Nihat Evren Derman ( 29.10.1981)
ressam29 Ekim 1981 tarihinde İstanbul'da doğdu. Sanat hayatına babası Ressam Hüseyin Cahit Derman’ın yanında başladı.

% 100 başarı bursu ile kazandığı Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümü’nü 2008 yılında bitirdi.

Özdemir ALTAN, Ergin İNAN, Mustafa ATA ve Zahit BÜYÜKİŞLEYEN atölyelerinde çalıştı.

Her yıl ABD'de yayınlanan ve dünya çapında yalnızca 200 sanatçının içinde bulunduğu "International Contemporary Masters Volume 5" kataloğunda yer aldı.

ABD'de yayınlanan "International Dictionary of Artists" ve “Important World Artists Vol.1” adlı uluslararası katalogda yer aldı.

Yapıtları yurtiçi-yurtdışında özel koleksiyonlarda ve müzelerde yer almaktadır.

Uluslararası birçok karma sergide eserleri yer aldı.

Yağlıboya resmin dışında farklı disiplinlerde ürünler veren Derman; serigrafi, litografi, gravür, fotoğraf, seramik, heykel ve enstalasyon alanlarında birçok çalışmaya imza attı.

Hoca Ali Rıza, Diyarbakırlı Tahsin, H.Vecihi Bereketoğlu, Namık İsmail, Fausto Zonaro, Süleyman Seyit,Leonardo de Mango, Ayvazovski gibi birçok sanatçının eserlerinin restorasyon çalışmasına imza attı.

Unesco´ya bağlı Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ve GESAM üyesi olan Derman çalışmalarını İstanbul'da sürdürmektedir

YER ALDIĞI KATALOGLAR

International Contemporary Masters Vol. 5

International Dictionary of Artists

Important World Artists Vol.1
ÇALIŞMALARININ YER ALDIĞI MÜZELER

Chicago Polis Vakfı

Beşiktaş JK Müzesi

Atletico Madrid Müzesi

Fenerbahçe Spor Kulübü Müzesi

İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi

Tayyareci Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği

İLETİŞİM

[email protected]


HABER

'Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş’
20 Eylül 2012

'Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş’ sergisi İnönü Stadı'nda bulunan BJK Müzesi'nde açıldı.

Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden olan Vecihi Hürkuş, İnönü semalarında yeniden adını duyurdu.

BJK Müzesi ve ressam Nihat Evren Derman'ın çalışmaları sonucu organize edilen 'Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş sergisi, kapılarını futbolseverler ve Türk havacılık tarihini merak edenlere açtı.

BJK Müzesi ve Vecihi Hürkuş Müzesi Derneği’ni bir araya getiren serginin galası, Beşiktaş Kulübü yöneticilerinin de katılımıyla dün gerçekleşirken, 10x8 m boyutlarındaki Vecihi XV'nin modeli sergilenmeye başladı.

BJK İnönü Stadı'ndaki sergi 20 Eylül -20 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilere açık olacak. Öte yandan sergiye gelmek isteyen misafirler, ücretsiz olarak Vecihi Hürkuş'un projesini yakından görebilecek.

Sergide Vecihi Hürkuş’un ürettiği ‘Vecihi XV’ uçağının birebir boyutlardaki bir modelinin yanı sıra, Hürkuş’a ait çeşitli proje dökümanları, fotoğraflar ve objeler yer alıyor.

FİKRET ORMAN
Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş Sergisi ile ilgili olarak "Beşiktaş, sportif aktiviteleri dışında sosyal ve kültürel alanlarda da faaliyet gösteren bir kuruluştur. Genç nesile Beşiktaş sevgisini aşılamak için, futbol ve diğer branşlara verdiğimiz değeri BJK Müzesi’ne de vermemiz gerekmektedir. Genç bir futbolsever, futbol takımımızı ortalama 14 günde 1 defa İnönü Stadı’nda görebilirken müzemizi ise haftanın 6 günü ziyaret etme şansına sahiptir. BJK Müzesi, kazandığımız kupa ve madalyaları koruyup sergilemekten öte, şanlı tarihimizi genç nesile aktaran bir köprü vazifesi görmektedir. Dünden Bugüne Vecihi Hürkuş Sergisi’yle müzemizin kapsamını ve yelpazesini genişlettiğini görmekten dolayı gurur duymaktayız" ifadelerini kullandı.


SANAT YÖNETMENİ N. EVREN DERMAN
Sergi Genel Koordinatörü ve Sanat Yönetmeni Nihat Evren Derman ise "Pilot Vecihi ismi, çoğunlukla Şener Şen’in “Gülen Gözler” filmindeki başarıyla karikatürize ettiği pilot karakterini anımsamamıza neden oluyor. Amacımız, Ertem Eğilmez’in adından esinlendiği Gerçek Vecihi’yi tanıtmak ve anılarını paylaşarak farkındalık yaratmaktı. Hürkuş’un yaptığı inanılması güç işleri sergide öğrenenler; değerli pilotumuza derin saygı ve hayranlık duyacaklardır. Bunun yanında Hürkuş ve Beşiktaş arasında da çok önemli bağların olduğunu saptadık ve bu detayları daha belirgin hale getirmeye çalıştık. Görsel tasarımı ve sıra dışı konseptiyle uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bir sergi hazırladığımızı düşünüyorum" şeklinde konuştu.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)