İhsan Doğramacı ( 3.4.1915)
akademisyen, kanaat önderi


YÖK Eski Başkanı


Hacettepe ve Bilkent Kurucusu3 Nisan 1915'de Irak Türkmeneli bölgesinin Erbil kentinde doğdu. İlk öğrenimini Türkçe eğitim veren Erbil İptidaiyesi'nde, orta öğrenimini Beyrut Ameri-kan Üniversitesi'ne bağlı International College'de (1932) tamamladı. Daha sonra 1938 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

Prof. Dr. İhsan Doğramacı Erbil'in varlıklı bir ailesinden gelir. Erbil Belediye Başkanı Doğramacızade Ali Paşa'nın en büyük çocuğudur. 1938'de Tıp eğitimini İstanbul'da bitirince, önce Ankara Numune Hastanesi'nde Prof. Eckstein'ın yanında ihtisas çalışmalarını tamamladı. Bağdat'a giderek, orada Amerikan Kız Koleji öğrencisi ve Hikmet Süleyman Bey'in kızı Ayser Hanım ile tanıştı ve 1942 baharında evlendi. Ondan sonra ABD'de Harvard ve Washington (St.Louis) Üniversitelerine bağlı hastanelerde pediatri dalında asistan ve araştırma görevlisi (fellow) olarak çalışmalarını sürdürdü. 1947 yılında yurda döndü. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, çocuk sağlığı ve hastalıkları dalında öğretim görevlisi olarak atandı. 1949'da doçent ve 1954'te de profesör oldu. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Son dönem görevleri Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı, Ankara (1985), Uluslararası Çocuk Sağlığı Merkezi Başkanı, Ankara (1980), UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkanı, Ankara (1958), Uluslararası Pediatri Kurumu Onursal Başkanı.

Yeğenleri Ferit Çelebi, Irak'ta Türkmen Bağımsızlar Hareketi ve Sinan Çelebi ITC Başkanlığı yapmıştır.

İhsan Doğramacı, 25 Şubat 2010 tarihinde Ankara'da vefat etti.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)