Rauf Parfı ( 1943)
şair, yazar


Özbek Edebiyatı1943 yılı Eylül ayında Özbekistan'ın Taşkent vilayetinde doğdu. Taşkent Devlet Üniversitesi'ni bitirdi. Çeşitli yayınevlerinde çalıştı. İlk şiirleri 1950'li yılların sonlarında yayınlanmaya başladı. 1960'lı yıllarda tanındı. Modern Özbek şiirinin üç büyük öncüsünden biri olarak kabul edilir. Güçlü bir çevirmen sıfatıyla Byron, Şehriyar ve Nazım Hikmet'i Özbek okuyuculara tanıttı. Bir çok ödülün sahibi. Bunlardan en önemlileri Uluslararası Mahmud Kaşgari Ödülü (1989) ve Türkiye Diyanet Vakfı Türk Dünyası Münacat Yarışması Büyük Ödülü (1996).


ESERLERİ:

Kervan Yolu (Karvon Yoli, 1968)
Tasvir (Tasvir, 1973)
Hatırat (Xotirot, 1975)
Sabır Ağacı (Sabr Daraxti, 1986) şiir
Tevbe (Tavba, 2000) şiirÖZBEK TÜRKÇESİYLE BİYOGRAFİSİ

Rauf Parfi 1943 yilda Toshkent viloyatining Sho‘ralisoy qishlog‘ida dunyoga keldi. 1960—1965 yillarda Toshkent Davlat dorilfununida tahsil ko‘rdi. Jumhuriyat kino qo‘mitasida, G’.G’ulom nomidagi Adabiyot va san’at nashriyotida ishladi.

Garchi uning ilk she’rlari 50-yillarning ikkinchi yarmida paydo bo‘lgan bo‘lsa ham u 60-yillarning o‘rtalariga kelib shoir sifatida tanildi. Shundan so‘ng uning «Karvon yo‘li» (1968), «Aks sado» (1970), «Tasvir» (1973), «Xotirot» (1974), «Ko‘zlar» (1976), «Qaytish» (1981), «Sabr daraxti» (1981) kabi o‘nlab sara she’riyat to‘plamlari bosilib chiqdi. «Sukunat» (1991), «Ona Turkiston» (1992), «Turkiston ruhi» (1993) hamda ikki jildli «Saylanma» asarlari (1993) chop etildi. Agar uning 1-jildi nazm bo‘lsa, 2-jildi nasriy va tarjima asarlarini tashkil etadi. So‘nggi yillarda uning «Sharq yulduzi», «Yoshlik» kabi oynomalarda hamda «O’zbekioton adabiyoti va san’ati», «Turkiston», «Erk» ro‘znomalarida yangi — mustaqillik davri muammolarini hikoya qiluvchi o‘nlab ajoyib she’rlari o‘z o‘quvchisi qalbini yangidan zabt etoldi. U mohir tarjimon sifatida Bayronning «Manfred», Nozim Hikmatiing «Inson manzaralari», Karlo Kaladzeniig «Dengiz xayoli kabi asarlarini o‘z ona tiliga o‘girdi.

U shoir, tarjimongina emas, nosir, maqolanavis sifatida ham o‘z o‘quvchisiga yaqindir.

Rauf Parfi o‘zining «Sabr daraxti» (1986) she’riy to‘plami uchun O’zbekiston Yozuvchilar uyushmasining Hamid Olimjon nomidagi sovriniga musharraf bo‘lgan. 1992 yilda xalqaro Mahmud Koshg‘ariy sovriniga ham ega bo‘ldi.
HAKKINDA YAZILANLAR

60'lı yılların başında klasik Sovyet şiirinden ayrıldı. Sonraki yıllarda daha belirginleşen özgürlük düşüncesini içinde taşıdı. Sembolizme kısmi dönüşü hissettiren ve suskunluk devrinden sonraki Yeni Özbek Şiiri diye adlandırılan dönemin öncülerinden oldu.ALINTI TÜRKİYE TÜRKÇESİ

Zerafet nehir dalgasına gazel yazılmış, Otlar eğilmiş de kitap okuyor. Bir lahza neşeyle gülüyor güneş Diğer bir an ah çekiyor duruyor. Kamışlar fısıldar ırmak yanında, Gökte ak bulutlar gezer mecalsiz. Varlık diri bir zerafet, cihanda, Birine yalvarır, sığınır halsiz. Bu kadar güzellik hangi mekanda, Bu hangi kitaptır, kimin defteri, Kimin dünyasıdır kılıç ucunda? Titreyip parlıyor bir lamba, garip, Bir küçük kuş öter ruhum içinde, Bir kuş beni arar, ağlar acayip.

ALINTI ÖZBEK TÜRKÇESİ

Zarofat Daryo mavjlariga yozilmish g'azal, Maysalar egilib o'qiydir kitob. Shodlanib xandalar otar bir lahza, Bir lahza oh tortib qo'yadir oftob. Qamishlar shivirlar daryo tomonda, Ko'kda oq bulutlar kezar bemajol. Bir tirik nafosat borliq, jahonda, Kimgadir elanar, qilar iltijo. Bu qadar go'zallik qaysi ochunda, Bu qaysi kitobdir, kimning daftari, Kimning olamidir qilich uchinda? Qaltirab porlaydir bir chiroq g'arib, Bir qushcha sayraydir ruhim ichinda, Bir qushcha yig'laydir meni axtarib.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)