Yorgo Papandreu
Yunanistan Eski Başbakanı1952 yılında ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı St. Paul kentinde doğdu. Annesi bir Amerikalı'ydı. Eğitiminin büyük bölümünü yurt dışında tamamladı. 1981 yılında babasının isteği ile politikaya girdi ve milletvekili seçildi. Uzun yıllar çeşitli bakanlık görevlerinde bulundu.

1999 Şubat'ında Pangalos'un istifası üzerine Dışişleri bakanı oldu. Bilahahare Yunanistan Başbakanı oldu.
YORUM

Yorgo Papandreu'dan Türkiye'ye olumlu bakış

Yorgo dedesi ve babasının tam tersi bir politika izleyerek herkesi şaşırttı. Türk-Yunan ilişkilerine bugüne kadar hiçbir politikacının cesaret edemediği kadar yüreklice yaklaştı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne aday olarak kabul edilmesi için tavır koydu.
HABER

Papandreu istifa etti
8 Kasım 2011

Yunanistan’da, kabinede yer alan tüm bakanlar, Başbakan Yorgo Papandreu’nun isteği üzerine istifa etti. Yunanistan’ın yeni başbakanı Lukas Papadimos olacak

Yunan devlet televizyonu NET, Papandreu'nun çağrısı üzerine bugün gerçekleştirilen olağanüstü Bakanlar Kurulunda hükümette yer alan tüm bakanların, istifalarını başbakana sunduğunu duyurdu.

NET televizyonu, hükümetin istifa etmesi ve ülkeyi erken seçime götürecek geçici bir hükümet kurulması konusunda varılan anlaşmanın ardından ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) ile başlatılan görüşmelerin sürdüğünü belirttiği haberinde, taraflar arasında bu konuda uzlaşma sağlandığından Papandreu da istifasını Cumhurbaşkanı'na sundu.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)