Mercan Dede
besteci, şarkıcı


ebru sanatçısı


Mercan Dede (nam-ı diğer DJ Arkın Allen)


Arkın Ilıcalı1966 yılında Türkiye'de doğdu.

Ney, bendir, davul ve vokal sanatçısı. Müzik eğitimini geleneksel tasavvuf müziği ustalarından aldı. Öğretmenleri arasında Usta Nezih Uzel ve ney sanatçısı Ömer Erdoğdular var.

Ebru sanatını öğrendiği büyük ney üstadı Niyazi Sayın'dan da etkilendi.

Ebru sanatını eğitmen olarak Concordia Üniversitesi'nin Studio Arts programında devam ettirdi. 1998 yılında Kanada'ya göç etti. Sufi gruplarla Avrupa, Kanada, ABD ve Türkiye'de müzik çalışmalarına devam etti.

The University of Saskatchewan'da Profesör David Kaplan ile Dünya Müziği üzerine çalıştı.

Mercan Dede Topluluğu, Dede'nin kapsamlı müzik birikiminin bir sonucu olarak, 1997 yılında kuruldu.

İlk albümleri "Sufi Dreams" gerek Kuzey Amerika, gerekse Avrupa'da yoğun bir ilgi gördü. Alman televizyonu Saarlandischer Rundfunk'un yapımcıları Sufi Müziği ile ilgili hazırladıkları belgeselde başrolü Mercan Dede'nin üstlenmesine karar verdiler. Belgeselin müziğinin de aynı sanatçı tarafından yapılmasını istediler. Belgesel 1999 Şubat'ında Alman televizyonunda yayınlandı ve büyük bir yankı uyandırdı.

Sanatçının ikinci albümü "Journeys of a Dervish", 1999 yılında yayınlandı. Mercan Dede'nin bir sonraki albümü "Seyahatname" 2001 yılında yayınlandı. Albüm reji ve koreografisini Beyhan Murphy'nin gerçekleştirdiği ve Modern Dans Tiyatrosu tarafından sergilenen Seyahatname 2001 adlı gösteri için bestelenen müziklerden oluşmakta.

Temmuz 2001'de dünyanın en önemli festivallerinden biri olarak kabul edilen Uluslararası Montreal Jazz Festivali'nin General Motors Big Event gecesinde, 'Doğu ile Batı Buluşuyor' başlıklı konserde, Burhan Öçal ve Jamaaladeen Tacuma ile Mercan Dede Trio olarak 100.000 kişiyi aşan bir izleyici karşısına çıktı.

2002'de çıkardığı "Nar" albümünde klasik Türk müziğinin önemli isimleriyle çalışan Mercan Dede, bu albümle daha önceki albümlerine göre çok daha büyük kitlelere ulaştı.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)