Arif Şentürk
THM sanatçısı, tv program yapımcısı


thm derlemecisi1941 yılında Makedonya’nın Kumanova kasabasında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kumanova’daki ‘Türk Okulu’nda tamamladı. 1956 yılında, ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etti. Önce Kırklareli’ne, ardından da İstanbul Zeytinburnu’na yerleşti.

Müzik yeteneğiyle küçük yaşlarda dikkat çekti. İlk müzik eğitimini Kumanova Türk Okulu’nda aldı. Türkiye’ye göç ettikten sonra ise, bir süre Bakırköy ve Yeşilköy Halkevi Müzik Kolu’na devam etti.

1975 yılında TRT Amatör Sesler Sınavı’nda Nida Tüfekçi tarafından keşfedildi ve “band doldurma hakkı” elde etti. Bu tarihten sonra, başarıyla seslendirdiği türkülerle ve bilhassa ‘Aman Bre Deryalar’ türküsü ile sesini kısa sürede ülke genelinde duyurmaya başladı.

THM’e ‘kaynak kişi’ ve ‘derleyici’ sıfatları ile pek çok eser kazandırdı.

Üç long play ve dokuz kaset doldurdu.

Bazı özel televizyonlarda 'Rumeli’den Sesler' ve 'Rumeli Rüzgarı' adı ile programlar hazırlayıp sundu. Yurt dışında, Makedonya, Bulgaristan ve Avusturya’da ve yurt içinde pek çok şehirde konserler verdi ve festivallere katıldı.

15 Şubat 2022 tarihinde İstanbul'da vefat etti.
VEFAT-HABER

Arif Şentürk'ü kaybettik!
15 Şubat 2022

Türk halk müziği sanatçısı, derlemecisi ve yorumcusu olan Arif Şentürk geçtiğimiz günlerde yoğun bakıma kaldırılmıştı. Ünlü türkücü 15 Şubat tarihi akşam saatlerinde vefat etti.

Sanatçının cenazesinin çarşamba günü ikindi namazının ardından Zeytinburnu Seyitnizam Camisi’nden kaldırılacağı öğrenildi.

Müzik hayatı boyunca toplam 12 albüm yapan Arif Şentürk, Balkan ve Rumeli bölgelerinden derlediği, özellikle “Deryalar”, “Ramize” ve “Safiye” gibi türkülerle akıllara kazındı.www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)