İbrahim Rugova
Kosova'nın İlk Cumhurbaşkanı1944 yılında Kosova'da doğdu. Paris Sorbonne Üniversitesi'nde linguistik öğrenimi gördü. Kossova'ya dönüşünün ardından Arnavut Edebiyatı profesörü oldu. 1989 yılında Kosova Yazarlar Sendikası'na başkanlık yaptı.

Aynı yıl içinde Yugoslavya Cumhurbaşkanı Slobodan Miloşeviç, Kosova'nın özerkliğine son verdi. Bu Kosova Demokratik Ligi'nin (LDK) kurulmasına yol açtı. LDK Kosova'da komünist olmayan ilk siyasi partiydi.

Miloşeviç rejimine karşı şiddetsiz bir direniş politikası izledi. 1990'lar boyunca LDK'nin başında oldu. LDK Sırbistan ve federasyon seçimlerini boykot etti. Kosova'daki Arnavut nüfusu için hastaneleri, okulları ve vergi sistemini kapsayan alternatif bir yönetim oluşturulması için çalıştı. 1992'de ve 1998'de kendine özgü ve Belgrad'ın tanımadığı Kosova Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı seçildi.

Pasifist politikası Kosova'nın Dayton Barış Görüşmeleri'nin dışında bırakıldığı 1990'ların ortalarında eleştirilmeye başlandı.

Kosova Arnavut delegasyonunun bir üyesi olarak 1999 yılının şubat ayında Rambouillet Barış Görüşmeleri'ne katıldı.

2000 yılının Ekim ayında Rugova'nın partisi yerel seçimlerde oyların %58'ini aldı.

2001 yılının Kasım ayında yapılan genel seçimlerde %46 oy aldı. Partisi seçimleri kazandı.

Üç ay süren pazarlıklar sonucunda diğer Arnavut asıllıların partileri ile güç paylaşımı konusunda anlaşmaya varıldı. 2002 yılının Mart ayında Kosova cumhurbaşkanı ilan edildi. 2006 yılında öldü.
HAKKINDA YAZILANLAR

Kosova Başkanı İbrahim Rugova öldü
Hürriyet 21 Ocak 2006

Başkana yakın Kosovalı yetkililer, akciğer kanseri olan 62 yaşındaki Rugova'nın bugün öldüğünü belirttiler.

Kosova'nın başkenti Priştine'deki bir Batılı yetkili de Rugova'nın öldüğünü doğruladı. Kosovalı Arnavutların Sırbistan'dan bağımsızlık mücadelesinin temsilcisi olan Rugova'ya geçen eylülde akciğer kanseri teşhisi konulmuştu.Kosova seçimler

1990 yılında Kosova Demokratik Ligi (LDK)'ni kuran İbrahim Rugova bugün hala ülkenin cumhurbaşkanıdır. Rugova aslen edebiyatçıdır ve uzun yıllar batı yanlısı bir siyaset izlemektedir. Siyasi hayatı boyunca askeri hareketlenmelere ve dolayısıyla Kosova Kurtuluş Ordusu'na (KKO) karşı olmuştur.

2000 yıl yerel seçimlerinde 25 parti arasından %58'lik oy oranıyla birinci olan Rugova'yı %27'lik oy oranıyla eski KKO başkanı Haşim Taçi'nin liderliğini yaptığı PDK takip etmiştir.

2001 yıl 17 Kasım parlamento seçimlerinde yine %45.6'lı oy oranı ve 47 milletvekili ile Rugova birinci olmuştur. Haşim Taçi'nin PDK'sı %25.7'lik oy oranıyla 26 sandalye alabilmiştir. Boşnakların VATAN İttifakı dört, Türkler üç, Sırpların Dönüş İttifakı ise %11'lik oy oranıyla 22 milletvekili kazanmıştır. Sonuçta Rugova cumhurbaşkanı olurken PDK'dan Bayram Recebi başbakan olmuştur.
Kosova’da seçim zaferi Rugova’nın

Başbakan İbrahim Rugova’nın liderliğindeki Kosova Demokratik Birliği (LDK) oyların yüzde 47’sini alarak zaferini ilan etti.

24 Ekim 2004 Seçimlere katılan tek Türk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi’nin, 120 sandalyelik Kosova parlamentosunda toplam 3 milletvekiliyle yer alması bekleniyor.

İnsan Hak ve Özgürlükleri Konseyi’nin açıkladığı sonuçlara göre, Kosova Başkanı İbrahim Rugova’nın liderliğindeki Kosova Demokratik Birliği, oyların yüzde 47’sini, Haşim Taçi’nin lideri olduğu Kosova Demokrasi Partisi yüzde 27’sini, Kosova Refah İttifakı yüzde 8’ini, seçimlere büyük umutla giren yurttaş girişimi Ora (Saat) yüzde 6’sını aldı.

Seçimlere katılan tek Türk partisi olan Kosova Demokratik Türk Partisi, aldığı oylarla seçime katılan 33 siyasi oluşum arasında 6’ıncı olmayı başardı. Parti, oyların en büyük bölümünü, Prizren belediyesinde kazandı.

Geçen yıla oranla seçime katılımın daha düşük olmasına karşın oy potansiyelinde yüzde 10’luk artış görülen KDTP’nin, 120 sandalyelik Kosova parlamentosunda toplam 3 milletvekiliyle yer alması bekleniyor.

Kosova Başkanı Rugova, seçimlerle ilgili değerlendirmesinde, Kosovalıların kendi kendilerini yönetebileceklerini ve yüksek siyasi kültürlerini ortaya koyduklarını belirterek, Kosova’nın bağımsızlığını doğrudan tanıma zamanın geldiğini söyledi.

Rugova, Kosova’nın nihai statüsüyle ilgili seçenek olarak uluslararası toplantı yapılmasını önerdi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)