Yılmaz Tekgül
şehit pilot


Kara Pilot YüzbaşıGenelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Hava Grubu’na ait çift motorlu CASA CN235 tipi hafif nakliye uçağının pilotuydu. 17 Mayıs 2001 tarihinde Malatya yakınlarına düşen uçakta şehit oldu. Uçakta bulunan 34 asker de şehit düştü.
HABER

Uçak Kazası 34 Şehit!
Milliyet 17 Mayıs 2001

Özel görevden dönen askerlerin üstünde bulunan cephaneler felaketin boyutunu artırdı. Dönerek yere çakılan uçak paramparça oldu

Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Hava Grubu’na ait çift motorlu CASA CN235 tipi hafif nakliye uçağının Malatya yakınlarına düşmesi sonucu, 34 asker şehit oldu. Şehit pilot, son manevrayla Güzyurdu köyünü kurtardı. Diyarbakır 2. Hava Taktik Kuvvet Komutanlığı’ndaki askeri uçak görevli, tezkere alan ve izne giden askerleri Ankara’ya götürmek üzere öğle saatlerinde kalktı.

Kayısı bahçesine çakıldı

17 bin fitte, saatte 444 kilometre hızla giden uçakta saat 13.15’te kumanda arızası meydana geldi. Kontrol dışına çıkan uçak, Akçadağ ilçesine bağlı Gülyurdu ve Yağmurlu köyleri arasında Muhittin Erhan’a ait kayısı bahçesi ile pancar tarlalarının bulunduğu alana burgu gibi dönerek yere çakıldı. Uzun uçuş yapacağı için yakıt depoları dolu olan uçak yere çarpar çarpmaz infilak etti.

Bombalar üzerlerinde patladı

Büyük bir gürültüyle düşen uçaktaki askerlerin üzerlerinde bulunan mühimmatın da infilak etmesiyle ortalık cehenneme dönerken, metal ve ceset parçaları geniş bir alana yayıldı. Akçadağ Belediyesi ile Erhaç Üssü İtfaiyesi yangını söndürdü.

Karakutu bulundu

Askeri uçağın, kumanda sistemindeki arızadan düştüğü ağırlık kazanıyor. Uçağın kumanda sistemiyle elektrik sistemi arasındaki bir zıtlaşmadan, uyuşmazlıktan kaynaklanan kilitlenmenin, kontrol kaybına neden olduğu üzerinde duruluyor. Malatya Valisi Mustafa Yıldırım ise "Eskişehir ve Ankara’dan gelecek ekipler de incelemelerde bulunacak. Uçağın karakutusu bulundu. Uçakta havada patlama olmadığı için buzlanma ihtimali üzerinde duruluyor" dedi.

Terhis oldukları gün öldüler

Kara Pilot Yüzbaşı Yılmaz Tekgül ve Kara Pilot Üsteğmen Mahir Turan’ın yönetimindeki uçakta, Kara Pilot üsteğmenler Murat Erdeveci ve Levent Şahin’in yolcu olarak bulundukları bildirildi. Şehit olan 34 kişi arasında Binbaşı Lütfü Ceylan’ın yanı sıra, dün tezkerelerini alarak terhis olan yedi erin de bulunduğu öğrenildi. Terhis olan erler Ankara’ya ailelerinin yanına gidiyorlardı.
HABER

Şehitler uğurlandı
NTV 18 Mayıs 2001

Malatya yakınlarında önceki gün düşen Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Casa tipi bir askeri ulaştırma uçağında şehit olan askerler son yolculuklarına uğurlandı.

Cenaze Törenleri

Şehit personelin toprağa verildikleri il ve ilçeler şöyle:
* ANKARA: Hava Binbaşı Lütfü Ceylan Kara, Pilot Yüzbaşı Murat Erdeveci, Kara Pilot Yüzbaşı Yılmaz Tekgül, Kara Pilot Üsteğmen Levent Şahin, İstihkam Kıdemli Başçavuş Ümit Başaran, Muhabere Kıdemli Üstçavuş Zeki Çınar, Personel Kıdemli Üstçavuş Sudi Doruk, Hava Uçak Bakım Üstçavuş Zahit Çelik, Hava Er Nedim Akyol
* POLATLI/ANKARA: Piyade Kıdemli Üstçavuş Turan Kalın
* İSTANBUL: Kara Pilot Üsteğmen Mahir Turan, Ulaştırma Er Mutlu Kaymakçı
* İZMİR: Piyade Yüzbaşı Hakan Bizrelli, Piyade Çavuş Bülent Haluk Demir, Muhabere Çavuş İsa Türkmen, Piyade Er Aydın Uçar
* BİGADİÇ/BALIKESİR: Piyade Başçavuş Halil Helvacıoğlu
* NİĞDE: İstihkam Başçavuş Nadir Türkmen, Piyade Uzman Çavuş Ersin Bartan
* ADANA/OSMANİYE: Muhabere Başçavuş Mikail Altıntaş
* MİLAS/MUĞLA: Sağlık Başçavuş Hasan Ersoy
* TOKAT: Hava Kıdemli Üstçavuş Mehmet Özden
* ELAZIĞ: Hava Kıdemli Üstçavuş Ebubekir Çakıcı
* KAYSERİ: Piyade Üstçavuş Mahmut Öner
* AFYON: Hava Uçak Bakım Üstçavuş Saadetin Boy
* BALIKESİR: Jandarma Hava Kıdemli Çavuş Tuncay Urhan, Jandarma Hava Astsubay Çavuş Ferhat Öztürk
* MERZİFON/AMASYA: Piyade Er Halit Güney
* DEVREK/KASTAMONU: Hava Er Mehmet Ali Karabudak
* KONYA: Hava Er Şefik Ayaydın
* ÇARDAK/DENİZLİ: Hava Er Atakan Caran.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)