Fatih Kısaparmak
Türk Halk Müziği Sanatçısı1961 yılında Elazığ’da doğdu. Ankara Deneme Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında, Tasvir gazetesi adına TBMM foto muhabirliği yaptı.

Ankara Devlet Konservatuvarı ve TRT Ankara Radyosu’nda müzik; Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde resim çalışmalarında bulundu.

Üniversite döneminde başta Varlık olmak üzere çeşitli edebiyat-sanat dergilerinde şiir, söyleşi ve araştırmaları yayınlandı.

1985 yılında besteci, söz yazarı ve yorumcu olarak profesyonel sanat yaşamına atıldı. İlk çalışması olan “Kilim” ile büyük kitlelere ulaştı.

Bu başarısını daha sonra ürettiği 15 müzik albümüyle de sürdürdü. 200’den fazla besteye imza attı. Çağdaş Ozan, Bay Kilim ve Türkü Baba olarak tanındı.

Çağdaş Halk Müziği kavramını yaygın bir ekol haline getirdi. “Özgün Müzik” akımının kurucuları arasında yer aldı. Türkü formunda beste çığırını açan sanatçılardan biri oldu.

Sırasıyla Grup Kilim, Grup Mozaik ve Grup Avrasya adlı üç ayrı konser orkestrası kurdu.

Erzincan ve Gölcük depremzedeleri ile Zonguldak grizu faciasında hayatını kaybedenlerin yanısıra Darülaceze, Unicef gibi kurumlar yararına konserler düzenledi.

Türkiye’nin yanısıra ABD, Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda, Belçika, KKTC, Bosna, Venezuela, Kazakistan ve Özbekistan’da çok sayıda resital ve konser verdi.

Malatyaspor ve Elazığspor’da 3 dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. İstanbul-Elazığ Kültür Vakfı’nda kurucu üye. Elazığlılar Dayanışma Derneği’nde genel sekreter olarak çalıştı.

Şebnem Ergür Kısaparmak’la evlendi. Bu evlilikten Ozan ve Kaan adlı iki erkek çocukları dünya’ya geldi.

Ödülleri

Ülkemizin önde gelen kurum ve kuruluşlarınca 70’e yakın ödüle layık görüldü. 2000 yılında halk müziğimize ve folklorumuza katkılarından dolayı Fırat Üniversitesi Senatosu tarafından “Fahri Doktora” unvanıyla onurlandırıldı.

ESERLERİ:

1.Yukarı Fırat Havzası’ndaki inceleme ve derlemelerini “Dil Folkloru Açısından Harput Ağzı” isimli eserinde topladı.
2.Ve Ağır Sevdam - şiir kitabı -


ALBÜMLERİ:

Kilim (1987)
Yarına Kaç Var - Bekle Küçüğüm (1989)
Cemre Düşünce (1990)
Güneşi Biz Uyandırdık (1991)
Portakal Çiçeğim (1992)
Hoşçakal (1994)
Mozaik 1 (1995)
Mozaik 2 (1996)
Dicle'nin Oğlu (1996)
Olur Mu Böyle Hasan (1998)
Mor Salkımlı Sokak (1999)
ve Senin Şiirlerim (1999)
Bu Dağ Ne Rüzgarlar Gördü (2000)
Vay Benim Hayallerim (2001)
Sevdaysa Sevda, Kavgaysa Kavga (2003)
Ben İki Kere Ağladım (2004)
Belki Dönemem Anne (2007)
Aşk Ve Özgürlük İçin (2009)
Sonsuza Kadar (2013)
AİLE

Annesi Yıldız Kısaparmak, emekli bir ilkokul öğretmeni. Babası Necip Kısaparmak ise, sırasıyla ortaokul ve öğretmen okulu müdürü, il milli eğitim müdürü, ortaöğretim genel müdürü ve bakanlık teftiş kurulu başkanı olarak hizmetler vermiş, basılı beş eseri de bulunan bir bürokrattır.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)