Cihat Özönder
akademisyen, milletvekili


Mehmet Cihat Özönder1947 yılında Ankara'da doğdu. 1971 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü bitirdi.

Mezuniyet sonrası aynı bölümde akademik hayata başladı. “Manisa Salihli'de Meskun Kazak ve Bulgaristanlı Göçmenlerin Sosyo-Kültürel Yapıları” konulu tezi ile doktor unvanı aldı. Bu tez konusuyla geniş bir coğrafyada hayatlarını sürdürmekte olan Türklerin sosyo-kültürel özelliklerini, karşılaştıkları sorunları, yaşadıkları bölgedeki uyum problemlerini ve nüfus hareketlerini inceledi.

Hacettepe Üniversitesi'nde görevli iken, davet üzerine 1981 yılında Güney Kore'de Seul'deki Hankuk Üniversitesi'nde (Hankuk University of Foreign Studies) misafir öğretim üyesi olarak çalıştı. Burada iki yıl süreyle Türk kültürü ve Türk tarihi ile ilgili dersler verdi. Güney Kore'de Türk kültürünün ve tarihinin tanıtılmasına katkı sağladı.

1992 yılında profesör oldu. Uzun yıllar Sosyoloji bölüm başkanlığı görevini yürüttü ve Hacettepe Üniversitesi'nde Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Stratejik Araştırmalar Merkezi'ni kurdu.

1991 yılında KÖK Sosyal ve Stratejik Araştırmalar Vakfı'nın (KÖKSAV) kuruluşunu gerçekleştirdi.

Hacettepe Üniversitesi dışında, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü'nde Türk Dünyasının Sosyo-Kültürel Yapısı, Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda Kore Kültürü Araştırmaları dersleri verdi. Başbakanlıkta Dış Türkler konusunda müşavirlik görevinde bulundu. Dış Türkler ve Türk kültürü konusunda faaliyet yürüten çeşitli derneklerde görev aldı.

Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Romanya, Kırım, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılan çeşitli kongre, konferans ve sempozyumlarda Türk kültürü konularında konuşmalar yaptı. Bu Türk bölgeleriyle ilgili bilimsel ve stratejik araştırma projeleri yürüttü.

İyi derecede İngilizce ve Korece biliyordu.

26 Temmuz 2007 tarihinde Ahkara'da geçirdiği trafik kazasında vefat etti.
VEFAT-HABER

Özönder vefat etti
26 Temmuz 2007

MHP'den İstanbul Milletvekili seçilen Mehmet Cihat Özönder, Ankara'da geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi. Özönder, milletvekili mazbatasını almak üzere İstanbul'a gidiyordu.

Esenboğa Yolu Şenyurt mevkiinde saat 07.30 sıralarında meydana gelen kazada İstanbul 3. Bölge 3. sıradan TBMM'ye girmeye hak kazanan MHP Milletvekili Prof. Dr. Cihat Özönder'in kullandığı 06 AZK 93 plakalı otomobil, Esenboğa istikametine giderken kontrolden çıktı. Özönder'in milletvekili mazbatasını almak üzere İstanbul'a gittiği öğrenildi.

Özönder, aracının karşı yöne geçerek Erhan Gündoğmuş yönetimindeki 06 H 5224 plakalı minibüsle çarpışması sonucu, olay yerinde hayatını kaybetti.

Kazada minibüste bulunan Murat Yılmaz, Aytekin Koç ve Uğur Gezin de yaralandı. Yaralılar İbni Sina Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, Özönder'in cenazesi Cumhuriyet Savcısının talimatıyla Numune Hastanesi Morgu'na kaldırıldı.
ÇALIŞMA ARKADAŞLARINI BÜYÜK ÜZÜNTÜYE BOĞDU

İstanbul'dan MHP milletvekili seçilen Mehmet Cihan Özönder'in ölümü, görev yaptığı Hacettepe Üniversitesi'ndeki (HÜ) çalışma arkadaşlarını büyük üzüntüye boğdu.

HÜ Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapan Özönder, aynı zamanda HÜ Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nün de müdürüydü.
Türkiyat Enstitüsü ile aynı binada yer alan Yapı İşleri Müdürlüğü'nde çalışan mesai arkadaşı İlhan Akman, Özönder'le 1976 yılında halk oyunları derneğinde tanıştıklarını belirterek, “O sırada bize çok emekleri geçti. Çok değerli bir şahsiyetti. Yıllar sonra Hacettepe Üniversitesi'ne geçtikten sonra kendisini burada buldum. Ölümü çok erken oldu. Kendisini anlatmaya fırsat bulamadı. Çok iyi bir insandı. Şu anda tam bir şok halindeyiz” dedi.

Yapı işleri Müdürülüğü'nde görev yapan Cavit Eroğlu da Özönder'in “dünya tatlısı” bir insan olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:
“Hem üniversite için, hem de Türkiye çok çok büyük bir kayıp, yeri çok zor doldurulacak bir insan. Hepimizi acılara gark etti. Çok üzüldük, Türkiye'nin başı sağolsun. Seçildiğini öğrendiğimizde 'Türkiye için tam isabet, olması gerekenler oldu' dedirtecek düzeyde bir insandı.”
Seçildikten sonra kendisiyle görüşmek istediklerini ancak buna fırsat bulamadıklarını anlatan Eroğlu, “Anlaşılan cenazesini görecekmişiz. Çok üzgünüz” dedi.
Özdener'in, öğretim üyesi olarak görev yaptığı Sosyoloji Bölümünden hem çalışma arkadaşı hem de eski öğrencisi Doç. Dr. Nilüfer Özcan Demir de bölümde herkesin büyük bir şok yaşadığını söyledi. Özönder'in, çok başarılı bir insan olduğunu anlatan Demir, “Benim hocamdı. Uzun yıllar bölüm başkanlığımızı yaptı. Bizim için çok değerliydi. Devlete, millete çok yararlı bir insandı. Çok büyük bir üzüntü içerisindeyiz. 2 gün önce geldi. Biz tebriğe gidecekken, o bizim yanımıza geldi. Kendisini tebrik ettik. Çok mutluydu, çok huzurluydu. Çok talihsiz, erken bir kayıp oldu. Daha yapacağı çok önemli şeyler vardı.”

HACETTEPE'DE TÖREN DÜZENLENECEK

MHP İstanbul milletvekili Özönder'in cenazesinin, yarın saat 10.30'da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde düzenlenecek törenin ardından Kocatepe Camiinde kılınacak öğle namazı sonrası Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verileceği öğrenildi.

Öte yandan kazanın ardından MHP Milletvekili Cihat Özönder'in kaza yaptığı otomobil ile çarpıştığı minibüs, Gülveren Polis otoparkına çekildi. Ağır hasarlı araçların yer aldığı bölüme konulan otomobilin üst kısmının olmadığı görülürken, Özönder'in cesedinin çıkartılması sırasında aracın üstünün itfaiye tarafından kesildiği öğrenildi.

Kazanın meydana geldiği yerde ise bir pastane torbasının içerisinde hayatını kaybeden milletvekilinin geçen yıl katıldığı bir sempozyuma ait broşür bulundu. Özönder'in 25-26 Mayıs tarihleri arasında 1. Türkiyat Araştırmaları Sempozyumu'na 4. oturum başkanı olarak katıldığına dair bilgilerin yer aldığı broşürde, aynı toplantıya katılan Özönder'in eşi Prof. Dr. Sema Barutcu Özönder'in de Türk Diyalektolojisinin Araştırma Yöntem ve Tekniklerine Dair konuşma yaptığı görüldü.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)