Mehmet Nuri Yılmaz
Diyanet İşleri Eski Başkanı1943 yılında Erzurum'da doğdu. Küçük yaşta Kur'an-ı Kerim'i ezberledi. Erzurum Müftüsü Sakıp Danışman'dan dini ilimler tahsil etti ve icazetname aldı.

İlk, orta ve lise tahsilini Erzurum'da bitirdi. Ardından da Yüksek öğrenimini Erzurum İlahiyat Fakültesi'nde tamamladı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Tefsir sahasında master yaptı.

1966 yılında Erzurum'da Kur'an Kursu öğreticisi olarak göreve başladı. Bundan sonra sırasıyla; vaizlik, Kültür Bakanlığı Müşavirliği, aynı Bakanlıkta müfettişlik, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde Vakıf Kayıt Mütehassıslığı ve mütercimlik, Din İşleri Yüksek Kurulu Raportörlüğü, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanlığı ve Çankaya Müftülüğü görevlerinde bulundu.

1990 yılında Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliğine seçildi. 10 Aralık 1991 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı'na atandı.

3 Ocak 1992-19 Mart 2003 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığı yaptı.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından "Devlet Nişanı" ile taltif edildi. Azerbaycan Bakü Uluslararası Ekoenerji Üniversitesi İslam Araştırmaları Fakültesi tarafından "İlahiyat Bilimleri Doktoru Diploması", Kırgızistan OSCH Üniversitesi tarafından "Fahri Profesörlük Payesi" verildi.

Ayrıca Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine değerli katkılarından dolayı "Altın Şeref Madalyası" ile taltif edildi.

Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir.

ESERLERİ:

Mehmet Nuri Yılmaz'ın yazdığı bir "Kur'an-ı Kerim Meali" bulunmaktadır.

Ayrıca; "İçtihat Nedir, Müçtehid Kimdir?" adlı basılı eseri var.

Yayına hazırlanmış "İbn-i Batuta Seyahatnamesi", "Ahilik ve Fütüvvet" bölümünün tercümesi ile "Kur'an'da Nesih", "Sünni ve Şii İhtilafının İçyüzü" ve "Kur'an'da Talak" adlı eserleri vardır.

Bilimsel toplantılarda muhtelif konularda sunduğu tebliğleri ile gazete ve dergilerde yayınlanan çok sayıda röportaj, konuşma ve ilmi makalesi 5 cilt halinde kitap olarak yayınlandı.
HABER

Diyanet'e Yeni Misyon: Sosyal Direncin Örgütlenmesi
18 MAYIS 2001

DİYANET’E İÇ VE DIŞ TEHDİTLERLE MÜCADELE GÖREVİ VERİLDİ !! DİYANET ARTIK, "İÇ VE DIŞ TEHDİTLERİ ETKİSİZ KILMAK VE HALKIN MORALİNİN SAĞLAM TUTULMASINI SAĞLAMAK AMACIYLA" PLAN VE PROGRAMLAR HAZIRLAYIP UYGULAYACAK..

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda kabul edilen yasa tasarısına göre Diyanet artık, "iç ve dış tehditleri etkisiz kılmak ve halkın moralinin sağlam tutulmasını sağlamak amacıyla" plan ve programlar hazırlayıp uygulayacak. Bu konularda ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapacak. Komisyondan geçen tasarı, Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldükten sonra yasalaşacak. Tasarının görüşülmesi sırasında hükümetten bir temsilci bulunmaması vekillerin tepkisini çekti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)