Mustafa Kemal Yayçılı ( 1955)- (14.5.2004)
IMTP (Irak Milli Türkmen Partisi) Onursal Başkanı


Kerkük Meclisi Üyesi


ITC (Irak Türkmen Cepheci) Siyasal Sorumlusu1955 yılında Kerkük'ün Yayçı Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve fen lisesi tahsilini Kerkük'te tamamladı. 1975'te yüksek tahsil için Türkiye’ye gitti. Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdi. Daha sonra İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi'nde lisansüstü eğitim aldı.

Libya, Suudi Arabistan ve son olarak da Türkiye'de iş hayatına atıldı.

1987-1991 arası Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nde çeşitli görevlerde bulundu.

1991-1996 arası Irak Milli Türkmen Partisi'nde çeşitli görevler alarak partinin ilk Şaklava Bürosu ve Doğuş gazetesinin faaliyete geçmesine katkıları oldu.

1995'te ilk defa kurulan ITC Yönetim Kurulu üyeliğine getirildi. Ama kısa bir süre sonra istifa etti.

18-20 Ağustos 1996'da Irak Milli Türkmen Partisi’nin Erbil'de yaptığı ikinci genel kurulunda, partinin genel başkanı oldu. 1997 Ekimi'nde düzenlenen ilk Türkmen Kurultayı'nda vekaleten başkanlığını yürüttü, ITC Yönetim Kurulu üyesi oldu.

1995'te Türkiye'de kurulan Türkmeneli Aydınlar Derneği'nin kurucu üyesi ve ilk dönem başkanlığını yaptı.

Aralık 2002'de Londra'da düzenlenen Irak muhalefet toplantısında, Türkmen delegeleri arasında yer aldı.

Ocak 2002 tarihinde Kuzey Irak'ta yapılan IMTP Üçüncü Genel Kurulu’nda partinin Onursal Başkanlığına getirildi.

Evli ve iki çocuk babasıydı. Arapça ve İngilizce biliyordu.

14 Mayıs 2004 tarihinde vefat etti.
HAKKINDA YAZILANLAR

Türkmen Lideri Yayçılı, şüpheli kazada öldü
Salih Boztaş
Zaman 15.05.2004

Irak Türkmen Cephesi Kerkük Sorumlusu ve Kerkük İl Meclis Üyesi Mustafa Kemal Yayçılı, ‘trafik kazası’ sonucu hayatını kaybetti. Yayçılı'nın, ABD askerlerinin ateşi sonucu öldürüldüğü yolundaki haberler heyecana yol açtı.

Edinilen bilgiye göre Kerkük Valiliği tarafından Yayçılı’ya tahsis edilen araç, Kerkük-Tuzhurmatu yolunda aşırı hız nedeniyle Amerikan ordusuna ait Hummer jeep’e çarptı. Çarpma öncesi Amerikan askerlerinin aracı taramış olabileceği de iddia ediliyor. Olayda Yayçılı ile koruması Fazıl Namık hayatını kaybetti. Ağır yaralanan Irak Milli Türkmen Partisi (IMTP) Yönetim Kurulu Üyesi Necmettin Kasap ise Kerkük Hastanesi’ne kaldırıldı. Yayçılı, seçimlerde Kürtlere karşı Araplarla Türkmenler arasında ittifak için önemli çalışmalarda bulunuyordu.

Naaşlar Kerkük’e götürülürken, ölen Yayçılı’nın üzerinde mermi izi bulunmadığı öğrenildi. Dışişleri Bakanı Gül, Yayçılı’nın eşi Neval Yayçılı’yı telefonla arayarak başsağlığı diledi. Gül, Neval Yayçılı’ya, eşinin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Bu arada Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) ilk açıklamasında ise “IMTP Genel Başkanı ve Kerkük Meclisi üyesi Mustafa Kemal Yayçılı, Kerkük-Tuzhurmatu karayolu üzerinde ABD askerleri tarafından açılan yaylım ateşi sonucu şehit edilmiştir. Kendisiyle birlikte koruması Fazıl Namık da şehit edilmiş, IMTP Yürütme Kurulu Üyesi Necmettin Kasap ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır” denildi.

Türkmen davasının en ileri gelen isimleri arasında yer alan 1955 Kerkük doğumlu Mustafa Kemal Yayçılı, Türkiye’nin Irak Türkmenleri ile ilgilenmesi için büyük çaba sarf etmişti. Irak’a yönelik Amerikan operasyonu sonrası Kerkük’e giren ilk Türkmen lider olan Yayçılı, bu şehirdeki Türkmen nüfusu ITC çatısı altında toplamaya çabaladı. Türkmen adayı olarak Kerkük valiliği seçimlerine giren; ancak il meclisine seçilen Yayçılı, meclisteki Arap üyelerle Türkmenler arasındaki ilişkileri derinleştirmişti. Yayçılı, yapılacak genel seçimlerde Arap-Türkmen ittifakı için çaba sarf ediyordu. Evli ve iki çocuk babası olan Yayçılı, Arapça ve İngilizce biliyordu. Yayçılı, 29 yıl önce üniversite eğitimi için Türkiye’ye gelmişti. Yayçılı, Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirmiş, ardından İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi’nde master yapmıştı. 1997 Ekimi'ndeki ilk Türkmen Kurultayı'nda vekaleten başkanlığı yürüten Yayçılı, Aralık 2002'de Londra'da düzenlenen Iraklı muhaliflerin toplantısında, Türkmen delegeleri arasında yer aldı. Yayçılı, Ocak 2002'de kuzey Irak'ta yapılan ITC'nin üçüncü genel kurulunda partinin onursal başkanlığına getirilmişti.
HABER

Türkmen Cephesi lideri Kemal Yayçılı öldürüldü

Irak Türkmen Cephesi Kerkük sorumlusu Mustafa Kemal Yayçılı, Kerkük'te konvoyuna açılan ateş sonucu hayatını yitirdi. Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilciliği'nden edinilen bilgiye göre, Yayçılı'nın içinde bulunduğu arabaya, dün saat 11.00 sularında Kerkük'ün Tuzhurmatu mevkiinde ateş açıldı. Saldırı sonucu Yayçılı'nın yanı sıra aynı araçta bulunan şöför Fazıl Namık da hayatını kaybetti. Arabada bulunan Necmettin Kasap isimli şahsın da ağır yaralandığı öğrenildi. Konvoya Amerikalı askerler tarafından ateş açıldığı belirtildi.

Yayçılı, 1955 yılında Kerkük'ün Yayçı Köyü'nde doğdu. 1975'te üniversite eğitimi için Türkiye'ye gelen Yayçılı, Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'ni bitirdikten sonra İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Fakültesi'nde lisansüstü eğitim aldı. Yayçılı, 18-20 Ağustos 1996'da Irak Milli Türkmen Cephesi'nin Erbil'de yaptığı ikinci genel kurulunda, partinin genel başkanı oldu. Yayçılı, Ocak 2002'de kuzey Irak'ta yapılan ITC'nin üçüncü genel kurulunda ise partinin onursal başkanlığına getirilmişti. Yayçılı, evli ve iki çocuk babasıydı.

Öte yandan Kerküklü kaynaklar ise Yayçılı'yı taşıyan aracın Kerkük'e doğru gittiği sırada meydana gelen kazada öldüğünü ileri sürdü. ABD Dışişleri Bakanlığı da Yayçılı'nın trafik kazasında öldüğünü, ABD askerlerinin ateş etmediğini iddia etti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)