Nihat Malkoç ( 1970)
şair, yazar, öğretmen1 Haziran 1970 tarihinde Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde doğdu. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı.

1992 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Askerliğini İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak yerine getirdi.

Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a, üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı.

Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi öğretti.

Türk Edebiyatı, Türk Dili, Bizim Çocuk, Çınar, Bizim Azerbaycan, Anadolunun Sesi, Üniversitelinin Sesi, Türkiye, Bizim Okul, Şenliğin Sesi, İnsanlığa Çağrı, Yeni Sesleniş, Gençliğin Sesi gibi dergilerde; Türksesi, Demokrat Gümüşhane, Kuşakkaya, Ortadoğu, Yeni Mesaj, Hergün, Candaş, Edebiyat, Bolu Üçtepe, Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay, Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme, makale, fıkra ve şiirler yazmaktadır.

Bizim Okul isimli edebiyat dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

Sevgi, Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik, Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik, yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon, Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülleri kazandı.

Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır.

İkisi kız, biri erkek olmak üzere üç çocuk babası.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)