Norik Şirin
gazeteci, gençlik lideri


Norik ShirinAkmescit Tavriya Milli Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisiydi. Kırım Tatar Gençlik Hareketi liderlerindendi. Kırım Tatar gençleri arasında çok popüler bir öncü idi. Birlik – Edinstvo adlı derneği kurdu. Golos Molodeji - Gençlerin Sesi Gazetesi’ni yayınladı. “Doğu Diskosu” adlı eğlence organizasyonu yaptı.

20 Aralık 2006 tarihinde evinin garajında uğradığı saldırıda hayatını kaybetti.

Golos Molodeji - Gençlerin Sesi Gazetesi

Gençlerin Sesi Gazetesi, Kırım Tatar Gençlik Hareketi'nin yayın organıdır. Rusça yayınlanmaktadır. 20 sayfadan oluşan gazetenin tirajı 5.200.

Ekim 2006 tarihinde Kırım Tatar Gençlik Hareketinin lideri Norik Şirin’in öldürülmesiyle yayınlanmasına bir süre ara verildi. Tekrar yayın hayatına devam etti. 2007 yılında başyazarı D.Plotnikova yardımcısı ise T. Ablayeva oldu. Akmescit’te çıkmaktadır.
VEFAT-HABER

KIRIM TATARLARI GENÇLİK HAREKETİ LİDERİ NORİK SHİRİN’İN ÖLÜMÜ
www.globalyorum.com 08.02.2007
G/Y- Asya Masası-

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde yayın hayatını sürdüren ve Kırım Tatarları arasında satılan “Golos Molodezhi (Gençlerin Sesi)” isimli gazetenin kurucusu, yayımcısı ve “Birlik” isimli Kırım Tatarları Gençlik Hareketi lideri olan Norik Shirin’in, geçtiğimiz Aralık ayı sonlarında Simperefol de öldürülmesi ile ilgili olarak, siyasi konular uzmanı Andrey Latinin bir değerlendirmede bulundu.

A. Latinin, yaptığı değerlendirmede; “N.Shirin in öldürülmesinin, daha önce öldürülen ve failleri henüz bulunamayan gazeteci Gongadze cinayeti ile büyük benzerlikler gösterdiği, Shirin in ‘Toprak İstilasının Cezalandırılması’ ile ilgili bir kanun tasarısının akabinde öldürüldüğü, maktulun para ve değerli eşyalarına dokunulmamasının, cinayetin soygun amacıyla yapılmadığını gösterdiği, toprak sorunu nedeniyle, yakın bir gelecekte Kırım Yarımadası nda şiddet içerikli olayların patlak vereceği” hususlarını belirtti.


www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)