Mehmet Ali Bayar ( 1962)
DTP Eski Genel Başkanı


siyaset adamı


diplomat1962 yılında doğdu. Demirel ailesinin çocukluğunu bildiği bir isim. Babası Nuri Bayar, 12 Eylül 1980 öncesi dönemde Süleyman Demirel'in en yakın yol arkadaşlarından biriydi.

12 Eylül öncesi son Demirel hükümetinin Sanayi Bakanı olan Nuri Bayar'ın iki çocuğundan biri.

Amerika'da New York Üniversitesi'nde ekonomi konusunda lisans eğitimi aldı, master yaptı.

Azerbaycan'ın bağımsızlık sancısı çektiği yıllarda Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği'nde ikinci adam olarak görev yaptı.

Türkiye'nin New York'taki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliğinde çalıştı.
AİLE

Mehmet Ali Bayar, Özelleştirme İdaresi Eski Başkanı Uğur Bayar'ın ağabeyi.
HAKKINDA YAZILANLAR

DTP'de Bayar dönemi
Hürriyet 19 Mayıs 2002

Mehmet Ali Bayar, Demokrat Türkiye Partisi'nin 2. Olağan Büyük Kongresi'nde geçerli olan 594 oyun tamamını alarak Genel Başkan seçildi.

Genel Başkan İsmet Sezgin ile genel başkan adayı olacağı bildirilen Mehmet Ali Bayar salona gelmeden, kongre Genel Başkan Yardımcısı Turgut Toker'in konuşmasıyla saat 10.30'da açıldı. Konuşmanın ardından delegelerin oy birliğiyle Divan Başkanlığı'na Erdoğan Adalı getirildi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gündem gereği çalışmalara geçildi.

Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu, kongre için kırmızı beyaz balonlar ve şeritlerle süslenirken, salonun yan duvarlarında da ''Makul çoğunluk biziz, makul çoğunluk sizsiniz'' ve ''Büyük Başkan İsmet Sezgin, siyasete örneksin'' yazılı dev pankartlar yer aldı.
Başkanlık Divanı'nın çalışmalarını yürüteceği platformun hemen arkasındaki dev ekrandan sinevizyon gösterisi yapılırken, ekranın iki yanında Atatürk'ün resmi ve Türk Bayrağı ile ''Yeni bir Türkiye için makul çoğunluk'' yazıları asıldı.

Salonda, Genel Başkan İsmet Sezgin'ın yanı sıra tek genel bakan adayı Mehmet Ali Bayar'ın eşiyle birlikte çekilen ''Yeni lider yeni siyaset yeni Türkiye'' yazılı afişler yer aldı.

Delegeler, Spor Salonu'nun ortasındaki sandalyelere otururken, tribünlerdeki partililer de ellerinde kırmızı ve beyaz renklerdeki bayraklar ile ''Alternatif var, M. Ali Bayar'' yazılı dövizler açtı.

Parti'nin İstanbul Gençlik Kolları'na üye grubun salona girişinde kısa süreli bir arbede yaşanırken, salondakileri coşturmak için son günlerin popüler şarkıları çalındı.

Bu arada, Aydın Kuva-i Milliye Mücahit ve Gaziler Derneği ekiplerinin folklor gösterileri ilgiyle izlendi. Ege yöresi oyunlarını sergileyen ekibe, salona ancak aksesuar olarak kullandıkları silahları emniyet yetkililerine teslim ederek girebilecekleri belirtildi. Bunun üzerine folklor ekibi ''Efe silahını bırakmaz'' diyerek, silahlarını bırakmayı reddetti.

KONGRENİN MAKUL SESİ DAVULLAR

Kongre'ye protokolden ilk olarak Kurucu Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk saat 11:00'de gelirken, Genel Başkan Sezgin ile genel başkan adayı olduğu bildirilen Mehmet Ali Bayar ve eşi saat 11:45'te aynı araç ile "makul çoğunluğun makul ses" sloganları eşliğinde, alkışlar ve davullarla salona girdiler.
Sezgin ve Bayar, Kongre Salonu'na delegelerin alındığı kapıdan girmeyince, Başkanlık Divanı'nın bulunduğu yöndeki kapıya yönelen delegeler, partililer ve basın mensupları izdihama neden oldu.
Sezgin ve Bayar, partililer ve kameralar eşliğinde "Başbakan Bayar", "Mehmet Ali Bayar", "memleket seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde salonda tur attılar, partilileri selamladılar.

Sezgin ve Bayar, daha sonra konuşmalar için oluşturulan platformun üzerine çıkarak, delegeler ve partilileri selamladı, Sezgin'in ısrarı üzerine Cindoruk da selamlamaya katıldı.

Salon'da, "Milletle el ele" yazılı tişörtler giyen partililer ve özel bir organizasyon şirketi görev alırken, sigara içilmesine de izin verilmedi. Bu arada "Davul yasak" haberlerinin aksine DTP kongresi çok sayıda davulun kullanıldığı ve zaman zaman futbol maçlarındaki tribünlerini andıran görüntülere sahne oldu.

YANKESİCİ İŞBAŞINDA

Bu arada, salonun bir köşesinde dağıtılan kumanya, partililerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Kumanya almaya çalışan partililer ile görevliler arasında zaman zaman tartışmalar çıkarken, bazıları da ezilme tehlikesi geçirdi.

Öte yandan, salonda yaşanan izdihamdan yararlanmak isteyen bir yankesici de fark edilmesi üzerine salondakiler tarafından yakalanarak dışarı çıkarıldı.

SİYASİLERDEN TELGRAF

DTP Kongresi'ne, MHP Genel Sekreteri Mustafa Nur Sefa ile DYP milletvekilleri Necati Yönder ve Sabahattin Karakelle de katıldı. TBMM Başkanvekili Yüksel Yalova, Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da birer telgraf gönderdi.

GİK'TE YENİ SİMALAR

Kayıtlı 853 delegeden 621'i oylamaya katıldı. Bayar geçerli olan 594 delegenin oyunu alarak, DTP'nin 3. genel başkanı oldu. Seçimde, 27 oy geçersiz sayıldı.
DTP'nin 42 kişilik Genel İdare Kurulu'na 31 yeni isim girdi. GİK üyeliklerine, Okan Akınç, Ferit Bora, Aydın Giz, Mehmet Korkmaz, Sema Küçüksöz, Özden Özbilun, Erkut Şenbaş, Adnan Türkoğlu, Sinan Ülgen, Abdürrezzak Yavuz ve Yılmaz Hastürk yeniden seçildi. GİK'in diğer üyeleri de şu isimlerden oluştu:
Selma Acuner, Hakan Aksu, Ekrem Aşkın, Osman Ataman, Ayşe Bener, Reha Çamuroğlu, Hasip Dinçer, Işık Gökkaya, Emre Gönen, Koray Gönensin, Mehmet Sami Hancıoğlu, Nihal İncioğlu, Işın Karahan, Bülent Kuşoğlu, Kutay Pars, Ömer Külahlı, Binhan Oğuz Birkan, Tuluğ Ok, SunayÖzbek Karamık, Arzu Özyol, Ali Arif Özzeybek, Hakan Sarı, Hüseyin Sezgin, Müjgan Suver, Hakan Şimşek, Ahmet Türk, Füsun Türkmen, Füsun Yaşar, Ayşem Yeğinboy, Tacettin Yinanç ve Mithat Yümlü.

Merkez Disiplin Kurulu üyelikleri de şu isimlerden getirildi:
Pulat Tacar, Mustafa Yücel Tören, Niyazi Ulusoy, Mustafa Küpeli, Tanju Moltay, Doğudan Bayülgen, Serap Oğuz, Erdoğan Bucak, Tevfik Türesin, Orhan Buzol, Yılmaz Korkmaz, Nihat Çakır, İbrahim Öngel, Latif Antep, Mehmet Metintürk.

Buna göre, DTP'nin yeni GİK listesinde eski üyelerden 11'i tekrar yer alırken, 13 de kadın üye seçildi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)