Nida Tüfekçi ( 1.3.1929)- (18.9.1993)
folklorcu, besteci, türkücü


Mehmet Nida Tüfekçi1929 yılında Yozgat'ın Akdağmadeni ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Akdağmadeni, Yozgat ve Boğazlayan’da tamamladı. Ankara Maliye Okulu’nu bitirdi (1950). Öğrenimi boyunca halk müziği çalışmalarını sürdürdü.

Maliye Okulu’nda öğrenciyken Muzaffer Sarısözen’le tanıştı. Sarısözen’le tanışması, hayatının dönüm noktası oldu. Hem okuluna devam etti, hem de 1947’den itibaren Ankara Radyosu’nun Yurttan Sesler emisyonlarına ses ve saz sanatçısı olarak katıldı. O zamana kadar gerek radyo sanatçılarının gerekse Muzaffer Sarısözen’in bilmediği bir tavır olan Sürmeli Tavrı tezenesiyle saz çalıp türkü söyledi. Radyonun en parlak simaları arasında yer aldı.

1953 yılında Ankara Radyosu'nda açılan sınavda başarı gösterdi. Yurttan Sesler'in daimi korosunda çalmaya başladı. 1959 yılında İstanbul Radyosu’na naklen atandı.

1964 yılında Türk Halk Müziği'nden sorumlu Türk Müziği şube müdür yardımcılığına, 1972 yılında TRT Müzik Dairesi Türk Halk Müziği Müdürlüğü’nde görevlendirildi.

1974 yılında ise TRT Müzik Dairesi Başkanlığına (vekaleten) getirildi. 1976’da bu görevden istifa ederek ayrıldı. Aynı yıl İstanbul Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nın kurucu üyeliğini yaptı. Bu okulda, yönetim kurulu üyeliği, başkan yardımcılığı, bölüm başkanlığı ve danışma birimi üyeliğinde bulundu.

Yine aynı okulda bağlama, THM Solfeji, THM Bilgileri ve Bölge Tavırları derslerini verdi.

Türk folklorunun müzik ve oyun dallarında yurt içinde ve yurt dışında seçkin bir yer edindi.

1993 yılında vefat etti.

ESERLERİ:

UNESCO’nun hazırladığı Dünya Müziği Tarihi adlı eserin Türk Halk Müziği bölümünü yazdı.

Radyo ve televizyonda yayınlanan programlarının yanı sıra Memleket Türküleri (1963) adlı bir kitabı vardır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)