Nevzat Er
Eminönü Eski Belediye Başkanı1952 yılında Malatya’ya bağlı Pütürge ilçesinde doğdu. 9 yaşında Eminönü’nde hamallık yapan babasının yanına İstanbul’a geldi. Küçük bir çocuk olarak geldiği İstanbul’da babası ve diğer akrabalarının yanında bekar odalarında kaldı.

Sirkeci’de bulunan İbrahim Müteferrika İlkokulu’ndan mezun oldu. Ardından İstanbul İmam-Hatip Okulu’na kayıt yaptırdı. Burada Recep Tayyip Erdoğan ile aynı sınıfta öğrenim gördü.

İstanbul İmam-Hatip Okulu’nu bitirdi. Fark derslerini vererek aynı zamanda normal lise diploması da aldı. İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazandı. 1972 yılında başlayan üniversite eğitimi sırasında aktif bir öğrencilik dönemi yaşadı. Bekar odalarından ayrılıp İlim Yayma Yurdu’nda kalmaya başladı. Çeşitli dernek ve vakıflarda görevler aldı. İmam Hatip Mezunları’nca çıkartılan Tohum Dergisi’ni yayınladı.

Üniversite eğitimi sırasında Vakıflar GeneL Müdürlüğü’nde memur olarak işe başladı. 1978 yılında evlendi.

12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra serbest avukatlığa başladı. Avukatlığı süresince sivil toplum örgütlerinde yönetici ve yönetim kurulu üyelikleri yaptı. Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili seçildiği döneme kadar avukatlığını yaptı.

1983 yılında kurulan ANAP’ta Turgut Özal ile birlikte bir süre siyaset yaptı. 2002 yılında Ak Parti Eminönü İlçesi kurucu ilçe başkanı olarak siyasete döndü. 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Eminönü Belediye Başkanı seçildi.

Tarihi Yarımada’nın bir dünya başkenti olması için çalışmalar yürüttü.

Eminönü için kültür, ticaret, turizm ve konut vizyonu çizdi. İmalathanelerin tarihi yarımada dışına taşınması projesi geliştirdi.

Eminönü Sempozyumlarını başlatarak Tarihi Yarımada’yı tüm dünyada konuşulan bir şehir haline gelmesinde etkili oldu. 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Danışma Kurulu üyeliği yaptı.

Vefaspor’un Onursal Başkanlığı’nı yapmaktadır. Beşiktaş Kulübü kongre üyesidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)