İsmail R. Faruki
akademisyen, yazar


Prof. Dr. İsmail Raci el-Faruki21 Ocak 1921 tarihinde Filistin’in Yafa şehrinde doğdu. Doğduğu yıllara denk gelen Yahudi istilası hayatını değiştirdi.

Küçük yaşta ailesiyle Beyrut’a göç etti. Eğitimini burada sürdürdü. 1936 yılında Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde başladığı lisans eğitimini 1941 yılında Felsefe Bölümü'nden mezun olarak tamamladı.

20 yaşında ülkesine hizmet etmek için Filistin’e geri döndü. 1942 yılında Kudüs’te bir derneğin kayıt memuru olarak çalışmaya başladı. 3 yıl boyunca çeşitli görevler üstlendi. 1945 yılında Celile valiliğine atandı. Görev yaptığı sürede Filistinlilerin haklarını savundu.

1948 yılında İsrail’in kurulmasını engellemeye gücü yetmeyince yeniden Beyrut’a döndü.

Müslümanlar arasındaki bölünme sebebiyle hayal kırıklığına uğradı. Amerika’ya yerleşmeye karar verdi. 1949 yılında Indiana Üniversitesi ve 1951 yılında Harvard Üniversitesi’nde iki farklı master programını tamamladı.

Tekrar Indiana Üniversitesi’ne döndü ve doktorasını burada verdi.

İslam sanatı üzerine uzman eşi Lamia el-Faruki ile birlikte önce Suriye’ye, daha sonra da Mısır’a gitti. El Ezher Üniversitesi’nde bu kez İslam üzerine bir doktora programını tamamladı.

Montreal’deki McGill Üniversitesi’nden aldığı “misafir akademisyen” daveti üzerine Kanada’ya gitti. Burada Hristiyanlık ve Yahudilik üzerine araştırmalar yaptı. Çalışmalarını “Hristiyanlık Ahlakı” adlı kitabında topladı.

İslami İlimler Araştırmalar Merkezi’ne katkıda bulunmak üzere gittiği Pakistan’da yaklaşık iki yıl kaldıktan sonra tekrar Amerika’ya döndü. Chicago, Syracuse ve Philadelphia Temple üniversitelerinde akademisyenliğe devam etti.

İsmail Raci el-Faruki, eşi Luis Lamia el-Faruki ile birlikte 1986’nın Ramazan ayında, bir sahur vaktinde, Pensilvanya’daki evinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

ESERLERİ:

İbrahimi Dinlerin Diyaloğu

İslam Kültür Atlası

Tevhid

Bilginin İslamileştirilmesi

Asya Dinleri

İslam ve Siyonizm

Hıristiyan Ahlâkı (1966, Kanada)

Ahd-i Atik ve Yahudilikte Muarız Mezhepler (1963, Kahire)

Muhammed Heykel'in Hz. Muhammed'in Hayatı' adlı eserinin İngilizce'ye tercümesi.

Disiplinlerin İslâmileştirilmesi üzerine bir dizi eser.

Büyük Asya Dinleri ve Dünya Dinleri Tarihi Atlası çalışmalarında İslâm ile ilgili bölümleri yazmıştır.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)