Mehmet Şandır ( 1947)
MHP Mersin Eski Milletvekili


Suriye Türkmen Meclisi Onursal Başkanı ve Danışma Kurulu Üyesi


orman yüksek mühendisi1947 yılında Suriye Kantara'da doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Atika'dır.

İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede matematik istatistik konusunda yaptı. Orman Yüksek Mühendisidir.

Orman Bakanlığı ile Gümrük ve Tekel Bakanlığında Kontroller Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Serbest ticaretle uğraştı. Suriye Bayır Bucak Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanlığı, Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Türkmenistan Dostluk Derneği Kuruculuğu ve 2. Başkanlığı görevlerinde bulundu.

21. Dönemde Hatay, 23. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye Suriye Dostluk Grubunun Başkanı oldu.

Orta düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor. Evli ve 3 çocuk babası.
HABER

Suriye Türkmen Temsilcilerinden Türk Ocakları’na Ziyaret
16 Eylül 2014

Kendisi de aslen Suriye Türkmeni olan Milliyetçi Hareket Partisi Mersin Milletvekili Sayın Mehmet Şandır ve Suriyeli Türkmenleri temsilen Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Sayın Abdurrahman Mustafa ve Suriye Türkmen Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Mehmet Türkhan dün akşam saatlerinde Türk Ocakları Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

MHP’li Şandır ve Suriyeli Türkmen temsilcileri Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu ve Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı.

SURİYELİ TÜRKMENLERDEN TÜRK OCAKLARI’NA TEŞEKKÜR

Yardım kampanyaları ve Ortadoğu’daki Türkmenlerin durumlarıyla ilgili istişarelerin yapıldığı ziyarette Suriye Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa Türk Ocakları’nın bu çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve daha çok iş birliğiyle çalışmalara devam edilmesi gerektiğini belirtti. Az ya da çok TÜrk Ocakları’nın yaptığı yardımların Suriye Türkmenleri içinde büyük sevinç yarattığını ve maddi yararının ötesinde manevi ve sembolik olarak büyük katkısı olduğunu ifade etti. Ardından Abdurrahman Mustafa bölgedeki Türkmen hakkında Türk Ocakları heyetine bilgiler verdi.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)