İbrahim Çallı ( 1882)
ressam1882 yılında Denizli'nin Çal kasabasında doğdu. 1906 yılında Şeker Ahmet Paşa'nın desteğiyle Sanayi-i Nefise'ye girdi. 1910 yılında buradan mezun oldu. Hikmet Onat ve Ruhi Arel'in de aralarında olduğu bir grupla Paris'e resim öğrenimine gönderildi. Paris'te L'Ecole des Beaux Arts'da Fernard Cormon atölyesinde eğitim gördü.

Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasıyla yurda döndü. Sanayi-i Nefise'ye hoca olarak girdikten sonra Hikmet Onat, Nazmi Ziya, Feyhaman Duran, Avni Lifij, Namık İsmail de okulda hocalık yapmaya başladı. İyi bir ressam olmanın yanında aynı zamanda iyi bir öğretmendir.

Yetiştirdiği öğrenciler arasında Şeref Akdik, Refik Ekipman, Saim Özeren, Elif Naci, Mahmut Cuda, Muhittin Sebati, Ali Avni Çelebi, Zeki Kocamemi ve Bedri Rahmi Eyüpoğlu gösterilebilir. 22 Mayıs 1960 tarihinde mide kanamasından vefat etti.
Sanatının Özellikleri:

İbrahim Çallı, Cormon atölyesinde dört yıl klasik eğitim almasına rağmen, serbest bir teknikle resim çalışmalarına devam etmiştir. Sanatçının eserleri arasında portreler, nüler, peyzajlar ve natürmortlar daha ağırlıktadır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)