Kamil Turan
akademisyen, siyaset adamı1935 yılında Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde doğdu. Saint George Avusturya Koleji'ni bitirdi. Paris Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğrenimine devam etti. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde yüksek lisans yaptı. 1974 yılında doçentliğe yükseldi. 1979 yılında profesörlük unvanını aldı.

Şeker-İş Sendikası Eğitim ve Araştırma Müdürü, Akademi Başkan Yardımcılığı, TRT Yönetim Kurulu Üyeliği, Kredi Yurtlar Kurumu Yönetim Kurulu Üyeliği, Yüksek Hakem Kurulu Üyeliği (YÖK Temsilcisi olarak), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Arabulucuları Seçme Komitesi Üyeliği görevlerinde bulundu.

1982-2000 yılları arasında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı, 1982-1986 yılları arasında Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcılığı, 1993'te Gazi Üniversitesi Karadeniz Ülkeleri Türk Cumhuriyetleri ve Balkanlar Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Uygulama Merkezi Merkez Başkanlığı yapan Turan, 2000'de Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı yaptı.

40 adet bilimsel yayını ve 17 adet basılmış kitabı bulunuyordu.

İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyordu.

16 Aralık 2007 tarihinde Ankara'da vefat etti.

VEFAT-HABER

DP GENEL SEKRETERİ TURAN VEFAT ETTİ
16.12.2007

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Prof. Dr. Kamil Turan vefat etti.

DP Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, Turan'ın tedavi gördüğü Mesa Hastanesi'nde yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Turan'ın cenazesi yarın öğle vakti Kocatepe Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verilecek.
www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)