Yücel Halis
terörist


Bakan yeğeni örgütün Hakkari eski sorumlusuCHP Sivas Eski Milletvekili Ziya Halis’in yeğeni. PKK terör örgütü lideri Öcalan, Sivas-Zara-Divriği-Kangal ve Hafik bölgelerini ‘Koçgiri Eyaleti’ olarak adlandırdı ve bu alanın sorumlusu olarak Yücel Halis’i atadı. PKK’nın ‘Koçgiri Celladı’ diye bilindi.

Kamuoyu onu 12 Mehmetçiğin şehit düştüğü Dağlıca saldırısı ve kaçırılan 8 Mehmetçiği Kuzey Irak’a giden Demokrat Toplum Partisi (DTP) milletvekillerine tutanakla teslim eden kişi olarak tanıdı.

2008 yılında terör örgütü PKK’nın Hakkari bölge sorumlusu oldu. 10 Ekim 2011 tarihinde Hakurk ve Hinere kampı Türk Ordusu tarafından bombalandı. Yücel Halis 7 PKK’lı ile birlikte öldürüldü.

HABER

7 terörist öldürüldü
22 Ekim 2011

PKK'ya ait bir internet sitesi örgütün Hakkari sorumlusu Yücel Halis ile 2 üst düzey yöneticinin öldüğünü duyurdu. Haberde 10 Ekim'de Hakurk ve Hinere bombalandığında Rüstem Osman, Guhar Çekirge ve 'Alişer Koçgiri' kod adlı Yücel Halis ile 7 PKK'lının öldüğü yer aldı. Eski bakan Ziya Halis'in yeğeni olduğu belirtilen 'Koçgiri', Dağlıca'da kaçırılan 8 askeri, DTP'li vekillere Kuzey Irak'ta tutanakla teslim etmişti.

HABER

Özel Eyalet!

CHP Sivas Eski Milletvekili Ziya Halis, Devlet Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. Ziya Halis, alevi kökenli bir politikacı. Halis’in yeğeni Yücel Halis, 2008 yılı itibariyle terör örgütü PKK’nın Hakkari bölge sorumlusu.

Yücel Halis’in PKK’ya katıldığı zaman, terör örgütü lideri Abdullah Öcalan, yeni bir yapılanmaya gider. Öcalan, 1921 yılında girişilen ‘Koçgiri İsyanı’na atfen, ‘Koçgiri’ adını verdiği sözde yeni bir eyalet daha kurmuştu.

Öcalan, ‘Koçgiri Eyaleti’ olarak adlandırdığı Sivas-Zara-Divriği-Kangal ve Hafik bölgelerini kapsayan bu alanın sorumlusu olarak da, Yücel Halis’i atamıştı.

Bu durum, tesadüfi bir olay değildir. Öcalan, Türkiye düşmanlığından dolayı yabancılaşarak PKK’ya gelen Yücel Halis’le yeni bir eylem alanı ve yeni bir ötekileşme modeli seçmişti. PKK’nın Dersim-Tunceli tecrübesinde ötekileşme ile başardığı Türkiye karşıtı cephenin, Sivas özelinde alevi tabanında yeni bir modelini denemişti.

Türkiye, Yücel Halis’i 12 Mehmetçiğin şehit düştüğü Dağlıca saldırısı ve kaçırılan 8 Mehmetçiği Kuzey Irak’a giden Demokrat Toplum Partisi (DTP) Milletvekillerine tutanakla teslim eden kişi olarak tanıdı. Oysa ki, ‘Alişer Koçgiri’ kod adlı bu teröristin oldukça ilginç bir geçmişi var. Yücel Halis, terör örgütü PKK’nın ‘Koçgiri Celladı’ diye biliniyor.

Ailenin şehitleri

Ziya Halis’in ağabeyinin oğlu olan ve bir dönem şirketinde çalışan Yücel Halis’in sözde Koçgiri Ayaleti’nde kan kusturduğu günlerde kız kardeşinin oğlu olan Yadigar Akanlaç ise polis olarak İstanbul’da görev yapıyordu. Ziya Halis’in polis memuru olan diğer yeğeni Yadigar Akanlaç ise 27 Nisan 1993 tarihinde İstanbul Kartal’da devriye gezen ekip arabasını Dev-Sol mensuplarının taraması sonucu şehit düşmüştü. Ziya Halis’in dedesiyse, Enver Paşa’nın yönettiği Sarıkamış Harekâtı sırasında Allahu Ekber dağlarında şehit olan İsmail Bey’di.

www.biyografi.net (Binlerce Biyografi)