha ayırdık. Geri kalanı da konut yaptıracağız. Bu alana Özgürlük Parkı diyeceğiz. Namık Kemal'den başlayarak, Mustafa Kemal'e, Deniz Geçmiş'e, Ulaş Bardakçı, Mahir Çayan ve Hüseyin Aslan'a kadar herkesin heykeli burada yer alacak. Türkiye'nin en rahat projesi bu. 0-40 emsalde yaptırıyoruz. Yani 1000 metrekarelik alanda 400 metrekarelik inşaat alanı var. Gerisi de yeşil alan. Bahçeşehir'de bile bire bir emsaldir.

* Kamulaştırma bedeli olarak Esenkent arazisine ve Boğazköy arazisine ne kadar ödeme yaptınız?

Esenkent'i sonunda anlaşma ile çözdük ve toplam 90 milyar ödedik. Yani metrekaresini 90 bin liradan kamulaştırdık. Hiçbir kar koymadık. Amacımız evi olmayanlara ucuz arsa temin etmekti. Boğazköy arazisinin fiyatları da değişiyor. Metre kare birim fiyatları 100 bin ile 300 bin arasında. Daha alınmamış arazi var. Toplam 95 kooperatif burada inşaat yapacak.

* Diğer partilerin öne sürdükleri adam dövdürtme iddialarına ne diyeceksiniz? Kendi partiniz CHP 'liler bu dayaklardan nasiplerini aldılar, deniliyor.

Bunlar gülünç iddialar. Siyaset yapmanın yüz yolu var. Bunlar da en son yolu tercih ediyorlar.

* Peki ya Ermenistan meselesi. . .

Ben Ermenistan'a giderken herkese bilgi verdim. Maazallah dönüşte beni Ermeni ya da ajan yapabilirlerdi. Çünkü çok sıkıntılı bir bölge orası. Türkiye sınırlarına sıkışmış bir düşmanlık sendromu ile yaşıyoruz, bütün sorun bu. Beni vatan hainliği ile suçluyorlar. Ne yani Soykırım Anıtı'na tekme mi atsaydım?

* Geçen yılki seçimlerin öncesinde "Ben SHP'den seçildim ama kendimi SHP'li gibi hissetmiyorum" demiştiniz. Şimdi kendinizi CHP'li gibi hissediyor musunuz?

Eeee, ben biraz farklıyım tabii. SHP ya da CHP kalıpları içine sıkışmış biri değilim. Biz genç bir nesiliz, 78 kuşağıyız. CHP azınlıklar partisi görünümünde. Bir Kürt-Alevi partisi sanki. Bence CHP'yi partileşme sürecine sokmak gerekiyor. Ben ne partileşememiş SHP, ne de CHP kafasında değilim.

* peki neden CHP'den istifa etmiyorsunuz?

İstifa edip başka bir yere gitmemin bir çözüm olduğunu düşünmüyorum. Bağımlı ya da bağımsız olsam ne olacak, onmasam ne olacak. . Biz demokrat insanlarız. Çokseslilik budur işte. Partimi eleştiriyorum.

* Esenkent'te kardeşinize çıkar sağladığınız söyleniyor. . .

Ne çıkar sağlamışım ben kardeşime. . . Bunları ortaya koysunlar bakalım. Benim kardeşim iş yapıyor. Hem de Amerikalılar'la ortak iş yapıyor. Doğu Enerji Şirketi'nde Amerikalılar'la ortaklaşa santral yapıyorlar.

Esenkent'te yap, işlet, devret modeli, kefaletini devletin, Enerji Bakanlığı'nın verdiği bir santral bu. 20 yıl sonra devlete devredilecek. Kardeşim de bunun küçük bir ortağı. İşi kavramayınca insanlar böyle olur olmaz konuşuyorlar.

* Peki Esenkent'in kurtarılmış bölge ilan etmişsiniz. . .

Eskiden günahkarlara komütnist derlerdi, şimdi PKK'lı diyorlar. Ben PKK'nın görüşlerine katılmıyorum. Aramızdaki ilişki politik mücadeledir. Ben eski Dev-Yol'cuyum. Ama şimdi değil. Burayı kurtarılmış bölge ilan etmeme gelince. Burası Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlı bir bölgedir. Eski Dev-Yol'cuları, eski solcuları buraya aldım, doğrudur. Bütün solcuları da almak isterdim.

Ne kadar aydın, yazar, çizer, aykırı düşünen adam varsa hepsini Esenyurt'a davet ediyorum. Bundan da onur duyuyorum. Bundan daha güzel birşey olamaz. Ne yapacaktık yani, Suriye'ye mi gönderseydik. Irak'a mı gönderseydik.

Bunlar Türkiye'nin, bizim Dev-Yol'cularımız. Hiç kimseyi kovmadım buradan, illet olduğum mültecileri bile kovmadım. MHP'liler de var burada. MHP milletvekili Osman Celal de benim üyem. Dincilerden üyelerim var. Burasını bir mozaik olarak düşünün. Burada hiç bir dalaşma, kavga olmuyor, olamaz. Üstelik epey kaçak. göçeğimiz de var.

* Peki bize malvarlığınızı açıklar mısınız?

Malvarlığımı kaymakamlığa vermişim, Bakanlığa vermişim. Bunun üzerinden Mali Polis de, mahkemeler de geçmiş. Niye bir de size açıklayayım ki? İsteyen gider öğrenir.
HABER

Gürbüz Çapan, Atatürk’e hakaretten mahkûm oldu
Sefer Hacıoğlu, Cevdet Altundaş
Zaman 26.12.2003

Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan, Kars’ta yaptığı bir konuşmada Atatürk aleyhine sözler sarf ettiği gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum oldu.

Gürbüz Çapan, Kars’ta yerel bir kanalda yaptığı konuşmada “Mustafa Kemal, Dolmabahçe Sarayı’nın bahçesinde kız kovalarken, sizin atalarınız burada cumhuriyet kurdu.” demişti. Bu sözler üzerine hakkında Atatürk’e hakaretten dava açılan Çapan, yanlış anlaşıldığını, Atatürk’ün saraya damat olmak istediğini anlatmak istediğini söylemişti. Dava dün sonuçlandı. Mahkeme, Çapan’ı basın yoluyla Atatürk’e hakaretten 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı. Ceza, İnfaz Kanunu hükümleri gereğince ertelendi. Çapan’ın, cezayı temyiz hakkı bulunuyor.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)