Patrona Halil
yeniçeri, askerTarihe, Patrona Halil Ayaklanması olarak geçen ve Lale Devri'nin kapanmasıyla sonuçlanan olayın baş kahramanıdır.

Arnavutluk sınırları içinde olan Horpeşte'de doğdu. Uzun zaman leventlik ve Rumeli'de yeniçerilik yaptı. Kaptanıderya'nın üç yardımcısından biri olan Patrona adı, ona bu görevde bulunduğundan değil, hemşehrilerinin verdiği lakaptan ileri gelir.

1720 yılında Vidin'de bir ayaklanmaya önderlik etti. İstanbul'a döndükten sonra pek çok yeniçeri gibi esnaflık, tellaklık yapmaya başladı.

Gündüzleri sokak sokak dolaşarak yüsük, iğne ve iplik sattı. Akşamları ise kazandığı parayı Galata meyhanelerinde harcayarak hayatını sürdürdü. Bu sırada bir cinayet işledi. Galata Voyvodası tarafından tutuklanmasına rağmen Kaptanıderya Mustafa Paşa'nın araya girmesiyle bağışlandı.

28 Eylül 1730 tarihinde başlayan ve Damat İbrahim Paşa'nın idamı, III. Ahmed'in tahttan indirilmesiyle sonuçlanan isyanda ön planda yer aldı.

Bir çok kişinin ölümüne sebep olan ayaklanma hareketi sonucunda, Patrona Halil bir takım tavizler elde etti. İstanbul'da yüzlerce evi yaktı haraç vermeyenleri öldürdü.

Devlet kademelerindeki atamalarda söz sahibi oldu.

Kendisine rütbe verileceği gerekçesiyle saraya çağrıldı. 25 Kasım 1730 tarihinde Sultan I.Mahmut ve Kaptanıderya Mehmet Paşa'nın planı ile öldürüldü.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)