Nezihe Araz ( 1922)
yazar1922 yılında Konya'da doğdu. Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Resimli Hayat dergisinde gazeteciliğe başladı (1950). Babıâli'nin çeşitli gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Röportajları ve araştırmaları yayınlandı.

DTCF'de Behice Boran'ın asistanıyken sol eylemlere katıldı. Bilahare solculuktan Rifailiğe geçti. Kenan Rıfai ve 20. Asırda Müslümanlık kitabını yazanlardandır.

Meydan-Larousse, Larousse-Gençlik ve Kaynak Kitaplar Yayınevi'nin hazırladığı Türkiye Ansiklopedisi'yle diğer yayınların yapımcı veya yayıncılığını yaptı.

Ayrıca 1984'ten sonra televizyonda "Hanımlar Sizin İçin" adlı, kadınlara yönelik kuşak programları çeşitli aralıklarla yayınlandı. "O Kadın", "Ekmek Kavgası", "İhtiras Fırtınası", "Afife Jale" ve "Hanım" adlı senaryoları film oldu.

Araz'ın Devlet Tiyatroları edebi kurullarınca repertuara alınan ve çeşitli tarihlerde oynanan oyunları şunlardır: "Bozkır Güzellemesi", "Öyle Bir Nevcivan", "Alacakaranlık", "İmparatorun İki Oğlu", "Afife Jale", "Cahide", "Ballar Balını Buldum."

Son yıllarında sosyal demokrat çizgide eserler verdi.

26 Temmuz 2009 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Yeniköy Mezarlığı'na defnedildi.

ESERLERİ:

Yunus Emre'nin ve Mevlana'nın hayatını "Dertli Dolap" ve "Aşk Peygamberi" adlı kitaplarda anlattı. Peygamber Efendimiz'in ve Fatih Sultan Mehmet'in hayatını anlatan biyografileri yayınlandı.

Şiirlerini "Benim Dünyam" adlı bir kitapta topladı. Nezihe Araz'ın "Anadolu Evliyaları" adlı kitabı ilgi ile karşılandı.

Anadolu halk törelerini, özellikle kadın giyim ve süs eşyasının özelliklerini derledi. Anadolu kadınları baş süslemelerinden bir koleksiyon oluşturdu. Orta Anadolu yörükleri arasında yaptığı araştırmaları "Kırk Pencereli Konak" adıyla yayınladı.

Nezihe Araz, Kent Oyuncuları tarafından sergilenen "Hayattan Yapraklar" adlı televizyon dizisini ve yine Kent Oyuncuları'nın sergilediği, "Akıllı Tavşan ve Güçlü Aslan", "Sihirli Fındıklar" adlı müzikli çocuk oyunlarını yazdı.
AİLE

Nezihe Araz; Ankara eski milletvekili Rıfat Araz ile Adeviye Araz'ın kızı. Nurettin, Hayrettin, Kemal Araz'ın ve Samiye Alplaçin, Vecihe Büyükaksoy'un kardeşidir.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)