Aleksandr Dugin
siyaset adamı, yazar


Aleksandr Gelyeviç DuginDoğum Tarihi 1962
Doğum Yeri Moskova
Milliyeti Rus
Uyruğu Rus
Medeni Durumu Evli 2 Çocuk
Eğitim Durumu Filoloji Fakültesi
Yabancı Dil İngilizce, Almanca, Fransızca
Önceki Görevleri

1991 Yılından beri "Aziz Melek" Ortodoks Almanağı ve Elementler dergilerinin Başyazarı ve Arktogey Ortodoks (Dini) Araştırmaları Derneği Başkanı
1996-1997 : Moskova’da yayın yapan FM 101 Radyosunda "Finus Mundi" programının yapımcısı ve sunucusu
1997-1999 : Özgür Rusya Radyosunda Jeopolitik Yorum programının yapımcısı ve sunucusu
1998 yılından beri Rusya Parlementosunun Alt Kanadı Duma Başkan Danışmanı ve özel Yeni Rusya Üniversitesi Rektörü.
1999 yılından beri Rusya Parlementosunun Alt Kanadı Duma nezdindeki Milli Güvenlik Konseyi Jeopolitik Ekspertiz Merkezi Başkanı
2001 yılından beri Tüm Rusya Avrasya Toplumsal Siyasi Hareketi lideri.

2002 yılından beri Avrasya coğrafyasında eski ve yeni tüm Rus Ortodoks mezhebi gelenekleriyle barışık Rus hegomonyasına dayalı bir emperyal devleti savunan "Neo-avrasya" hareketinin siyasi yapılanması konumundaki "Avrasya Partisi" Genel Başkanı.

Halen Bulunduğu Görev

Avrasya Partisi Genel Başkanı (Avrasya Partisi 7 Aralık 2003 tarihinde yapılan Duma Milletvekili seçimlerine "Büyük Rusya-Avrasya Birliği" seçim bloğu olarak katılmış, %0,28 oranında oy alabilmiştir.

ESERLERİ:

Mutlakiyet Yolları (1990), Konspiroloji (1993), Hiperborey Teorisi (1994), Muhafazakar Devrim (1994), Proletaryanın Tapınakları (1996), Avrasya’nın Dinsel Dramı (1996), Kilise Çanının Metafiziği (1996), Jeopolitiğin Esasları (1997), Mutlak Anavatan (1999), Yolumuz (1999).
HABER

Dugin 15 Temmuz darbesini haber vermiş
3 Ekim 2016

Darbeden bir gün önce Türkiye'ye gelen kritik isim Türk istihbaratçılara bunu söyledi: "Sizin orduda bir hareketlilik var."

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Hasan Cengiz, "Dugin, darbeden önce bizi ordunun içinde hareketlilik var diye uyarmıştı" dedi.
HABER

Putin’in başdanışmanı Dugin, Arvasi'nin mezarında
Furkan Haber 22 Ağustos 2016

Putin'in Dış Politika Baş Danışmanı Alexsander Dugin'in Ankara'ya gelerek Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri'nin kabrini ziyaret ettiği ortaya çıktı.

Dugin şimdilerde Rus rejimi lideri Putin’in Dış Politika Baş Danışmanı olarak görev yaparken geçtiğimiz günlerde Ankara’da görüldü. Doğu Perinçek grubuna yakın Avrasya Yerel Yönetimler Birliği başkanı Hasan Cengiz ile Ankara’da toplantı yapan Alexsander Dugin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile de görüştürüldü.

Ankara’da bir dizi görüşmelerde bulunan Dugin daha sonra Balgum’da meftun bulunan es-Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri’nin kabrine de ziyarette bulundu. Bu ziyaretini “Benim Ankara ziyaretlerim sırasında Büyük İslam alimi Abdulhakim Avrasi‘nin mezarını ziyaret etmem ve kendi inanışıma göre dua etmem de bu mesajı içermektedir” sözleriyle açıklayan Dugin verdiği mesaj ise Türkiye önderliğinde kurulmasını istediği Sünni bir hilafetin olduğunu söyledi.

Alexsander Dugin’in Avaztürk isimli siteye verdiği röportajın ilgili kısımları;

"Avrasya Bloğunun oluşmasında din olgusu birinci planda değildir. Halen ittifak içinde bulunduğumuz İran Şii dünyasının lideri konumundadır. Çin çok farklı din inanışları barındıran bir ülkedir. Biz İslam dünyasını dört farklı bölümde görüyoruz. Bunlar Şiilik, Sünnilik, Vahabilik ve sufi akımlardır. İslam dünyasındaki Vahabilik ve selefilik akımları tamamen Amerika’nın kontrol ettiği ve destekleyerek güçlendirdiği, yaydığı akımlardır. İran’ın liderliğini yaptığı Şiilik akımı ise bu Amerikan dayatması akımın karşısında denge unsuru oluşturan tek akımdır ve Şiilik akımı Rusya menfaatlerine en uygun ve Amerika’nın İslam dünyasını kontrol etme projesine karşı çıkan denge unsuru olması açısından en uygun akım olarak görülmekte ve desteklenmektedir. Ancak Şii ve Sünni akımlar arasında kesin bir çizgi vardır ve İran’ın Sünni İslam alanlarına etki etmesi bu ayrım sebebiyle mümkün değildir. Bu sebeple Amerika etkisi dışında bir Türkiye’nin sünni İslam aleminin liderliğini alması, halifeliğini yapması Rusya’nın desteklediği ve bu desteği her alanda göstermekten çekinmeyeceği bir durumdur. Sünni İslam’ın yaşandığı ülkelere Amerikan yanlısı Vahabilik ve selefilik akımının etki etmesindense Türkiye halifeliğindeki bağımsız bir Sünni İslam alemi Rusya’nın çıkarları ile örtüşmektedir. Bu sebeplerle Rusya Türkiye’nin islam halifeliği fikrini tam olarak desteklemektedir."www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)