Natsagin Bagabandi
Moğolistan Başbakanı22 Nisan 1950 tarihinde Moğolistan'ın Zavkhan şehrinde doğdu. Moğol Halk Devrimci Partisi üyesi oldu. 1992 yılında dört yıl için Büyük Khural bölgesinin başkanı oldu. 2001 yılında yeniden seçim kazandı. Daha sonra 22 Mayıs 2005 tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 53,4'ünü alarak seçildi. Haziran ayında göreve başladı.
ENGLISH BIOGRAPHY

Natsagiin Bagabandi (born April 22, 1950 in Zavkhan Province) was the president of Mongolia from 1997 to 2005, and a member of the Mongolian People's Revolutionary Party.

He became speaker of the State Great Khural in 1992 for four years, then ran for presidential elections in 1997, winning them. He won re-election in 2001.

In the presidential elections on May 22, 2005, Nambaryn Enkhbayar was elected to succeed Natsagiin Bagabandi with 53.4 percent of the vote and took office in June.
HAKKINDA YAZILANLAR

Bagabandi: Türkler neden atalarının mezarını ziyarete gelmiyor
Zaman 14.05.2005

Orhun Anıtları'ndan Gobi Çölü'ne, step iklimine dayanıklı kısa boylu prezavalski cinsi atlarından nadir bulunan kar leoparlarına, Buda heykellerine, hala korunan kıl çadırlarına, koyunlarına kadar birçok tabiat ve kültürel zenginliğe sahip olan Moğolistan, umudunu turizme bağladı.

Moğolistan hükümeti 2005 yılını ''Moğolistan'ı Ziyaret Yılı'' ilan ederken, ülkenin bakir doğasının turizm faaliyetleriyle iyi döviz kazandırılabileceğini düşünen Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, Moğolistan turizminin çevreye ve doğaya dayandırıldığını, bu ülkeyi ziyaret eden turistlere at binme, balık tutma, orman safarisi, dağcılık turları, kar leoparlarını izleme-gözleme turları, bozkırlarda gezinti imkanları sunulduğunu belirtiyorlar.

Edinilen Türk tarihinde önemli bir yeri bulunan Moğolistan topraklarına kayıtlara göre bugüne kadar hiç Türk turist gelmemiş.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in bu ülkeyi ziyareti sırasında Bakan Tüzmen'i kabul eden Moğolistan Cumhurbaşkanı Natsagin Bagabandi'nin Tüzmen'e, ''Türkler neden atalarının mezarını ziyarete gelmiyorlar?'' diye sorduğu öğrenildi.

Bakan Tüzmen, yol uzunluğu ve direkt uçuşun olmaması gibi nedenlerle Türk turistlerin gelemediği belirtirken Cumhurbaşkanı Bagabandi, ''Gerçi günümüzün gençleri babalarının mezarını bile ziyaret etmiyorlar ki atalarının mezarını ziyaret etsinler'' diye gençlere serzenişte bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önümüzdeki Temmuz ayında bu ülkeyi ziyaretinde iki ülke arasında turizm konusunda somut adımlar atılacağı da öğrenildi.
TÜRK DÜNYASI-TURAN biyografimarket'te
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)