Yusuf  Koyuncu
pekmez imalatçısı


esnafYusuf Koyuncu Kilis'te otantik pekmez imalatı gerçekleştiren bir esnaf.

Kilis'te 15-20 civarında pekmezhane var. Pekmez imalatı geleneksel yöntemlerle yapılıyor. Yusuf Koyuncu'nun pekmezhanesi de bunlardan biri.

Pekmez organik olarak üretiliyor. Pekmezin içinde her hangi bir katkı maddesi yok. İnsan sağlığına faydalı.

Pekmez, tahta küfleklerde satılıyor. Plastikten uzak bu ambalaj anlayışı sağlık açısından önemli.
İLETİŞİM:

Bal Özü
Halis Üzüm Pekmezi

Nuri Koyuncu

G.Antep Yolu Üzeri Stadyum Sokak Kilis

Telefon 0348 8134765
Cep Tel 0532 5170643

HABER

Pekmeze Rağbet Her Geçen Gün Artıyor
12 Kasım 2015

Kilisli pekmez ürecisi Yusuf Koyuncu, kuru üzümden yapılan organik pekmezin kilosunun 6 TL’den satıldığını söyledi.

Kilisli pekmez ürecisi Yusuf Koyuncu, kuru üzümden yapılan organik pekmezin kilosunun 6 TL'den satıldığını söyledi.

Pekmez üreticisi Koyuncu, yaptığı açıklamada, bal başta olmak üzere kışın tüketilen ürünlerin pahalı olması ve piyasada sahtelerinin bulunması nedeniyle vatandaşların doğal pekmeze yöneldiğini belirterek, "Pekmeze olan rağbet her gün artıyor. Bu yıl üzüm üreticilerinin üzümlerini yaş olarak sattığı için kuru üzüm bulmakta zorluk çekiyoruz. Ham madde temininde sıkıntı yaşandığı için buda fiyatlara yansıyor. Kilis'te 1980'li yıllarda çok sayıda pekmezhane bulunmasına rağmen bugün kentte 15-20 civarında pekmez imalathanesi bulunuyor. Bu pekmez imalatlarının nerede ise tamamı babadan kalma tekniklerle yapılıyor. Eskiden gece gündüz pekmez üretirdik. Bu yıl ise üretecek kuru üzüm bulmakta sıkıntı çekiyoruz" dedi.

Kilis pekmezinin kilosunun 6 TL'den sattıklarını ifade eden Koyuncu, "Üzüm bağları söküldüğü için pekmezin ham maddesi olan kuru üzüm bulmak nerede imkansız hale geldi. Pekmezciliğin bizim atadan kalan mesleğimizdir. Aile olarak bir asırdır pekmezcilik işi ile uğraşıyoruz. Üzüm üreticisi desteklendiği zaman pekmez üretimi de artacak. Bizim ürettiğimiz pekmezler organiktir"şeklinde konuştu.

Pekmezin reklamlarını yapılmadığını ifade eden Koyuncu "Bu nedenle eğer devlet bu işe el atarsa hem Kilis pekmezi hem de Türkiye pekmez açısından iyi olur. Normal şartlarda pekmezin kilosunun en az 10 -15 TL arasında olması gerekiyor. Çikolata türü tatlandırıcıların insan sağlığına zararlı var. Pekmez organik olarak üretiliyor. Bu nedenle her hangi bir katkı maddesi yok. İnsan sağlığına faydalıdır. Çocuklara hangi şartlarda üretildiği belli olmayan tatlandırıcı ile üretilen maddeleri yedirme yerine organik pekmez yedirmek daha faydalıdır" diye konuştu.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)