Müzehher Va-Nu
gazeteci, yazar, çevirmen


Vala Nurettin’in Eşi1912 yılında doğdu. 1942 yılında Vala Nureddin'le evlendi. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı kurucuları arasında yer aldı. 14 Nisan 2011 tarihinde vefat etti. Cenaze namazı Nimet Abla Camisi'nde kılındı. Edirnekapı Mezarlığı'na defnedildi.

ESERLERİ:

'Bir Dönemin Tanıklığı' ve 'Dünya Hikâyeleri' adlı iki kitaba imza attı.

'Nihal Karamağaralı' takma adıyla polisiye romanlar yazdı.
ESER-AYRINTI

Bir Dönemin Tanıklığı
Müzehher Va-Nu
Sosyal Yayınlar

Yaşamımı sürdürüp dururken dönüp arkama bakmaktan holanmam, yılların ağırlığı ile soluğum kesilir; zaten karamsar günlerimdeyim yaşım gereği, büsbütün karanlıkta kalırım diye korkarım. Yarı yolda pes etmekten de hiç hoşlanmam. İstesem de istemesem de zaten yokuşun doruğunu çoktan bulmuşum ve çoktan iniş başlamış, son birkaç adım kalmışken zoraki mola verip serilmek işime gelmez, son adımları insan kendi atabilmeli, yani maratona çıkmışken ipi göğüslemeliyim ayakta! Oysa geçmişe dönmek gücümü keser. Günü gününe yaşamak varken hem de neye? Hiçbir katkıda bulunmadan günleri saymak da beni ilgilendirmiyor. Ben bu havayı yitirmekten korkarak yaşayıp dururken sevgili dostum Enver Aytekin kitabın ikinci baskısını yapmak istediğini söyledi. Hem sevindim, hem de omuzlarıma bir ağırlık çöktü: Eyvah ki kitabı baştan sona okumam gerekecek! Basımcı "editör" elbette bunu benden isteyecek. Çaresiz kitabı baştan sona okumam gerekti. Döndüm eski günlerin anılarına. Yakınlarım ve dostlarım, sevdiklerim ve sevmediklerim, hepsi boylu boyunca karşımda. Eski günler tüm renkleriyle tatları ve tatsızlıklarıyla, acı ve sevinçleriyle ve ne yazık ki Ömer Hayyam'ın dediği gibi: "Bir gün güldüğüne karşılık bir yıl ağlamamış olan var mıdır".
VEFAT-HABER

Nâzım’ın arkadaşı da bu dünyadan geçti
Milliyet 14 Nisan 2011

Nâzım Hikmet’in yakın arkadaşı Vâlâ Nurettin’in eşi, yazar, çevirmen Müzehher Va-Nu 99 yaşında hayata veda etti

Şair Nâzım Hikmet’in çocukluk arkadaşı yazar Vala Nurettin (Va-Nu)’nun gazeteci yazar eşi Müzehher Va-nu 99 yaşında hayatını kaybetti. Vanu’yu kızı ve torunları son yolculuğuna uğurladı. Esentepe’deki Hacı Nimet Özden Camii’nde dün düzenlenen cenaze törenine Va-Nu’nun 81 yaşındaki kızı Nihal Önol ve torunlarının yanı sıra oyuncu Tarık Akan ve yazar Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban ile sevenleri ve yakınları katıldı.

Bir ay evlerinde kaldı

Va-nu’nun cenazesi öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardınan eşinin kabrinin bulunduğu Edirnekapı Mezarlığı’nda toprağa verildi.
“Bu Dünyadan Nâzım Geçti” adlı biyografi kitabının yazarı olan Vala Nurettin Va-Nu’nun eşi olan Müzehher Va-nu, gazetecilik ve çevirmenlik yapmıştı. Nâzım Hikmet, hapisten çıktıktan sonra bir ay boyunca çiftin Salacak’taki evinde kalmıştı. Nâzım Hikmet’in Kurtuluş Savaşı yıllarında Anadolu’ya geçmesi, daha sonra Sovyetler Birliği’ne gitmesi sırasında yanında Vala Nurettin vardı.

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın da kurucuları arasında yer alan ve uzun süre yönetim kurulu üyeliği yapan Müzehher Va-Nu, Falih Rıfkı Atay, Ali Naci Karacan, Mehmet Ali Aybar, Nazım Hikmet, Sabahattin Ali ve daha pek çok isme dair anılarını kaleme aldığı “Bir Dönemin Tanıklığı” ve “Dünya Hikâyeleri” adlı iki kitaba imza attı. Ayrıca, Nihal Karamağaralı takma adıyla polisiye romanlar yayımladı.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)