İlhan Selçuk ( 1925)
gazeteci, yazar1925 yılında Aydın’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi(1950). Avukatlık, matbaacılık, dergi ve gazetelerde yazı işleri müdürlüğü yaptı.

İlk yazıları 41 Buçuk isimli mizah dergisinde çıkmıştı (1952). 1963 yılında Cumhuriyet gazetesinde fıkra yazarlığına başladı. 2010 yılında ağır hastalık geçirene kadar köşe yazarlığına devam etti.

21 Haziran 2010 yılında İstanbul'da vefat etti.

ESERLERİ:

Uzak Komşu Rusya'dan Gezi Notları (1967)
Mustafa Kemal'in Saati (1969) - Belgesel yazılar
Yüzbaşı Selahattin'in Romanı (2 cilt, 1973/1975) - Roman
Güzel Amerikalı (1976) - Gezi notları
Sovyetler, İran, Amerika İzlenimleri (1976) - Gezi notları
Yeni Kırallar, Yeni Soytarılar (1976) - Belgesel yazılar
Atatürkçülüğün Alfabesi
Ağlamak ve Gülmek (1982) - Belgesel yazılar
Düşünüyorum Öyleyse Vurun (1984) - Belgesel yazılar
Görülmüştür (1986) - Belgesel yazılar
Ziverbey Köşkü (1987) - 12 Mart dönemi tutukluluğu anıları
Japon Gülü (1988) - Deneme
Enel Hakk'ın Hakkı -
İskele Sancak Sol - Sağ - Şeriat (1996)
ESER-AYRINTI

Ziverbey Köşkü
İlhan Selçuk
Çağdaş Yayınları

İlhan Selçuk, "Ziverbey Köşkü"nde geçirdiği işkenceli sorgulama günleri üzerine açıklamalar yapmayı hiç düşünmüyordu. Neden düşünmediğini, daha pek çok Ziverbey Köşkü olaylarını ve yazılı olarak verdiği ifadelere yerleştirdiği mesajlı akrostişlerini bu kitabında bulacaksınız. Erenköy işkence merkezinin "ilişki ağı" konusundaki bir soruya yanıtı şöyle İlhan Selçuk'un: "Erenköy Köşkü Sunay-Tağmaç-Türün cuntasının işkence merkeziydi. 12 Mart yapısı içinde özel bir yeri vardı. Çünkü 1. Ordu'nun bulunduğu İstanbul bölgesinde Faik Türün, kendi yetkilerini kullanarak özel operasyonlar yaptırabiliyordu. Basın da İstanbul'da olduğuna göre, burada yaşandı birçok şey. İnsanlar tutuklanmaya, gözaltına alınmaya, kovuşturulmaya başlandı, davalar birbirini izledi. Bu karmaşa içinde aydınlık olan şudur: 12 Mart döneminde Erenköy'de, Ziverbey'de Zihni Paşa Köşkü diye anılan (ya da Ziverbey Köşkü) yerde Faik Türün ve Memduh Ünlütürk buyruğunda bir işkence merkezi kurulmuştur. Bu işkence merkezinde de birçok aydın tezgahtan geçirilmiştir."HAKKINDA YAZILANLAR

Aydınlanma Bilgesi
İlhan Selçuk
Alpay Kabacalı
Çınar Yayınları / Araştırma – Eleştirme Dizisiwww.biyografi.net (Binlerce Biyografi)