Nail Çakırhan
yazar


Ağa Han Mimarlık Ödülü Sahibi1910 yılında Muğla’nın Ula ilçesinde doğdu. ilköğrenimini Ula’da, ortaöğrenimini Konya’da tamamladı. 1927 yılında Konya’da Kervan dergisini çıkardı. Daha sonra İstanbul’a giderek Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'ne devam etti.

1970 yılında doktor tavsiyesine uyarak, eşiyle birlikte Akyaka’ya yerleşti. Burada iki ustanın yardımıyla projesini kendi çizdiği evler yaptı. Yaptığı evler, beldede yaşayan insanların ve turistlerin ilgisini çekti. Ardından çok sayıda insan, 'Nail Çakırhan Mimarisi' adı verilen bu evlerden yaptırmaya başladı.

Geleneksel mimariyi korumak için yoğun çaba harcadı. 1983 yılında 'Ağa Han Uluslararası Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

Mimarlık eğitimi almadı. Kendi kendini yetiştirmiş birinin böylesi önemli bir ödüle layık görülmesi akademik çevreleri ayağa kaldırdı. Mimarlıkta alaylı-mektepli, geleneksel-çağdaş tartışmaları yıllarca sürdü.

Ödülden gelen parayla, Muğla’daki eski bir hanı, kültürevi olarak restore ettirdi. Ardından otel inşaatları, Letonia, Montana gibi büyük tatil köyleri geldi.

Akyaka, Dalyan, Bodrum, Muğla, Datça ve Fethiye’deki özgün yapılarıyla geçmişin değerlerini geleceğe bağlayan bir isim oldu. 2008 yılında vefat etti.
VEFAT-HABER

Nail Çakırhan vefat etti
NTV-MSNBC 11 Ekim 2008

Ünlü yazar Nail Çakırhan vefat etti. Mimarlık eğitimi almayan Çakırhan, Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanmıştı.

Muğla’daki Özel Yücelen hastanesi’nde 16 gündür kolon kanseri tedavisi gören Nail Çakırhan, 98 yaşında hayata gözlerini yumdu. Çakırhan, Pazartesi günü tedavi gördüğü hastanede düzenlenecek cenaze töreninin ardından, Akyaka beldesinde bulunan aile kabristanında toprağa verilecek.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)